17.11.2010 8:06
Maksymalnie wykorzystać możliwości…
Od dawna znam dobrze wszystkie polskie porty, a tegoroczne odwiedziny jachtem „Polonez” portów Trójmiasta, pozwoliły mi dostrzec zmiany jakie tam zachodzą jeżeli chodzi o przystosowanie ich do pełnienia funkcji portów jachtowych. Każdy z tych portów stara się też sobie przypisać nazwę „stolicy polskiego żeglarstwa”, jednak to Świnoujście ma największe szanse, żeby sami żeglarze z kraju i zagranicy potwierdzili ten fakt. Tylko…, trzeba tego chcieć!
Zacznę od tego, co dała nam natura i historia: Świnoujście jest najdalej wysuniętym na zachód polskim portem. Śmiało można powiedzieć, że jest to pierwszy, najważniejszy port dla jachtów wchodzących na Bałtyk, a więc musi tu być wszystko, czego żeglarze mogą potrzebować po długim rejsie i przed kolejnym, długim etapem, powiedzmy do St. Petersburga. Port jachtowy w Świnoujściu ma też wprost kapitalne położenie: zlokalizowany tuż przy ujściu Odry do morza, ruch jachtów nie koliduje z ruchem promów miejskich, kutrów rybackich i innych jednostek komercyjnych, jest osłonięty od silnych zachodnich wiatrów i jest duży. To są niewątpliwie atuty, potencjał, ale… Czy marina w Świnoujściu ma jakąś nazwę? Nadal funkcjonuje pojęcie „basen północny”, które nie kojarzy się z mariną i dla cudzoziemców jest niezrozumiałe. Proponuję nadać oficjalną nazwę: Baltic Gate Marina Świnoujście
W Basenie Północnym trwają aktualnie pracy przy poprawianiu nabrzeży, co jest konieczne, bo wejście na jacht po śliskich oponach, gdy padał deszcz, bywało niebezpieczne. Wyposażenie nabrzeży w ujęcia wody i słupki z elektrycznością to norma, niezależnie od tego, w jaki sposób pobiera się opłaty za te usługi. Infrastruktura: moim zdanie niefortunnie wybrano miejsce na sanitariaty, ale stało się. Koniecznie trzeba zmienić położenie stacji paliw! Maksymalnie na północ i sprawić, żeby stacja paliw była dostępna również dla samochodów jadących ulicą Jachtową, jeżeli zostanie połączona z ulicą H. Sienkiewicza lub Uzdrowiskową.
Zbliża się zima i marina w Świnoujściu pustoszeje, a przeciwieństwie do innych portów jachtowych, w których trwa nieustanny ruch. Dźwigi podnoszą jachty z wody, załogi myją kadłuby, sztaplarki czy traktory przemieszczają po nabrzeżach, umieszczone na stojakach jednostki, a właściciele jachtów zakładają plandeki. Wyposażenie jachtów i maszty, jeżeli zostały zdjęte, są wnoszone do hangarów.
Przy tych pracach pracują zatrudnieni bosmani, za każdą czynność mariny pobierają opłaty. Nawet za wypożyczenie wózków czy podłączenie urządzenia do mycia jachtów. W marinach są warsztaty, w których podczas zimy silnikowcy, szkutnicy czy elektrycy będą mieli pełne ręce roboty, bo jachty wymagają konserwacji, malowania, napraw…. Świadczenie tego rodzaju usług, to magnes i konieczność. Z jednej strony zachęca żeglarzy do odwiedzenia tego a nie innego portu, zostawienia w nim jachtu na zimę a z drugiej strony przynosi marinie dodatkowe przychody.
Sprawa apartamentów w marinie! Każda marina chciałaby mieć większy teren, żeby móc postawić budynki mieszkalne. Świnoujście ma takie możliwości! Deweloperzy w Gdańsku już sprzedali drogie apartamenty przy ul Szafarnia, na wprost Mariny Gdańsk, które wykupili majętni ludzie z innych miast, trzymający swoje jachty w tej marinie. Hotel Gdańsk, ma bardzo wysokie obłożenie, mi. właśnie dlatego, że hotel stoi na wprost mariny, w której stoją piękne jachty.
Na koniec swoich obserwacji chciałbym zwrócić uwagę na ważny element, którego brakuje marinie w Świnoujściu. To brak jacht klubu i reprezentacyjnej jednostki. W każdym szanującym się porcie jachtowym jest siedziba jacht klubu. Mógłbym wymienić dziesiątki przykładów, ale z pewnością muszę się ograniczać, bo Wyspiarz nie jest z gumy. Tawerna owszem, może być, ale lunch w jacht klubie podnosi prestiż miejsca i gości. Świnoujście jest/ma być bazą morską NATO. Zadaję retoryczne pytanie: gdzie dowództwo bazy, władze miasta mogą podejmować gości? W obecnej siedzibie jacht klubu M.W. „Kotwica”, do którego wchodzi się między obskurny płotem i widzi się przemysłowy krajobraz?
Każda ze znanych mi marin, czy miasto w której jest port jachtowy, w kraju czy zagranicą, ma też swój jacht. Tu tylko kilka krajowych przykładów: Szczecin ma swój „Dar Szczecina”, który wygrywa regaty The Tall Ship’s Races, Gdańsk zakupił szkuner „Generał Zaruski” , przekazał go MOSiRowi, który zajmuje się jego odbudową. Kołobrzeg też będzie miał swój jacht. Gdynia ma żaglowce, a Świnoujście? Władze miasta korzystają od czasu do czasu z prywatnego jachtu, ale czas, żeby Świnoujście miało swój jacht z prawdziwego zdarzenia. I jest na to szansa, bo 100 km od Świnoujścia jest jacht, którym warto zainteresować potężnego inwestora, jakim jest Polskie LNG i jego spółka-matka, PGNiG. Szanse Świnoujścia na tytuł „morskiej stolicy polskiego żeglarstwa” naprawdę są duże, bo tu są niezbędne warunki dla żeglarzy amatorów, dla żeglarstwa wyczynowego i innych rodzajów sportów wodnych.
Bruno Salcewicz Szczecin

MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
· porady prawne, reprezentacja przed sądami,
· spadki, podział majątku
· wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,
· mediacje
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2
(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340
e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl
Drewno kominkowe i opałowe
tel. 693 399 346, 91 418 82 68
