WYSPIARZ niebieski
Sprawy i Ludzie

10.06.2022 9:41

Viva Opera!

Już 2 lipca zabierzemy Państwa do Amfiteatru im. Marka Grechuty w podróż do niezwykłego świata muzyki: od najsłynniejszych musicali, przez niezapomniane przeboje operetkowe, prosto na muzyczne spotkanie z Małgorzatą Walewską. Początek wydarzenia o godz. 20.00, wstęp wolny! Bezpłatne zaproszenia można odbierać w kasach MDK.

Komentarzy 0  |  czytaj więcej »

25.06.2019 8:23

Kłopoty z dalekowzrocznym myśleniem

Od kilku lat piszemy co jakiś czas na naszych łamach o nawarstwiającym się problemie niedoborów głównie wody pitnej w Świnoujściu. Jednak poziom zainteresowania tym życiowym problemem nie wydaje się być dla władzy nader ważki. Od lat słychać tylko o trwających pracach, koncepcjach i programach oszczędnościowych, podczas gdy konieczne są zdecydowane, szybkie i konkretne działania. Ślimacze tempo przymiarek do rozwiązania problemu będzie skutkowało brakiem wody pitnej. To łudząco przypomina nasze sprzed laty artykuły o narastającym braku parkingów w Świnoujściu, co spotkało się z krytyką świnoujskiego prezydenta ,nie dostrzegającego w tym problemu. Na efekty tego czym skutkuje brak dalekowzrocznego myślenia nie trzeba było długo czekać, co może teraz potwierdzić każdy kierowca. Zanosi się na to, że z wodą będzie podobnie.

Komentarzy 0  |  czytaj więcej »

23.01.2013 17:40

Pierwszy spacer po moście

W czwartek 6 grudnia po trwających od godziny 14.00 przemówieniach i podziękowaniach nastąpiło uroczyste otwarcie nowego mostu łączącego wyspy Wolin i Karsibór okraszone lampkami nie tylko szampana. Most wybudowano z miejskich pieniędzy za kwotę 42 milionów złotych. Ma 407 metrów długości i 9,3 metra szerokości, dwupasmową jezdnię, chodnik dla pieszych.

Komentarzy 0  |  czytaj więcej »

23.01.2013 17:37

KOSZTOWNE BŁĘDY

W pewnym zakresie czasy prywatnych folwarków lokalnych kacyków powoli przechodzą do lamusa. Coraz trudniej już bowiem prezydentom, czy burmistrzom, z pomocą wiernych zespołów radnych tak zarządzać miejscowościami w których sprawują urzędy, żeby wszystko uchodziło im płazem. Wejście do Unii Europejskiej, a w konsekwencji rozliczne obowiązujące procedury, normy i wielostopniowy system kontrolny powoli zaczynają przynosić efekty. Nie zawsze już można tak bezkarnie, bezmyślnie i zgodnie z własnym widzi mi się decydować, a jeśli już to trzeba ponosić konsekwencje sobiepaństwa. Tak będzie teraz w przypadku Świnoujścia, kiedy to prezydent Janusz Żmurkiewicz głównie dzięki postawie swojej zastępczyni Barbary Michalskiej będzie musiał oddać pozyskane środki zewnętrzne, na budowę zajezdni Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu. I niestety nie będzie to przysłowiowa złotówka. Z budżetu miasta trzeba będzie zwrócić przyznane (zgodnie z umową podpisaną z Urzędem Marszałkowskim) dofinansowanie na to zadanie w kwocie minimum 3 milionów złotych. Najprawdopodobniej jednak do oddania będzie całość tej dotacji zewnętrznej, czyli ok. 12 milionów złotych. Specjalistyczna ekspertyza oceniająca realizację tego świnoujskiego zadania w konkluzji podkreśla bowiem jednoznacznie „ ZAWARTA UMOWA NA PODSTAWIE ART. 146 UST. 1 PKT. 2 PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH PODLEGA UNIEWAŻNIENIU” .

Komentarzy 0  |  czytaj więcej »

23.01.2013 17:35

Karsiborzanie wygwizdali prezydenta

Kolej rzeczy miała się następująco. W poniedziałek, 26.listopada, dowiedzieliśmy od Jerzego Lendy – sekretarza Miasta, że Dariusz Wojcieszek piastujący w Urzędzie Miasta samodzielne stanowisko ds. gospodarki morskiej, jest autorem epokowego zaiste pomysłu płatnego przejazdu przez most łączący wyspy Wolin i Karsibór. Po ukazaniu się tej informacji na naszej stronie internetowej Dariusz Wojcieszek oświadczył, że nie ma on nic wspólnego z tym pomysłem, a służył jedynie konsultacją w sprawie co do sposobu wprowadzenia opłat za przejazd mostem. Okazało się, że autorem tego pomysłu, a właściwie autorką jest zastępca prezydenta Barbara Michalska, a pomysł wsparł prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Komentarzy 0  |  czytaj więcej »

23.01.2013 17:32

Stoczniowcy osamotnieni w walce o „remontówki”

Międzyzakładowy Komitet Protestacyjny Polskich Stoczni Remontowych w Grupie Funduszu „Mars” we czwartek 22 listopada zwołał w siedzibie NSZZ Solidarność 80 w Świnoujściu konferencję prasową. Tematem była obecna sytuacja w polskich stoczniach remontowych znajdujących się pod nadzorem Funduszu Inwestycyjnego „Mars”, czyli Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”, Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu i Stoczni „Nauta” w Gdyni. Związkowcy w ciągu tygodnia zamierzają wysłać do zarządów tych stoczni swoje żądania dotyczące głównie zaprzestania prowadzenia postępującej konsolidacji. W przypadku dalszego ignorowania ich stanowiska - choć są zwolennikami dialogu - nie wykluczają powołania Komitetu Strajkowego. Przewidują również przeprowadzenie w tym samym czasie wśród załóg trzech stoczni referendum w sprawie „TAK” lub „NIE” dla konsolidacji.

Komentarzy 0  |  czytaj więcej »

23.01.2013 17:30

Komunikacyjne gmeranie

Już trzeci rok trwają prace przy przebudowie Centralnego Układu Komunikacyjnego (CUK) miasta Świnoujście. Autorstwo tego „racjonalizatorskiego pomysłu” należy przypisać prezydentowi Januszowi Żmurkiewiczowi i jego zastępcy Barbarze Michalskiej, byłej naczelnik Wydział Inżyniera Miasta , a wcześniej kierownikowi sieci wodociągów świnoujskiego ZWiK-u. Społeczna ocena tego co już wykonano absolutnie nie wystawia laurki z czerwonym paskiem. Czyżby mieszkańców po prostu wpuszczono w kanał z urzeczywistnieniem poronionego pomysłu dla kaprysu samej jego realizacji?

Komentarzy 0  |  czytaj więcej »

23.01.2013 17:28

Jubileusz dziesięciolecia prezydentury

Obecny świnoujski prezydent od okresu politycznego przełomu już 10 lat piastuje swoją funkcję. Wcześniej Janusz Żmurkiewicz w czasach zwanych „komuną” był także prezydentem Świnoujścia przez blisko 5 lat (1984-1988). Z uwagi na ów okrągły - dziesięcioletni w nowej epoce jubileusz u steru wyspiarskiej władzy, wypada poświęcić temu kilka słów, tytułem skromnego podsumowania. A może raczej dla przypomnienia, warto zderzyć niektóre wcześniejsze zapowiedzi na fali euforii i deklarowanej woli dokonania zmian, z efektem konkretnych dokonań i ewolucją prezydenckiej postawy w służbie mieszkańcom.

Komentarzy 1  |  czytaj więcej »

23.01.2013 17:26

Niezabezpieczony urząd

Wielokrotnie pisaliśmy o trwającym już od pięciu lat, w Sądzie Okręgowym w Szczecinie procesie Jolanty K., kasjerki Urzędu Miasta Świnoujście, która bezkarnie okradała urzędową kasę w czasie prezydentury Janusza Żmurkiewicza. Początek tej sprawy sięga końcówki 2004 r. kiedy to aresztowano kasjerkę. Od tego czasu miało miejsce szereg zaskakujących zdarzeń jakie towarzyszyły tej przewlekłej sprawie. O wielu z nich informowaliśmy, w tym także o sprawie biegłych, których sąd zbyt długo nie mógł znaleźć. Kluczowa natomiast była opinia ekspertów na temat programu komputerowego użytkowanego obsługi kasy Urzędu Miasta Świnoujście nazwanego Biuro Obsługi Podatnika (BOP), autorstwa świnoujskiej firmy F. związanej bardzo mocno ze znaną firmą P. W końcu ekspertyzę na ten temat sporządziło lubelskie biuro ekspertyz sądowych. Ich opinia jednoznacznie wskazuje na to, że ów program był niezgodny z ustawą o rachunkowości i nie zabezpieczał właściwie kasy świnoujskiego urzędu.

Komentarzy 0  |  czytaj więcej »

23.01.2013 17:24

Stocznie na progu konsolidacji

Gościem ostatniej sesji Rady Miasta był prezes Szczecińskiej Stoczni „Gryfia” i Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. Wizyty tej zażyczyli sobie radni na wrześniowej sesji. Chcieli uzyskać informacje na temat aktualnej sytuacji świnoujskiej stoczni bezpośrednio z ust prezesa Lesława Hnata, powołanego na to stanowisko w sierpniu tego roku. Prezes zaproszenie przyjął. Przedstawił toczące się postępowanie konsolidacyjne a także odpowiedział na kilkadziesiąt pytań zadanych przez radnych.

Komentarzy 0  |  czytaj więcej »

23.01.2013 17:20

Szpital na cienkiej linie

Trudna sytuacja finansowa i kadrowa świnoujskiego szpitala powoduje, że balansuje on niejako na cienkiej linie. Nikt nie potrafi powiedzieć, jakie będą jego dalsze losy, czy będzie nadal szpitalem państwowym, czy może prywatnym. Od sierpnia tego roku trwa proces wdrażania programu naprawczego, opracowanego przez dyrektorkę szpitala Małgorzatę Szmajdę. Program ten zatwierdziła w sierpniu Rada Miasta. Większych efektów nie można spodziewać się w najbliższym czasie. Harmonogram poszczególnych zadań obejmuje przyszły i kolejny rok. Jeżeli program naprawczy uda się wdrożyć w całości większe efekty finansowe będą widoczne prawdopodobnie dopiero w 2015 r. Harmonogram ten M. Szmajda przedstawiła w piątek 18 października na posiedzeniu społecznej rady szpitala.

Komentarzy 0  |  czytaj więcej »

23.01.2013 17:18

STATEK ŚWINOUJŚCIE IV

Okazuje się, że tak prosta sprawa jak nadanie jednemu ze statków Polskiej Żeglugi Morskiej nazwy „ Świnoujście” stanowi dla tego armatora nie lada problem. Wydawało się, że nie mające nic wspólnego z rzeczywistością argumenty przeciwko temu pomysłowi, wypowiadane w mediach przez Pawła Szynkaruka, Dyrektora Naczelnego PŻM, oraz Krzysztofa Gogola, Doradcę Dyrektora Naczelnego ds. mediów, już kilkanaście tygodni temu zostały skutecznie w moich artykułach obalone. Niestety, myliłem się.

Komentarzy 0  |  czytaj więcej »

23.01.2013 17:17

Pokrętnie, niespójnie ...i bez pamięci

W Sądzie Okręgowym w Szczecinie we wtorek 9 .10. odbył się kolejny odcinek tasiemcowego serialu pt. „Jak urzędowa kasjerka okradała kasę wybitnego świnoujskiego samorządowca” , czyli rozprawa w pięcioletnim procesie Jolanty K., kasjerki Urzędu Miasta Świnoujście, która bezkarnie okradała urzędową kasę w czasie prezydentury Janusza Żmurkiewicza. Przypomnijmy, że kasjerka została aresztowana za tę kradzież w 2004 r., a jako współoskarżona w tym procesie występuje z tytułu braku nadzoru Wiesława M., dawny naczelnik Wydziału Księgowości UM. Jak zaznaczał sędzia to było przedostatnie spotkanie przed sądem w tej sprawie. Finał ma nastąpić w grudniu i jak się przewiduje potrwa wiele godzin. Wtorkowa rozprawa obnażyła pokrętność i niespójność wypowiedzi oraz zaskakujący w ważnych kwestiach brak pamięci urzędowej informatyczki, a także odsłaniała przy okazji słabości aparatu kontrolnego świnoujskiego urzędu .

Komentarzy 0  |  czytaj więcej »
SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

SPRZEDAM FABRYCZNIE NOWY,

NIEUŻYWANY ELEKTRYCZNY WÓZEK

INWALIDZKI .CENA DO UZGODNIENIA!

TELEFON 609 663 806

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski