WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

23.01.2013 16:43

O wydmach nadmorskich, środowisku i działalności człowieka

Dwudniowe warsztaty naukowo-praktyczne

(Międzyzdroje) Przez dwa dni (20-21 bm.) w oparciu o Ośrodek Wypoczynkowy „Stilo” i Stację Morską Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach trwały otwarte warsztaty zorganizowane w w ramach projektu FoMoBi (Foredune Morphodynamiccs Biodiversity) przez Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. Temat spotkania naukowców, nauczycieli, przewodników, pracowników Urzędu Morskiego, leśników i samorządowców brzmi „Ochrona, walory i użytkowanie wydm nadmorskich. Praktyczne wykorzystanie wiedzy o środowisku wydm przednich”.

W warsztatach, którymi kierował dr. Tomasz A. Łabuz uczestniczyło 40 osób. Wydział Nauk o Ziemi US chcąc poszerzyć wiedzę z zakresu rozwoju brzegu morskiego od 2011 r prowadzi projekt badawczy pt. „ Rozmieszczenie i morfodynamika środowiska wydm przednich i fluktuacje roślinności – bioróżnorodne siedlisko polskiego wybrzeża” . Jednym z celów tego projektu jest rozpropagowanie wiedzy o dynamice , zagrożeniach i skutkach zmian wydm przednich, jak również przygotowanie wytycznych do podjęcia działań ochronnych lub odtworzeniowych siedlisk na obszarach już ich pozbawionych.

Pierwszego dnia warsztatów podczas wykładów i dyskusji poruszano szereg tematów związanych z walorami przyrodniczymi wydm, działalnością człowieka i turystyką na tego typu terenie, strefą Natura 2000 i planami zarządzania strefą brzegową, aspektami prawnymi ochrony wydm i zagadnieniami konfliktowymi związanymi z ich zagospodarowaniem. Między innymi jako przykład nieprzemyślanych inwestycji podano świnoujska promenadę na szarej wydmie. Zdaniem naukowców tego typu lekkie konstrukcje powinny być montowane jedynie na granicy drzew, czyli na następnym w głąb lądu pasie wydm lub jak to robią Niemcy u podnóża pasa wydm. Inwestycja w Świnoujściu jest bowiem narażona na systematyczne zasypywanie piaskiem i wymagać będzie nieustannej pracy porządkowej związanej z jej utrzymaniem.

W jednym z wykładów zwrócono także uwagę na użytki ekologiczne. Są nimi zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Dotyczy to właśnie wydm. Gminy mogą tworzyć tzw. użytki ekologiczne – cenne obszary uwzględniane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i uwidaczniane w ewidencjach gruntów. Uchwała taka wymaga uzgodnienia z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Na naszym terenie dotyczy to wydm Przytorskich i wydm na Warszowie. Użytek ma zostać powołany w celu ochrony cennej plaży i wybrzeża wydmowego jako wartościowych elementów krajobrazowych i siedlisk cennych gatunków roślin. Zwrócono przy tym uwagę na fakt wyraźnego rozgraniczenie, iż obszary lądowe podlegają jurysdykcji regionalnych dyrektorów ochrony środowiska, a obszary morskie dyrektorom urzędów morskich.

Jednym z prezentowanych tematów były również opinie turystów o wybrzeżu w badaniach ankietowych przeprowadzonych na próbie 150 osób. Wykład na ten temat wygłosiła świeżo upieczona absolwentka Wydziału Nauk o Ziemi US mgr Malwina Kalicińska. Z badań wynikało m.in., że wypoczywający preferują wybrzeża z nieliczną infrastrukturą i tradycyjną zabudową (47%) . Natomiast intensywną infrastrukturę wypoczynkową z licznymi atrakcjami wsparło 34% ankietowanych, a naturalne, niezagospodarowane wybrzeże preferuje 19%. Ankietowani w 83 % za najbardziej atrakcyjne typy wybrzeży uznali te o wysokich walorach przyrodniczych, gdzie zabudowy przy plaży jest mało oraz panuje cisza i spokój. Niejako na podsumowanie wykład na temat rozwoju turystyki i związanych z tym zagadnień konfliktowych wygłosił dr. T. A. Łabuz. Interesujące było w nim m.in. modelowe kształtowanie rozwoju turystyki masowej opracowane na podstawie wieloletnich badań. Wynika z niego, że pierwszy etap to odkrycie miejscowości przez rynek, inwestorów, media i turystów. Drugi to rozwój zabudowy i napływ turystów. Trzeci – masowe przyjazdy,nowe inwestycje, obniżenie standardu, spowszednienie. I ostatni etap modelu to przeludnienie w takiej miejscowości, niski standard, zanieczyszczone środowisko i towarzyszący temu odpływ turystów . Jak mówił dr. Łabuz przykład ostatniego etapu w Polsce póki co nie występuje. Aby zapobiec takiemu nieszczęściu trzeba zdaniem naukowca powstrzymać budowę nowych zejść na plażę odpowiednio zagospodarowując i zabezpieczając istniejące. Rozsądniej też należy wydawać decyzje budowlane w pasie technicznym brzegu. Wydawać środki finansowe proporcjonalnie na przyrodę i infrastrukturę, a sezonowa infrastrukturę na plaży należy odsunąć od wydm. Ponadto systematycznie należy prowadzić edukację i wychowanie turystów. Warsztaty zakończyła w piątek 21 września wycieczka terenowa.

 

KMN

Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski