WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

02.04.2024 8:54

  KONIEC EPOKI...IDZIE NOWE

Czy nazwisko „Żmurkiewicz” będzie w przyszłości synonimem wielkiego sukcesu i złotego ćwierćwiecza w historii wysp? Dynamicznego rozwoju infrastruktury miejskiej, rozwoju gospodarki turystycznej i kurortu? Czy dzikiej prywatyzacji miasta, tzw. betonozy i upadku turystycznych walorów wysp? Czy ciągnące się po horyzont apartamentowce i promenady z palmami za blisko 50 milionów i wyczekiwany przez wiele pokoleń tunel będą pomnikami tej „ery”? Jedno jest pewne – blisko 300 milionowy dług i szereg zaniedbań, poważnych zaniechań w różnych sferach życia Świnoujścia poprzedników będzie dużym obciążeniem dla nowych władz, które zostaną wybrane 8 kwietnia!

 

Teraz do końca „ery” Janusza Żmurkiewicza, czyli wyborów samorządowych pozostały już tylko kilka dni. Jak przez ostatnie dwie dekady zmieniło się miasto na wyspach i jak te zmiany oceniają - ocenią mieszkańcy?

 20 lat władzy

Janusz Żmurkiewicz prezydentem miasta Świnoujścia został 18 listopada 2002 roku (przyp. red. pomijając oczywiście okres 1984-1989, gdy też taką funkcje pełnił). Ponownie na ten urząd został wybrany przez mieszkańców w 2006, 2010, 2014 i 2018 roku. Swoją ostatnią kadencję, jak sam deklaruje obecny prezydent, zakończy w 2024 roku.  

Minione 20 lat to okres bardzo ważny w historii miasta. Warto przypomnieć, że Janusz Żmurkiewicz pełnił w tym czasie w Świnoujściu wyjątkową rolę, a dzięki sprawności w zarządzaniu, przez niemal 20 lat potrafił do swoich pomysłów na rozwój miasta przekonać większość w radzie, ze wszystkimi dobrymi i złymi konsekwencjami takiej władzy.

 Terminal LNG i dzielnica uzdrowiskowa po horyzont

To wtedy zapadła decyzja o powstaniu w Świnoujściu terminala LNG. Rozpoczęto i zakończono budowę tunelu. Na nowo ukształtowano dzielnicę uzdrowiskową, powiększając teren zabudowy niemal dwukrotnie. Nie wszystkim mieszkańcom takie przeobrażenie się podobają - wielu twierdzi, że agresywna deweloperka za bardzo zaingerowała w zieleń miasta. Warto dodać, że zmieniła się struktura turystyczna miasta- liczba obiektów apartamentowych przewyższa dziś już  liczbę miejsc hotelowych! A miejskie inwestycje preferowały jako materiał beton na stałe zmieniając charakter wielu miejsce w Świnoujściu.

 Upadek stoczni i przemysł w Przytorze

To także w czasie ostatnich dwóch dekad doszło do upadku gospodarki morskiej – likwidacji stoczni, marginalizacji świnoujskiego operatora portu. O ile wpływ samorządu na te ostatnie dwa procesy był minimalny, to już wpływ na plany budowy portu kontenerowego, który ma być początkiem wielkiego portu zewnętrznego dorównującego portowi w Gdańsku był olbrzymi – Żmurkiewicz niemal od początku był ambasadorem tej inwestycji i jeżeli ta na naszych plażach powstanie prezydent będzie miał w tym swój wielki udział. To J. Żmurkiewicz otworzył też „drzwi” kanadyjskim inwestorom do budowy w Przytorze zakładu przetwórstwa gazu. Czy w Łunowie powstaną wielkie, podziemne zbiorniki na wodór?

 Najbardziej zadłużone miasto w Polsce i 286 mln długu

Zmieniała się infrastruktura miasta, a miasto i jego prezydent wielokrotnie stawało na podium wielu konkursów i rankingów. Czar niektórych z tych wyróżnień prysł, gdy okazało się, że część z nich była płatna. Jak np. certyfikat lidera edukacji, który został przyznany miastu w 2024 roku i za który miasto zapłaciło 4.800 zł netto.

Wielokrotnie wzrósł budżet samorządu. Wielokrotnie wzrosły także koszty utrzymania naszego miasta. A propos` rankingów - w 2021 roku Świnoujście wygrało jeszcze jeden, tym razem niechlubny plebiscyt- najbardziej zadłużonego miasta na jednego mieszkańca! Podczas gdy np. w Jastrzębiu- Zdroju ten dług wynosił około 200 zł na mieszkańca, w Świnoujściu ta suma wynosiła blisko 7000 zł!

 Młodzi uciekają z wysp, miasto wymiera

Jak wynika ze statystyk, co roku zmniejsza się populacja mieszkańców – gdy w 2002 roku J. Żmurkiewicz obejmował urząd, w Świnoujściu było według danych GUS - 43000 mieszkańców. Gdy ustępuje zameldowanych jest nieco ponad 35000!  Mimo atrakcyjności wysp, co roku wyspiarzy, szczególnie w wieku produkcyjnym – ubywa.  Według wielu mieszkańców, samorząd nie inwestuje w sferę społeczną - kapitał społeczny i kulturę.

 Podczas jednej z ostatnich debat porównano programy imprez kulturalnych w lutym w Świnoujściu i Kołobrzegu. Okazało się, że w tym drugim kurorcie ilość imprez była kilkanaście razy większa niż na 44 wyspach. Jako że częścią kultury są także zabytki- miasto od wielu lat nie potrafi poradzić sobie z zagospodarowaniem Basenu Północnego. Od 12 miesięcy nie ma dostępu lądowego do Latarni Morskiej w Świnoujściu – największej pod względem frekwencyjnym atrakcji miasta i Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda. Gdy do tego doda się informacje, że rodzice dzieci uczęszczających do świnoujskich przedszkoli i szkół muszą te placówki zaopatrywać w papier toaletowy, czy papier ksero…to czy tak powinno wyglądać zarządzenie edukacją w takim mieście jak Świnoujście?

     Wiele z wydarzeń, także tych inwestycyjnych, które miały miejsce w ciągu ostatnich lat budzi skrajnie odmienne opinie. Jedni cieszą się z budowy nowych hoteli po horyzont, inni oburzają, że miasto zalewa bezgraniczny beton i kurort traci charakter. Część mieszkańców nie może się doczekać sznura kontenerowców na prawobrzeżnych plażach, gdy inni gotowi są żywym łańcuchem bronić jednej z najpiękniejszych bałtyckich plaż przed, jak mówią, „najazdem przemysłowych barbarzyńców”.

     Czy minione dwie dekady to złoty okres w historii naszego miasta? A może warto  porównać to co wydarzyło się w naszym mieście, do tego jak w czasie tych ostatnich lat zmieniały się inne miejscowości? Jak rozrósł się Kołobrzeg, ile pieniędzy na kulturę wydaje Sopot. Jak świetną infrastrukturę  tworzy np. malutki Wolin.  Czy czasem nie jest jednak tak, że   Świnoujście jest miastem straconych szans?  

WW

KOMENTARZE
Lechosław - do Sapere aude - Populizm
2024-04-03 23:42:57  |  IP: 46.113.10.*
Stare pokolenie? Bo argumenty jak z 1980 roku! Wbrew temu co Pan pisze rozwój to nie tylko huta Katowice i dymiące kominy na horyzoncie. To także nowoczesne, zielone miasto żyjące z turystyki. Tak gdzie leży węgiel stawia się kopalnie węgla... nie ropy. Dobranoc.
Sapere aude - Populizm
2024-04-03 7:34:25  |  IP: 37.47.190.*
Naprawdę? Władze miasta mają taką moc, że zatrzymają upadek przemysłu? Niech autor się zdecyduje - czy mierzi go rozwój miasta i idące wraz z nim wycinki, ingerencja w zieleń, zanieczyszczenia (tak ! Stocznia i port są degradujące dla środowiska), czy chce zostać spojojną zieloną wsią, z której młodzi będą uciekać. Bo polska prowincja się wyludnia. Chcecie miasto dla młodych? Nie wystarczy darmowa karuzela dla rodziców w pretensjach. Trzeba miejsc pracy dla wykwalifikowanej kadry, przyjaznego miasta, z miejscami dla rekreacji, a nie z ulicami pełnymi samochodów, wypchnięcia ruchu samochodowego, a nie budowania parkingowców między kamienicami. I teraz zastanówcie się kogo chcecie zatrzymać w mieście? Młodych wykształconych? Wtedy miasto musi być nowoczesne, zielone, ekologiczne, z miejscami pracy. Czy siłę roboczą dla turystyki? Wtedy dużo szerokich ulic, likwidacja SPP, darmowe jarmarki. Nie potrzebujemy tu wiecznej krytyki i populizmu, ale wiedzy i wizji. Nie krytyki dla krytyki, a rzetelnego dziennikarstwa, ktore nie będzie wmawiało ludziom, że rada miasta jest jak sejm
✂----------------- - @#@#@
2024-04-02 23:37:11  |  IP: 78.10.206.*
Niszczyciel miasta. Wszystko zniszczył, sprzedał, zaorał, wyczyścił miejską kasę i sp1er0ol1 do Poznania... Piesek na deweloperskiej smyczy.
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski