WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

02.04.2024 8:49

Wspólnie na wyspach

Kandydatka na urząd Prezydenta Miasta Świnoujście Joanna Agatowska powiada - “Świnoujście należy do Mieszkańców!” W tym natłoku kampanijnych informacji wydawaje się, że wszelkie tematy są już na wyczerpaniu, ale niekoniecznie. Czego jeszcze można się dowiedzieć w odpowiedziach kandydadatki na postawione pytania? O tym poniżej w obszernym wywiadzie

A. Bane : Co Panią skłoniło aby ubiegać się o stanowisko Prezydenta Miasta Świnoujście?

Joanna Agatowska : To co najważniejsze, głos i postawa mieszkańcow Świnoujścia. Moje społeczne zaangażowanie i związana z tym wieloletnia samorządowa aktywność spotyka się z dużym zainteresowaniem i budzi wiele pozytywnych ocen. Mieszkańcy doceniają moją polityczną stabilność i konsekwencję. Jestem po prostu skuteczna, otwarta na zmiany i szybko się uczę, tego zresztą wymaga wspólczesny świat. Wszyscy widzimy żę Świnoujście zalane betonem, zastygło w miejscu. Aktualnej władzy to odpowia ale świnoujścianie nie godzą sie tym, chcą zmian i przywrócenia żywego miasta mieszkańcom. Otrzymałam i nadal otrzymuję wiele propozycji i głosów z wielu różnych środowisk społecznych i gospodarczych wiele próśb o skuteczne rozwiązanie tego problemu. Nie unikam odpowiedzialności, kocham Świnoujście i potrafię odzyskać miasto dla mieszkańców. Dlatego, po uzgodnieniach z najbliższymi, podjęłam się tego niełatwego zadania i startu w wyborach przeydenckich. Czas na zamiany.

A, B. : Obecny prezydent, wraz ze swoimi zastępcami, poprzez chybione decyzje dotyczące kierunków i sposobu funkcjonowania Świnoujścia, postawił miasto przed przysłowiową betonową ścianą. Świnoujście jest zadłużone i w trudnej sytuacji ekonomicznej i inwestycyjnej, czy wiedząc o tym, czuje się Pani pewnie na drodze do prezydentury?

J.A. : Razem z mieszkańcami damy radę. Widzę i czuję ogromną zmianę społecznego klimatu w Świnoujściu zarówno wśród mieszkańców jak i przedsiębiorców. Oni oczekują stanowczej zmiany ponieważ widzą, że miasto stanęło w rozwoju. Prezydent skupiony na budowie tunelu i kolejnych promenad, o większości miejskich spraw i potrzeb zapomniał. A przecież życie miasta to wiele codziennych problemów do systematycznego rozwiązywania. To nie tylko moja opinia że Świnoujście w minionych latach nie wykorzystywało posiadanego potencjału, nie skorzystało z wielu szans, zaniedbało komunikację z mieszkańcami i transparentność urzędowego działania. Prezydent i jego zastępcy podejmują złe decyzje ponad głowami mieszkańców i stawia nas wszystkich przed faktami dokonanymi. Tak działo się na Warszowie, a teraz zaniepokojeni zauważyliśmy podobne plany wprowadzenia przemysłu do kolejnych dwóch osiedli, pod domy naszych mieszkańców. To wielkie zagrożenie dla obszaru Przytoru, a dotkną one też Karsibór (plany budowy ogromnego zakładu petrochemicznego i instalacji produkcji wodoru). Radni dowiadują się o takich zakulisowo prowadzonych rozmowach obecnego Prezydenta i jego współpracowników przypadkowo z internetu. Przecież to skandal! Ja zdecydowanie sprzeciwiam się takiemu postępowaniu. Obserwuję i walczę z tym złem od wielu lat. Alarmuję również o tym od lat mieszkańców i dzisiaj widać wyraźnie, że mieszkańcy się „obudzili” i chcą to szaleństwo zatrzymać.

Niestety prezydent postawił bardzo mocno na uprzemysłowienie miasta, co zgubi mieszkańców. Najpierw był Warszów, teraz zagrożenie idzie w kierunku Przytoru i będzie wpływało na Wyspę Karsibór. Ten proces doprowadzi do obniżenia wartości leżących tam nieruchomości i działek, wpłynie negatywnie na jakości życia mieszkańców. Znikną tereny pod rozwój samego miasta, budownictwa mieszkaniowego i rozwój usług publicznych. Takie decyzje nie mogą być podejmowane bez wiedzy i zgody mieszkańców!. A tak właśnie rządzi obecna władza. Musimy z tym skończyć!

Bez trudu można dostrzec, że prezydent namaścił w wyborach na swoje stanowisko dwie osoby; Dorota Konkolewska startująca z listy KO i Paweł Sujka, który przejął dawny prezydencki komitet Wybieram Świnoujście, to wychowankowie Żmurkiewicza. Oboje nie ukrywają tego, że będą kontynuowali dotychczasową politykę prezydenta. I oboje są niechętni zmianom. Ja natomiast uważam że Świnoujściem nie można zarządzać poprzez agresję czy przy pomocy przedsądowych wezwań. Bo czy takiej władzy chcą mieszkańcy? Wiem, że nie! I wiem że mieszkańcy się zmobilizują aby 7 kwietnia pójść na wybory aby zmienić obecną władzę.

Musimy te wybory wygrać wspólnie, ponieważ realnym zagrożeniem dla Świnoujścia są agresywne szczecińskie i warszawskie grupy kapitałowe i budowlane, które niestety mają wsparcie wśród części obecnych radnych. I stoją za plecami części moich kontrkandydatów w wyścigu prezydenckim. Jeśli chcemy aby apartamentowce nie wyparły resztek zieleni wokół Parku Zdrojowego, aby w miejscu starej pływalni nie stanął wielki wieżowiec, a Świnoujście nie stało się wielkim betonowym parkiem rozrywki obsługiwanym przez mieszkańców, musimy ich powstrzymać idąc na wybory. Jeśli tego nie zrobimy, miasto dla mieszkańców umrze.

A.B.: Kiedy Pani wygra jakie będą priorytety w działaniu na stanowisku Prezydenta Miasta Świnoujście ?

J.A. : Tak, zakładam pozytywny scenariusz i wygranie wyborów, i chcę zaproponować mieszkańcom Świnoujścia inny od obecnego autorytarnego, styl zarządzania miastem. Moje hasło brzmi „MIASTO DLA MIESZAŃCÓW!”, będę jak zawsze szanowała przede wszystkim mieszkańców, ale i turystów oraz klientów handlowych, którzy chcą współpracować z naszym pięknym miastem, bo dzięki nim zarabiamy dla Świnoujścia. Widzę również dużą przestrzeń dla rozwoju gospodarki morskiej, zgodnej ze standardami ochrony środowiskowej i dobrostanem społecznym.

Trzeba jak najszybciej zająć się uporządkowaniem przestrzeni komunikacyjnej miasta. Nowa polityka parkingowa, budowa parkingowców poprzez dedykowane mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom obligacje komunalne, które pozwolą pozyskać pieniądze na realizację tego ważnego zadania i potem czerpać korzyści finansowe przez samych mieszkańców. Chętni mieszkańcy którzy zakupią obligacje komunalne staną się prawdziwymi współwłaścicielami parkingowców i będą czerpać z tego swojego udziału benefity oczywiście w okresach objętych transzami emisji i ich wykupem. Kolejny powiązany z tym temat to zmiany w Komunikacji Autobusowej. Sami pracownicy spółki mają mnóstwo dobrych pomysłów jak zracjonalizować jej działanie. Wrócimy do krótkich tras i częstszych kursów, głównie do szkół, centrum, cmentarza i działek. Chcemy również komunikacji bezpłatnej dla wszystkich, żeby zmniejszyć konieczność korzystania z samochodów i przez mieszkańców i turystów.

Chcę zatrzymać agresywną politykę apartamentową, zatrzymać betonowanie miasta, wycinki zieleni, i wprowadzić modyfikacje dla planów zagospodarowania przestrzennego obejmujacych obszar Parku Zdrojowego i Basenu Północnego. Zbudować nareszcie Molo i nowy "Dom Zdrojowy" tak jak w klasycznym kurorcie. Chcę uczynić z samorządu i naszych jednostek organizacyjnych (spółek i zakładów komunalnych oraz placówek oświatowych) jak najlepszego pracodawcę, który będzie szanował pracowników i doceniał ich pracę na rzecz realizowania interesów publicznych. Dużą rolę przywiązuję do stworzenia klimatu dobrej współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami oraz poprawę standardów realizacji usług publicznych, inwestycji i remontów. Mamy kilka bardzo prorozwojowych propozycji podatkowych dla przedsiębiorców, które będą ich też włączać w zaangażowanie na rzecz klubów sportowych i innych rodzajów działalności stowarzyszeń. Będziemy to premiować obniżaniem podatków lokalnych i opłat. Przetargi będą prawdziwie konkurencyjne, a nie dedykowane dla określonych podmiotów, tych miłych obecnej władzy.

Samorząd musi w mojej ocenie pełnić rolę organizatora życia lokalnego i spełniać najwyższe standardy jakości obsługi mieszkańców. Pragnę kreować rozwój potencjału społecznego, talentów i pasji naszych mieszkańców. Dlatego jako samorząd wdrożymy BON JUNIORA, czyli sumę1000-a złotych rocznie na każde dziecko, które będzie korzystało z zajęć pozalekcyjnych. W ostatnich latach poznałam także wielu nowych mieszkańców, którzy sprowadzili się do nas z innych miast i chcą się aktywnie włączyć w codzienne życie wspólnych wysp. Dla takich ludzi chcących tu żyć przez długie kolejne lata, będziemy miastem przyjaznym bo tacy są właśnie wyspiarze. Otwarci na dobre zmiany.

Bliski jest mi obszar szeroko rozumianej kultury, a więc także kultury lokalnej, sportu i rekreacji. Widzę tutaj mnóstwo zaniedbań i wiele wyzwań, ale potrafimy te problemy twórczo rozwiązać. Nasze propozycje i sugestie są opisane w programie wyborczym Współnych Wysp, i zachęcam do ich poznania.

Wielkim wyzwaniem będzie zatrzymanie zmniejszającej się liczby mieszkańców miasta. Dlatego zniesiemy opłaty żłobkowe, będziemy tworzyć programy mieszkaniowe przyjazne młodym ludziom. Pilnie zajmę się przygotowaniem nowej długofalowej Strategii Rozwoju Miasta. Konieczne będzie włączenie się samorządu w realizację wielu strategii regionalnych, ogólnopolskich i transgranicznych. Systematyczne zmniejszanie zadłużenia miasta oraz stworzenie warunków do kontynuacji rozwoju poprzez pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych, pod rozbudowę miasta głównie na Prawobrzeżu, I mamy na to konkretne plany. Jednak pamietajmy że ten wieloletni proces odbudowy Świnoujścia nie może się odbyć bez akceptacji jego mieszkańców.

A. B. : Które z zaniechań i zaniedbań obecnego prezydenta Świnoujścia uważa Pani za złe i wymagające pilnych działań w celu ich naprawy?

J.A. : Minione 6 lat pokazało, że w wielu tematach, o których alarmowałam opinię publiczną poprzez sesje Rady Miasta i moje profile w mediach społecznościowych, dzieje się bardzo źle. Zwracałam uwagę na problemy parkingowe i konieczność budowania parkingowców buforowych oraz usprawnienie komunikacji autobusowej na krótkie, szybsze trasy i większą ilość połączeń głównie do szkół i innych obiektów użyteczności publicznej, na działki czy na cmentarz. Zwracałam uwagę na zaniechanie działań prezydenta w sprawie wynegocjowania z Rządem i Sejmem RP nowego zapisu prawnego i dotacji na utrzymanie promów i tunelu. To, że prezydent zrezygnował już w grudniu 2018 r. z dotychczasowej dotacji jest skandalem, który kosztuje mieszkańców, po otwarciu tunelu, 46 mln. rocznie. Prezydent zaniechał jakichkolwiek działań na rzecz przygotowania nowej koniecznej Strategii Rozwoju Miasta (dotychczasowa obejmowała okres 2014-2020), co spowodowało że ubezwłasnowolniona Rada Miasta tylko potwierdzała osobiste decyzje prezydenta. Nie było na to zgody, zarówno mojej jak i naszego Klubu Radnych Lewicy, dlatego byliśmy w konstruktywnej opozycji i głośno wyrażaliśmy nasz sprzeciw. Zawsze twardo i uczciwie staliśmy po stronie mieszkańców pomagając w rozwiązaniu ich problemów. Wspieraliśmy i wspieramy, mieszkańców i handlowców osiedla Posejdon, mieszkańców ul. Sołtana i ul. Ludzi Morza, ul. Krzywej, działkowców, pacjentów Szpitala Miejskiego, mieszkańców Warszowa, Karsiborza czy Przytoru. Wszystkich mieszkańców wspólnych wysp.

 

Niestety, prezydent przez lata otoczył się układnymi osobami w Radzie Miasta. To dziwna grupa, złożona z radnych jego komitetu „Wybieram Świnoujście” (A. Zdybel, M. Niewiarowski, G. Koss, R. Kowalski), Platformy Obywatelskiej (E. Jabłońska, J. Borowski, A. Rachtan, W. Góreczny, L. Waga), i PiS (J. Jurkiewicz, A. Staszyński, A. Mrozek). Te 12 osób często przy poparciu również czasem radnych Grupy Morskiej przegłosowywało bezrefleksyjnie niekorzystne w mojej ocenie, decyzje dotyczące wspólnego przecież miasta. Te dotyczące wdrożenia Strefy Płatnego Parkowania w 2019 r. (tylko my jako radni Lewicy byliśmy przeciw), podnoszenia opłat za wywóz śmieci, podnoszenia cen wody i ścieków, podwyższania opłat za żłobki, itd.

W tym także złych rozwiązań budżetowych (zadłużenia miasta w latach 2019 – 2023 na kwotę ok. 300 mln. zł!), a zaciągany dług, był wydawany na inwestycje bez rzetelnej analizy kosztów ich realizacji i utrzymania tych obiektów, często wybudowanych z błędami technicznymi jak w przypadku Uznam Areny (obiekt nie spełnia standardów do organizacji imprez sportowych).

Decyzje tej grupy radnych, to również dzisiejszy problem rozsypujących się już nowych Promenad, czy karygodne zaniedbania i brak zadbania o zabezpieczenie interesu publicznego przy wydzierżawianiu terenów pod budowę parkingowców (nie zapisywanie kar za przekroczenie terminów itp.). Co skutkuje tym że parkingowiec przy ul. Bema budowany jest dłużej o 2 lata niż był budowany Tunel, a kolejne budowy dwóch parkingowców przy ul. Kołłątaja i ul. Piastowskiej w ogóle nie ruszyły. Za niektóre z tych błędów płacimy już milionowe kary!

A. B. : Co Pani sądzi o zrównoważonym rozwoju Świnoujścia?

J.A. : Chcę zasady zrównoważonego rozwoju miasta rozwijać, ponieważ bardzo ważna jest gospodarka turystyczno - uzdrowiskowa, ale ważna jest też gospodarka morska. Przecież to wynika z naszego geograficznego położenia, wszystkich nas karmi morze. Trzeba tymi gałęziami rozwoju rozsądnie zarządzać i współpracować z podmiotami prywatnymi oraz Rządem RP. Potrafię i lubię rozmawiać z ludźmi, szukać kompromisów i godzić różne interesy. Jednak w centrum zawsze musi stać mieszkaniec Świnoujścia. Mieszkaniec jako pracownik, mieszkaniec senior, młody mieszkaniec, i taki, który chce po pracy skorzystać z oferty udanego spędzenia czasu wolnego. Dlatego będę pracowała, żeby miasto w obu gospodarczych przypadkach, zarabiało jak najwięcej, dzięki czemu będziemy mogli obniżać koszty życia mieszkańców, oraz podnosić jakość życia na wyspach.

Gdzie są teraz te pieniądze? Ciężkie miliony leżą na ulicy, z powodu ich niepobierania od zagranicznych kierowców w Strefie Płatnego Parkowania (dzisiaj to ok. 4 mln. zł). Są w szarej strefie poboru opłaty uzdrowiskowej, którą szacujemy na ok. 10 mln. zł. itd.

Ale chcę również zainteresować inne miasta portowe wspólnym wystąpieniem o zmianę Ustaw i przepisów podatkowych dla spółek skarbu państwa obsługujących porty. Miasto musi mieć z tej portowej działalności większe niż obecnie pieniądze, choćby po to żeby rekompensować mieszkańcom (głównie Warszowa) niedogodność życia przy porcie. Dlatego ustalimy nowe zasady finansowania dla poszczególnych osiedli i sprawiedliwie będziemy dzielili środkami budżetowymi. Nastąpi to oczywiście we współpracy z nowo wybranymi radnymi miasta.

A.B. : Blisko 30-letnie rządy w Świnoujściu obecnego prezydenta w opinii wielu mieszkańców były skażone jego autorytaryzmem, arogancją i brakiem liczenia się z opinią i głosami mieszkańców. Czy zamierza Pani zmienić oblicze władz Miasta wprowadzając z prawdziwego zdarzenia demokrację wspieraną przez zwiększony, aktywny udział w podejmowanych decyzjach ze strony mieszkańców i organizacji pozarządowych?

J.A. : Tak, zdecydowanie! Właśnie ten autorytarny styl sprawowania władzy, choć nie tylko, poróżnił mnie z obecnym prezydentem. A on nadal nie umie działać transparentnie i nie rozumie wagi głosu mieszkańców Świnoujścia. Tak nie wolno, zmienię to. Dobre relacje z mieszkańcami są dla mnie bardzo ważne, wierzę że im więcej wiedzą, tym lepiej mogą współuczestniczyć w zarządzaniu miastem.

Dlatego zapewniam że żadna ważna sprawa gospodarcza nie odbędzie się bez szerokich konsultacji i nawet przeprowadzania lokalnego referendum. Nic o Was – bez Was moi Drodzy! Dlatego też będę lepiej wspierać działalność organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, klubów, Uniwersytetu III Wieku. Odgrywają przecież bardzo ważną społeczną rolę. Pomożemy im pozyskiwać środki zewnętrzne z UE poprzez stworzenie stanowiska w strukturze UM, którego zadaniem będzie pomoc przy pisaniu projektów oraz ich rozliczaniu. Powołam pełnomocnika ds. seniorów, oraz Radę Gospodarczą złożoną z demokratycznie wybranych przedstawicieli różnych branż funkcjonujących w naszym mieście. Bardzo potrzebujemy dialogu pomiędzy różnymi grupami mieszkańców i przedsiębiorców – zaczniemy się wtedy lepiej rozumieć.

A.B. : Niektóre formy pomocy społecznej ze strony miasta mocno się zdezaktualizowały wobec poziomu inflacji i zmian w kraju. Czy zamierza Pani jako przyszły prezydent podnieść pewne świadczenia np. Bon Seniora z 300 zł na powiedzmy co najmniej 500 zł?

J. A. : Nie wykluczam modyfikacji tego programu, jak również kilku innych na przykład rozszerzenia benefitów na Karty Wyspiarza i Karty Wyspiarza Seniora. Pomoc publiczna nie może być jednak rozdawnictwem pieniędzy z budżetu, tylko włączaniem nas wszystkich w system miastotwórczego wzajemnego wsparcia i dbania też o interesy miasta. Im więcej pieniędzy będziemy np. zbierać z poboru opłaty uzdrowiskowej czy z parkowania samochodów turystów w mieście – tym więcej będę chciała przekazywać ich bezpośrednio mieszkańcom, choćby na sport, rekreację, kulturę i ochronę zdrowia. Dlatego proponujemy w naszym programie, do lektury którego zachęcam, na przykład środki na rehabilitację mieszkańców w kwocie ok. 2 mln. rocznie, gdyż NFZ corocznie zmniejsza nam kontrakt, a mieszkańcy coraz dłużej czekają na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne. Zmienimy to.

A.B. : Czy konieczne jest dokonanie konkretnych zmian w formule Budżetu Obywatelskiego, jak postulują mieszkańcy? Czy będzie Pani zmierzać do sprowadzenia tego budzetu do ich oczekiwań, odchodząc od dotychczasowego preferowania projektów składanych przez spółki miejskie?

J.A. : Tak, koniecznie. Od lat widzimy, że Budżet Obywatelski nie spełnia w pełni swojej roli. Duże pieniądze dzielone są według złych zasad. Zmienimy więc te zasady. Wszystkie pieniądze z Budżetu Obywatelskiego nasza grupa Wspólne Wyspy proponuje przekazywać na inicjatywy społeczne. Inwestycje tak jak tzw. górka karsiborska, czy zakupy sprzętu medycznego do Szpitala oraz inne tematy inwestycyjne jak remonty placów zabaw np. w żłobku będą realizowane bezpośrednio z budżetu miasta, a nie będą „kradły” pieniądze ze sfery społecznej. Jakimś totalnym nieporozumieniem na które wielokrotnie jako radni Lewicy zwracaliśmy uwagę Prezydentowi było zbieranie przez rodziców czy pacjentów Szpitala na to głosów! Zlikwidujemy takie absurdy. Chcę też bliższej współpracy z zarządami osiedli i Rodzinnych Ogrodów Działkowych, wspólnie mamy dużo pracy do wykonania, a ich bliskość mieszkańców oraz zaangażowanie w sprawy swoich obszarów działania są bezcenne.

A.B. : Dawniej przez krótki okres funkcjonowała w Świnoujściu forma przyjmowania przez prezydenta na dyżurach mieszkańców w ważnych dla nich sprawach. To zostało zaniechane i czy uważa Pani, że ta forma powinna być wznowiona?

J.A.: Zdecydowanie tak. Będę dla nich dostępna. Będę dla mieszkańców dostępna również popołudniami, gdyż wielu mieszkańców pracuje do godz. 15.00, lub dłużej. Zawsze ceniłam sobie bliski kontakt z mieszkańcami, dlatego chcę też wprowadzić zasadę w miarę możliwości systematycznego spotykania się z mieszkańcami Osiedli, Radą Sportu, Radą Gospodarczą, ale również służbami Policji, Straży Pożarnej i wszystkich służb. Bardzo ważne będą dla mnie normalne, przyjazne relacje z urzędnikami urzędu miejskiego oraz zakładami i spółkami miejskimi. Mamy razem wiele ważnych spraw do zrealizowania.

A.B. : Czy obejmując urząd Prezydenta Miasta Świnoujście w początkowej fazie zamierza Pani przeprowadzić szeroko pojęty audyt finansowy i organizacyjny Miasta?

J.A. : Nie chcę ponosić odpowiedzialności za złe decyzje poprzedników, nie chcę również aby ponosili je szeregowi pracownicy. Wiem z jakim psychicznym naciskiem i groźbami, musieli sie mierzyć. Dlatego w kilku tematach przewiduję dokonanie analizy przebiegu procesów inwestycyjnych. Dokonamy też inwentaryzacji zasobów miasta na wszystkich płaszczyznach, sprawdzimy obowiązujące umowy i procesy sądowe, które ma miasto a wszystkie te informacje zostaną mieszkańcom przedstawione publicznie.

Uzyskane informacje zostaną poddane analizie i na ich podstawie będziemy proponować mieszkańcom i przedsiębiorcom konkretne rozwiązania. To co było dobre oraz efektywne na pewno zostanie utrzymane. Na podstawie posiadanej obecnie wiedzy przewiduję jednak głębsze zmiany np. w polityce mieszkaniowej miasta. Zakładam też zmiany organizacyjne i głównie merytoryczne uporządkowanie kilku tematów.

Chaos wprowadzony w Zarządzie Dróg i Żegludze Świnoujskiej, przenikanie się wzajemnych zadań pomiędzy Wydziałami Urzędu Miasta, wykorzystywanie zakładów budżetowych jak OSiR czy instytucji kultury jak MDK do wykonywania czynności nie wynikających z ich Statutów - są dla mnie nie do przyjęcia. Będziemy to naprawiać. Pragnę też kategorycznie, ponieważ docierają do mnie rozsiewane przez konkurencję wyborczą pomówienia i plotki, zapewnić, że nie będzie rewolucji kadrowej i zwalnainia szeregowych pracowników w instytucjach podlegających miastu. Wręcz przeciwnie, będziemy szanować obecnie pracujących, zwiekszając zatrudnienie i komfort pracy. Urząd i miejskie instytucje będą przyjazne mieszkańcom i będą służyły pomocą w rozwiązywaniu ich problemów. Zapewniam też, że na wszystkie stanowiska tego wymagające, będą przeprowadzane publiczne konkursy.

A.B. : Obecny Prezydent staruje do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, choć mógłby rozwiązywać na miejscu problemy które sam stworzył. Co Pani o tym sądzi?

J.A. : Dziwi mnie ten start do Sejmiku, gdyż Prezydent wielokrotnie deklarował że kończy aktywność zawodową, ale z jakiś powodów politycznych zmienił kolejny raz zdanie.

Chciałabym jednak zwrócić uwagę mieszkańców, że ze Świnoujścia kandydują do Sejmiku również inni świnoujścianie, w tym Pan Piotr Piwowarczyk z 7 miejsca Listy nr 3 PSL – Trzecia Droga. To wieloletni Prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, organizator wielu imprez historycznych jak Dni Twierdzy na Wyspach, dzierżawca Fortu Gerharda – naszego wspaniałego zabytku zamkniętego od roku, człowiek ogromnego serca i autentycznej walki o dobro mieszkańców Świnoujścia, wychowawca młodzieży, ambasador Świnoujścia poza naszymi granicami.

Właśnie takich ludzi nasze miasto potrzebuje, żeby w Szczecinie mówili prawdę o tym co czują mieszkańcy w Świnoujściu i autentycznie walczyli o nasze sprawy. Piotr w mojej ocenie byłby idealnym radnym bardzo dobrze reprezentującym Świnoujście. Mielibyśmy w Nim wsparcie. Zachęcam więc świnoujścian do mobilizacji. Nie patrzmy na listy, ale na konkretnych ludzi i przyszłość, w której o pewne tematy trzeba będzie walczyć. Piotr Piwowarczyk idealnie się do tego nadaje, dlatego głos na Niego oddany będzie najlepszym wyborem!

Bliska jest mi też lista Lewicy więc polecam Państwa uwadze Pana Bartosza Baszczyńskiego, numer 1 na liście numer 4. Znam Go z dużej aktywności dla regionu i wiem, że będzie dużym przyjacielem naszego miasta, a my będziemy mogli liczyć na jego pomoc w Sejmiku.

A.B. : A jak widzi Pani współpracę z nową Radą Miasta? Kogo chciałaby Pani żeby mieszkańcy wybrali?

J.A. : Będę współpracowała z taką Radą Miasta jaką mieszkańcy wybiorą. Umiem współpracować. Wierzę jednak, że świnoujścianie to mądrzy ludzie, i nie wybiorą ponownie tych osób z obecnej Rady Miejskiej, którzy działali na ich niekorzyść, zamiast ludzi wybierając apartamenty.

Ja zebrałam wokół siebie świetny zespół wspaniałych kandydatów, których znajdziecie Państwo na liście nr 12 i proszę o ich wybór. Będą nam potrzebni w nowej radzie Miejskiej.

Chciałabym bardzo, żeby ci merytoryczni, kompetentni, zaangażowani społecznie i po prostu dobrzy oraz uczciwi ludzie, zyskali zaufanie świnoujścian. Ja będę gwarantem, że to będzie słuszny wybór, a moi przyszli współpracownicyw Radzie Miejskiej będą ciężko dla mieszkańców pracowali.

Czas oddać Miasto Mieszkańcom, więc zróbmy to!

Najważniejsze to pójść na wybory. Mnóstwo mieszkańców mówi, że nas wspiera, że prowadzimy wspaniałą i przyjazną dla mieszkańców kampanię wyborczą, w której poprzez udział w koncertach i spotkaniach wszyscy uczestniczą. Kampanię którą finansujemy z własnych prywatnych środków. Czas na zmiany, dlatego jedynym realnym wsparciem jest pójście do urn wyborczych i wierzę, że 7 kwietnia Państwo to zrobicie!

Rozmawiał: A. Bane

Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski