WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

18.07.2018 11:35

Karawana Kultury i Historii

(Międzyzdroje) 21 lipca (sobota) Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach znów stanie się miejscem przeglądu Karawany Kultury – East West of Culture Caravan. Na miłośników sztuki czekają występy uczestników z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Polski. Będzie to muzyka instrumentalna – fortepian, gitara, cymbały; wokal klasyczny, estradowy, ludowy; teatr – recytatorzy; taniec; gimnastyka artystyczna; folklor; malarstwo.

 

Już 14 lat w województwie zachodniopomorskim krąży Karawana Kultury zapraszając do swoich przeglądów dzieci i dorosłych. Barwny korowód zespołów staje się co raz większy, cieszy się co raz większym zainteresowaniem ze strony polskich uczestników, ponieważ to zawsze coś nowego, inna kultura – rozmaite instrumenty ludowe, przepiękne stroje, ciekawe układy choreografii, znajome piosenki, ale w innej interpretacji, aranżacji i innym języku.

Poprzednia edycja - Artistic Summer of Culture Caravan – odbyła się 23 czerwca, tradycyjnie na zakończenie roku szkolnego. W Kamieniu Pomorskim swój dorobek artystyczny pokazali soliści i zespoły z Rosji, Białorusi, Łotwy, Kazachstanu, Grecji, Francji i Polski. Artyści – dzieci, młodzież, dorośli - wystąpili w różnych kategoriach wiekowych. Tym razem wiek najmłodszego uczestnika – 5 lat, Ailina przyjechała do nas z Kazachstanu.

Współorganizatorem tej edycji była Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieniu Pomorskim udostępniając dla międzynarodowego przeglądu przepiękną aulę historycznego budynku. Kolejnym bardzo ważnym współorganizatorem czerwcowej edycji Karawany Kultury był Kamieński Dom Kultury z dyrektorem Stanisławem Motyką - nikt z uczestników nie narzekał na akustyków i sprzęt dopasowany do wszelkich potrzeb scenicznych. Dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorza Kurki uczestnicy mogli zwiedzić ekspozycję muzealną, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o historii regionu.

Organizatorzy składają podziękowania Krzysztofowi Zienkiewiczowi (Fortepiany i Pianina, Wolin) za osobiste zaangażowanie i profesjonalne podejście w przygotowaniu instrumentu. Instrument ma swoje lata, potrzebował nie tylko strojenia, ale czyszczenia i remontu. W tej edycji Karawany Kultury brali udział nie tylko uczniowi szkół muzycznych z różnych krajów, była też słynna młodzieżowa orkiestra symfoniczna Łotwy (Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skola, Rīga, dyrygent - Boļeslavs Voļaks) oraz profesjonalni muzycy. Podczas konkursu instrument brzmiał bez zarzutów.

Bardzo ważnym wynikiem wieloletniej współpracy z Urzędem miasta Wolin, z Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin są występy uczestników Karawany Kultury w ramach imprez cyklicznych gminy i miasta. Celem tych koncertów jest nie tylko wypełnienie czasu wolnego lecz zachęcenie mieszkańców Wolina do kontaktu z muzyką. Intencją jest wychowanie młodzieży poprzez sztukę oraz przygotowanie młodych ludzi do świadomego korzystania z dóbr kultury, pogłębienie wiedzy na temat instrumentów muzycznych różnych krajów, ich możliwości i barwy dźwięku. Możliwość bliższej integracji - umożliwienie słuchaczom rozmowy z wykonawcami oraz wymiany zdań na temat skojarzeń pozamuzycznych, powstałych podczas słuchania muzyki w ramach koncertów.

Uczestnicy czerwcowej edycji Karawany Kultury brali udział w programie artystycznym w ramach tegorocznych „Dni Wolina” w Amfiteatrze w Parku Miejskim. Po koncercie Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz z wraz z zastępcą Burmistrza Małgorzatą Wójcik wręczyli specjalne podziękowania i upominki wszystkim instruktorom w swoim przemówieniu podkreślając, że takie występy to już pewna tradycja i ta impreza już od dawna przybrała charakter międzynarodowy.

Historię tworzą ludzie. Karawana Kultury od 14 lat jest aktywnym twórcą historii województwa zachodniopomorskiego promując region na całym świecie, zapraszając uczestników z różnych jego zakątków. Integracja i wymiana doświadczeń jest bardzo ważna dla instruktorów i artystów. Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji – tego brakuje w małych miejscowościach. Karawana Kultury w pewien sposób integruje przychodzących na koncerty mieszkańców miast i turystów, instytucji kultury i oświaty oraz współpracujących w trakcie przygotowania imprezy hotele, restauracje, firmy transportowe i inne firmy usługowe. Taka integracja intensyfikuje współpracę, motywuje do dalszych działań.

W Polsce z roku na rok rośnie liczba eventów kulturowych organizowanych w różnych częściach kraju. Coraz częściej na pytania o przyczynę odwiedzenia konkretnego miejsca grupy podają chęć uczestnictwa w odbywającej się imprezie. Karawana Kultury staje się bardzo popularnym festiwalem. Świadczy o tym poszerzająca się geografia uczestników. W przeglądach Karawany Kultury w ciągu ostatniego roku brali udział zespoły i soliści z Republiki Południowej Afryki, Bangladesz, Indonezji, Malezji, Grecji, Francji, Malty, Łotwy, Estonii, Kazachstanu, Niemiec, Białorusi i Rosji.

 

21.07.2018 (sobota, godz. 11:00-14:00) organizatorzy zapraszają na otwarty dla publiczności przegląd Karawany Kultury – East West of Culture Caravan, który odbędzie się w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Wstęp wolny.

 

Fundacja Benefis, Wolin

 

 

zdjeciezdjeciezdjecie
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja
Skład Węgla

Sprzedam w dobrej cenie znakomite lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana niedawno ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Konsultacje okulistyczne

Prof. dr hab. n. med.

Olgierd Palacz

Przyjmuje raz w miesiącu.

Rejestracja w Przychodni Lekarskiej

Tadeusz Czajka

Tel. 91 321 94 44

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

Gabinet stomatologiczny

Lek. stom. J. Burzyńska-Kowalska

  • kompleksowe leczenie stomatologiczno-protetyczne, wybielanie zębów, periodentologia, zabiegi z medycyny estetycznej

                Godziny przyjęć

od poniedziałku do czwartku godz. 12:00- 18:00

tel. 91 321 85 70, 604 081 631

Świnoujście, ul. Monte Cassino 2

    

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

WYSPIARZ niebieski