WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

24.07.2015 7:48

Wieś ulepiona z gliny. Trwa projekt animacyjny w Wisełce.

(Wisełka) Tworzenie wielkoformatowej, ceramicznej makiety wsi, sesje zdjęciowe, warsztaty dziennikarskie, fotograficzne, plastyczne i nie tylko – to wszystko odbywa się w ramach projektu „Wisełka na nowo odczytana – przez warsztaty artystyczne do refleksji nad wspólnotą.” Przedsięwzięcie trwa od marca. Pod koniec sierpnia odbędzie się uroczysty finał, a we wrześniu – spotkanie ewaluacyjne. Projekt organizowany jest przez Ośrodek Kultury Gminy Wolin, a dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dlaczego Wisełka?

Kto był w Wisełce, ten wie, że to miejsce niezwykłe. Widać to już na pierwszy rzut oka. Piękne, malownicze tereny. Nad morzem, a jednak w oddaleniu od wakacyjnego zgiełku. Zielone wzniesienia, lasy i Woliński Park Narodowy sprawiają, że w Wisełce łatwo poczuć się jak w krainie, gdzie z jednej strony szumi morze, a tuż obok majaczą góry. Wieś ma wiele do zaoferowania turystom w trakcie sezonu – kwatery, kawiarnie, nadmorskie przysmaki. Natomiast stali mieszkańcy tak rozpieszczani nie są. We wsi nie ma ani szkoły, ani poczty, ani obiektu sportowego. Jedyną ofertą kulturalno-edukacyjną dla mieszkańców są zajęcia w Wiejskim Ośrodku Kultury. A potencjalnych odbiorców jest sporo – w Wisełce znajduje się Dom Dziecka, w którym mieszka ok. 30 dzieci. I to właśnie dlatego projekt odbywa się w tej wsi. Jego założeniem jest przywrócenie Wisełki jej mieszkańcom. Zmotywowanie do przyjrzenia się niezwykłemu miejscu, w którym mieszkają.

Po co to wszystko?

W mieszkańcach Wisełki, a zwłaszcza w dzieciach – tkwi energia do twórczości i spotkań. Ład przestrzenny oraz relacje międzyludzkie we wsi są zaburzone. Połowa wsi jest właściwie we władaniu turystów, lokalne dzieciaki nie mają zapewnionych żadnych atrakcji, a nad tym wszystkim wyrasta Dom Dziecka, którego wychowankowie nie czują się mieszkańcami Wisełki, chociaż mieszkają tam nierzadko latami. Comiesięczne warsztaty organizowane specjalnie dla nich mają sprawić, że cała Wisełka spojrzy na siebie „z lotu ptaka”. Ci, którzy nigdy ze sobą nie rozmawiali – będą mieli ku temu okazję. Przestrzeń Domu Dziecka ogrodzona wysoką siatką zostanie otwarta dla wszystkich. Mieszkańcy na nowo zbudują własną tożsamość jako wspólnota oraz stworzą wspólne dzieło: miniatury własnych domów ulepionych z gliny. Połowa domków już jest. Ulepiona, wypalona i gotowa do uroczystej wystawy.

Dla kogo jest ten projekt?

Warsztaty, które odbywają się w ramach projektu przeznaczone są dla wszystkich mieszkańców. Małych i dużych. Oczywistym jest, że to dzieci i młodzież najchętniej angażują się w działania. I słusznie – bo to właśnie oni są najlepszymi pośrednikami pomiędzy animatorami z szalonymi pomysłami, a dorosłymi mieszkańcami wsi. Do tej pory odbyły się m.in. warsztaty plastyczne: uczestnicy warsztatów stworzyli wielkoformatową mandalę z kartonu, której każda część opowiadała o jej autorze. Dzieło zostało wywieszone na ogrodzeniu Domu Dziecka przy wjeździe do wsi. Powstała wystawa obrazów stworzonych losowo przydzielonymi technikami plastycznymi, nawiązująca do twórczości malarza Alfreda Meistra, który uwieczniał krajobrazy Wisełki. Poza tym, warsztatowicze przeszli intensywne zajęcia dziennikarskie. Zorganizowane zostało Spontaniczne Wiejskie Studio Telewizyjne Wisełka TV. Dzieci wcieliły się w role dociekliwych dziennikarzy i przeprowadziły wywiady przed kamerą z dorosłymi (np. z panem sołtysem i panem leśniczym). Odbyły się warsztaty fotograficzne – uczestnicy otrzymali aparaty i wyruszyli na spacer po wsi w poszukiwaniu dobrych kadrów. Przeprowadzone zostały zabawne sesje fotograficzne w mini-studio rozstawionym na terenie Domu Dziecka. Wyjątkowym wydarzeniem był mały wernisaż z okazji wystawy Mikromuzeów Osobistych. Każdy otrzymał skrzynkę na pomidory i w tej mikroprzestrzeni zaprojektował swoje muzeum – maleńkie eksponaty (kapselki, kamyki, liściki, koraliki itp.) zawisły w woreczkach strunowych przypiętych pinezkami. Zajęcia czerwcowe i lipcowe to prawdziwa pracownia ceramiczna. Mali, więksi i ci zupełnie duzi lepią z gliny domy swoje i nie tylko, na podstawie stworzonej wcześniej dokumentacji fotograficznej wszystkich budynków w Wisełce. Efekty prac ceramicznych zostaną zaprezentowane wszystkim mieszkańcom podczas wydarzenia finałowego pod koniec sierpnia. Wieczorem, na pięknych terenach Domu Dziecka rozstawiona zostanie gliniana makieta wsi – zgodnie z faktycznym układem ulic i rozstawieniem domów. Gliniane domki zostaną oświetlone świecami, zapłonie ognisko, zagra lokalny zespół. Odbędzie się premiera filmu dokumentalnego, który jest realizowany od początku projektu. A potem tańce i śpiewy do późnej nocy. Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Wisełki.

 

Garść praktycznych informacji

Następne spotkanie warsztatowe zaplanowane jest na 28., 29. i 30.07. Wydarzenie finałowe – pod koniec sierpnia, konkretna data pojawi się niebawem. Zajęcia odbywają się w Wiejskim Ośrodku Kultury lub w Domu Dziecka w Wisełce. Projekt koordynuje Ośrodek Kultury Gminy Wolin. Dofinansowanie zostało przyznane ze środków programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajęcia prowadzą animatorki. Pracownia plastyczna i wypał domków w piecu ceramicznym koordynowana jest przez doświadczonego ceramika.

Maria Sztark

Animator projektu pn. : „Wisełka na nowo odczytana przez warsztaty artystyczne do refleksji nad wspólnotą”

 

zdjeciezdjeciezdjecie
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski