WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    47(590)
Zdjecie

Stoczniowcy osamotnieni w walce o „remontówki"

 

Międzyzakładowy Komitet Protestacyjny Polskich Stoczni Remontowych w Grupie Funduszu „Mars” we czwartek 22 listopada zwołał w siedzibie NSZZ Solidarność 80 w Świnoujściu konferencję prasową. Tematem była obecna sytuacja w polskich stoczniach remontowych znajdujących się pod nadzorem Funduszu Inwestycyjnego „Mars”, czyli Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”, Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu i Stoczni „Nauta” w Gdyni. Związkowcy w ciągu tygodnia zamierzają wysłać do zarządów tych stoczni swoje żądania dotyczące głównie zaprzestania prowadzenia postępującej konsolidacji. W przypadku dalszego ignorowania ich stanowiska - choć są zwolennikami dialogu - nie wykluczają powołania Komitetu Strajkowego. Przewidują również przeprowadzenie w tym samym czasie wśród załóg trzech stoczni referendum w sprawie „TAK” lub „NIE” dla konsolidacji.

Czwartkowe spotkanie prowadził Wojciech Osman, Przewodniczący Regionu Zachodniopomorskiego NSZZ Solidarność 80., a uczestniczyło w nim kilku przedstawicieli ze związków zawodowych szczecińskiej stoczni „Gryfia” i MSR w Świnoujściu. Nie mogli natomiast dojechać związkowcy z gdyńskiej „Nauty”. Jak zapewniano jednak stanowisko wszystkich związkowców w kwestii konsolidacji tych trzech stoczni jest spójne, tak jak i podejmowane przez nich działania.

Strona związkowa od kilku miesięcy próbuje przeciwstawić się zachodzącym zmianom i jest zbulwersowana tym, iż konsolidacja stoczni była skrzętnie skrywana. Trwający w ich ocenie proces odbywa się całkowicie poza tzw. „czynnikiem społecznym”, co wskazuje na przemyślane wykluczenie załóg ze współdecydowania o przyszłości ich firm. Dialogu w ogóle nie ma, a o zmianach w funkcjonowaniu i zarządzaniu firmami, gospodarowaniu stoczniowymi majątkami związkowcy najczęściej dowiadują się z internetu i z mediów.

- Fundusz Mars naszym zdaniem otrzymał trzy stocznie praktycznie za darmo. Wcześniej ten Fundusz zajmował się sprzedawaniem gruntów i robi to teraz nadal. Tereny stoczni „Gryfia” zostały w tym roku w 90 % sprzedane. To jednak w niczym nie pomaga. Może tylko o tyle, że będziemy płacić mniejsze podatki – mówił m.in. Bolesław Gronkowski, Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Związkowej Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej w Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A.

- Prezes i Zarząd w ramach konsolidacji powinni być łączeni na samym końcu, a nie jak to zrobiono na początku. Mają jakieś plan, który realizują, a nam przedstawiają tylko jego fragmenty. Sześć poważnych przedsiębiorstw interesowało się zakupem MSR w Świnoujściu, ale Mars nie podjął żadnych rozmów – stwierdził Dariusz Sarnowski, Przewodniczący Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność MSR w Świnoujściu.

- Działania nie są konsultowane ze stroną społeczną. Pozbywamy się pracowników . Zaczyna się eliminowanie całych grup ludzi. Dziś odbywa się na przykład w MSR spotkanie z udziałem części pracowników w celu utworzenia spółki – informował Stanisław Kubera, Przewodniczący Zakładowej Organizacji WZZPGM w MSR.

 

s. 2

Sądowa ekspertyza to nie specjalistyczna ekspertyza

W obszernym artykule pt. „Niezabezpieczony urząd” („Wyspiarz niebieski” nr 45 z 14 listopada br.) upubliczniona została m.in. informacja o tym, że sporządzona ekspertyza przez Laboratorium Informatyki Śledczej w Lublinie Biuro Ekspertyz Sądowych określiła użytkowany w kasie świnoujskiego urzędu program Biuro Obsługi Podatnika - autorstwa nieistniejącej już firmy F. ze Świnoujścia - za niezgodny z ustawą o rachunkowości. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że niezgodnego z ustawą programu po prostu nie wolno było wykorzystywać. Świnoujskiemu urzędowi to widać jednak nie przeszkadzało. Dawało też szerokie pole do popisu byłej urzędowej kasjerce Jolancie K., która dzięki wadliwemu programowi kradła publiczne pieniądze. Wysłaliśmy więc w ślad za tym pytanie do lokalnej władzy: Czy w tej sytuacji przestrzegający prawa Prezydent Miasta Świnoujście wystąpi na drodze sądowej z powództwem przeciwko twórcom owego programu, którzy narazili Urząd Miasta Świnoujście, budżet miasta i mieszkańców  na nieokreślone, ale z pewnością znaczne straty sięgające przynajmniej miliona złotych?

Tego samego już dnia otrzymaliśmy ze świnoujskiego urzędu odpowiedź brzmiącą następująco: „Opinia biegłego przedstawiona w cytowanej ekspertyzie przeprowadzona została pod kątem wykazania czynu zabronionego,dokonanego przez kasjerkę urzędu miasta i nie dotyczy ona  bezpośrednio jakości samego oprogramowania. Określa  ona, faktycznie, pewne wady programu, wskazując jednocześnie , że do dokonywania kradzieży niezbędna była wysoce specjalistyczna wiedza informatyczna. Sam program, przy jego prawidłowym wykorzystaniu przez osobę do niego przeszkoloną i przede wszystkim uczciwą, nie stanowił automatycznego zagrożenia bezpieczeństwa prowadzonych operacji finansowych. To czy to właśnie program,  a właściwie jego domniemane wady,  były główną przyczyną dokonywanych kradzieży,musiałaby wykazać dodatkowa ,specjalistyczna ekspertyza”– napisał do nas Robert Karelus, rzecznik prasowy prezydenta.

s. 2
Zdjecie

W GP2 po raz piąty o tytuł „Mistrza Ortografii"

W piątek, 23 listopada w świnoujskim Gimnazjum Publicznym nr 2 im. Henryka Sienkiewicza po raz piaty już odbyło się ogólnopolskie dyktando o tytuł Mistrza Ortografii. W trzech kategoriach wiekowych, dla uczniów szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych, a także dla osób dorosłych udział brało170 osób. Teksty dla uczestników przygotowały polonistki z GP2, a gościem honorowym dyktanda był prof. Wawrzyniec Konarski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zwycięzcą w kategorii dorosłych został Aleksander Meresiński z Kielc.

Uczestnicy dyktanda przybyli dosłownie z całego kraju. Byli wśród nich m.in. mieszkańcy Bydgoszczy, Inowrocławia Bielsko-Białej, Gorzowa Wlkp.,Kielc, Koszalina, Strzelna, Wolina. Celem ogólnopolskiego dyktanda było propagowanie zasad poprawnej ortografii i interpunkcji, a także sprawdzenie umiejętności pamięciowego pisania ze słuchu. W kategorii szkół podstawowych wśród 45 uczestników zwyciężyła Martyna Szekieta z SP nr 2 w Trzebiatowie. Druga była uczennica tej samej szkoły Natalia Koszyk, a trzecia Aleksandra Lubiecka z SP 1 ze Świnoujścia. W gronie 41. gimnazjalistów najlepsi byli uczniowie Publicznego Gimnazjum z Wolina. Pierwszy był Eryk Bieluga, drugie miejsce zajęła Marcelina Woroniak, a trzecia Apolonia Borzęcka.

Najliczniej była obsadzona kategoria dorosłych. Zwyciężył Aleksander Meresiński z Kielc przed Markiem Szopą z Gorzowa Wlkp. i Maciejem Kajzerem z Bystrej Śląskiej (wszyscy na zdjęciu, zwycięzca pierwszy od lewej) Po raz pierwszy przyznano także nagrodę dla najlepszego w dyktandzie świnoujścianina. Otrzymał ją Jakub Zaryński. Nagrody dla wygranych były imponujące: tablety, smartfony, aparaty cyfrowe, telewizory, kamery cyfrowe. Przydzielono również puchar ufundowany przez przewodniczącego Rady Miasta Świnoujście Pawła Sujkę, dla najmłodszego uczestnika dyktanda, którym okazał się Oskar Szmit ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Świnoujściu.

s. 3

Forum u sąsiadów

W minioną sobotę (24.11) w Ahlbecku odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze Niemiecko Polskiego Forum Kobiet Euroregionu Pomerania, w którym udział wzięła (zgodnie ze statutem) 14 – osobowa delegacja z Polsko Niemieckiego Forum Kobiet ze Świnoujścia. Forum z siedzibą w Wolgaście liczy sobie obecnie 72 członków (w tym 12 panów).

Käthe Falk, przewodnicząca NPFK, przedstawiła sprawozdanie z rocznej działalności, podkreślając wiele zamierzeń realizowanych wspólnie z polskim odpowiednikiem niemieckiego forum. Realizowana jest współpraca z instytucjami i osobami prywatnymi w naszym regionie. Po obu stronach prowadzona jest intensywna nauka języka sąsiadów. Organizowane są wycieczki i te w celu lepszego poznania najbliższego regionu przygranicznego, jak i te na trasach międzynarodowych. Członkowie stowarzyszenia czynnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych po obu stronach granicy. Niemieckie forum jest członkiem Rady Kobiet Meklemburgii Przedpomorza, która szczególny nacisk kładzie na równouprawnienie. Przeprowadzane są seminaria na tematy takie jak: „Przyszłość Unii Europejskiej”, czy „Doświadczenia i różnice kulturowe – perspektywy współpracy kobiet polskich i niemieckich”.

s. 4
Zdjecie

Sztuka na prezent

W sobotę, 24 bm. w Galerii ART świnoujskiego MDK ruszył Świąteczny Kiermasz Sztuki. Po atrakcyjnych cenach można tam kupić różne dzieła sztuki z przeznaczeniem na oryginalne, niepowtarzalne prezenty. Kiermasz, który otworzyła Bogumiła Kociołek będzie czynny do końca grudnia (od wtorku do soboty w godzinach 12.00 – 18.00.)

Na kiermaszu wystawione są prace malarskie, grafika, ceramika, unikatowe szkło, rzeźby, a także biżuteria artystyczna. Twórcami ceramiki są Alex Johanson (Andrychów), Grażyna Kamińska , Dorota Maziakowska i Grażyna Mikulska (wszystkie Szczecin), Małgorzata Swolkien (Kraków), Rytis Konstantinowicius (Litwin z Wrocławia). Szkło artystyczne na kiermaszu wystawiły Natalia Czarnecka-Piling i Elżbieta Czarnecka, która jest również twórcą biżuterii. Grafiki prezentuje Helmut Ebelling (Kaminke, Niemcy). Najliczniej reprezentowani są malarze. W tej grupie swoje prace wystawili na sprzedaż Jan Bociąga, Wanda Denga, Jarosław Eysymont,Stefan Gargała, Zbigniew Jaworski, Bogumiła Kociołek, Beata Król, R. Konstantinowicius, January Korf, Elizabeth Ksoll, Karin Majdowska, Włodzimierz Mierzyński, Jerzy Pawełczyk, Dorota Rzeszutek,Tadeusz Zieliński i Marian Zwierzchowski. Prace z drewna wykonali natomiast Maciej Darcz i Michał Kindt. Jest zatem w czym wybierać zarówno z uwagi na liczne grono artystów, jak i interesujące ich jakże różne dzieła.

s. 4
Zdjecie

Dzień Pracownika Socjalnego

W środę, 21 bm. w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Pracownika Socjalnego. Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich służb społecznych, a szczególnie pracowników socjalnych. Święto to ma wieloletnią tradycję w naszym kraju.

W uroczystościach wzięli udział pracownicy socjalni z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Caritasu, dziennych domów pomocy, placówek wsparcia dziennego, a także ich podopieczni oraz pielęgniarki środowiskowe. Obecni byli przedstawiciele władz miasta i radni. Uroczystości rozpoczęły się od występów artystycznych podopiecznych z Centrum Rehabilitacji i Terapii Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które wywołały duży aplauz wśród zgromadzonych. Po części artystycznej słowa podziękowania do wszystkich zgromadzonych skierowała dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - Gabriela Poniedziałek – Petruk. Wyróżnienia indywidualne otrzymali pracownicy MOPR:
Ewelina Frankowska, Magdalena Kurtyka, Magdalena Wardęska, Justyna Daniel, Dominika Czerwińska, Anna Mikołajczyk - Pacan, Sebastian Sidorowicz, Beata Zarzycka, Anna Kozłowska, Jolanta Czerec, Edyta Mospan, Kinga Nowak, Agnieszka Łatkowska, Agata Tarnawska, Agnieszka Wolniak, Małgorzata Kobińska, Dorota Reda-Grzeszek, Elżbieta Kubicka, Ewa Mauricz, Małgorzata Mietelska, Małgorzata Sameluk, a także pracownicy innych placówek:Anna Pianowska – Reterska - kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Świnoujściu (PSOUU), Dariusz Korda -kierownik warsztatu terapii zajęciowej (PSOUU), Iwona Wręczycka – pracownik socjalny schroniska dla osób bezdomnych w Świnoujściu (Caritas), Roman Oczoś – pracownik schroniska dla osób bezdomnych w Świnoujściu (Caritas), Patrycja Peters - kierownik Środowiskowego Ogniska Wychowawczego nr 3 TPD w Świnoujściu.

s. 6

Flota zawalczy o ekstraklasę

 

We wtorek, 20 listopada w pomieszczeniach świnoujskiego amfiteatru odbyła się konferencja prasowa trenera MKS Flota Dominika Nowaka z udziałem trzech zawodników kapitana drużyny Marka Niewiady, bramkarza Grzegorza Kasprzika i napastnika Sebastiana Olszara oraz klubowego rzecznika prasowego. Podsumowano na niej minioną, jakże udana rundę jesienną zwieńczoną zdobyciem 40 pkt. i przewodnictwem w piłkarskiej pierwszoligowej tabeli. Tematem były także plany na przyszłość.

13 odniesionych zwycięstw, 3. porażki i 1. remis, a w efekcie 40 punktów to bilans rundy jesiennej świnoujskiej Floty. To jak uznał trener nie przypadek i dobry prognostyk przed trudniejszą jednak rundą wiosenną.

- Teraz dostaniemy rozpiski od trenera żeby pracować, a spotkamy się w styczniu i wtedy czeka nas ciężka praca – mówił m.in. G. Kasprzik.

- Czujemy niedosyt po ostatnich meczach. Przygotujemy się dobrze na wiosnę – zapowiadał z kolei S. Olszar

- Flota Świnoujście będzie grała o ekstraklasę i zrobi wszystko żeby ekstraklasę wywalczyć. Również Puchar Polski traktujemy bardzo poważnie i nie będzie żadnego „odpuszczania”. W każdym meczu trzeba walczyć o zwycięstwo. Mam nadzieję, że w PP sprawimy niespodziankę - zapewniał trener D. Nowak. Pytany która formacja była w tej rundzie najlepsza trener powiedział - Cały zespół. U mnie obrona zaczyna się od napastnika.

Odnosząc się do ostatnich dwóch wpadek meczowych piłkarzy D. Nowak orzekł, że był to kryzys fizyczny zespołu. Podkreślił, że musi być wyrównana kadra 22 zawodników. Zapowiedział też, że po przerwie od stycznia treningi będą się zaczynać o 7 rano i przewidziano 8. gier kontrolnych.

Trener zapytany także, czy aby nie będzie tak jak to od lat bywało, że Flota na jesień zdobywała sporo punktów, a w rundzie wiosennej spadała mówił - Mam nadzieję, że nie będzie tak jak poprzednio. Będę dbał o odpowiednią motorykę zawodników.

Odnosząc się natomiast do utyskiwania na niemoc działaczy i brak sponsora D. Nowak stwierdził, że działacze też postarają się robić swoje – Jeżeli wynik będzie dobry to ze wszystkim będzie łatwiej. Myślę, że za chwilę znajdą się sponsorzy – dodał trener.

 

s. 7

Pustostany nie zawsze są puste

 

Przy braku mieszkań i długiej kolejce oczekujących na własny kąt pustostany zawsze budzą emocje. Osoby widzące niezasiedlone lokum uważają często, że niesprawiedliwym jest, iż oni mieszkają pod przysłowiowym mostem, a tu jest lokal, do którego mogliby się wprowadzić. Nie jest to jednak takie proste, bowiem pustostany to często mieszkania w budynkach grożących zawaleniem oraz objętych roszczeniami. Informacji w sprawie pustostanów w Świnoujściu życzył sobie jeden z radnych w czasie październikowej sesji Rady Miasta a także sam jej przewodniczący.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma w swojej gestii sporo lokali, które nie mogą być zasiedlone z różnych względów. Istnieją one między innymi w budynkach przeznaczonych do rozbiórki bądź sprzedaży. Na koniec września br. było 52. takich lokali. Jak mówił dyrektor ZGM Artur Ćwik zakład nie ma zamiaru ich zasiedlać. Są to między innymi lokale przy ul. Steyera, gdzie jeden budynek został już rozebrany i rozbierane są kolejne. To budynek przy ul. Brzozowej 6 ,gdzie dwa z trzech lokali zostały wysiedlone, jak również budynki przy ul. Barlickiego 6, 13, pl. Słowiańskim 9, ul. Grunwaldzkiej 53a i 67.

- Budynki przeznaczone do sprzedaży sukcesywnie przekazywane są do dyspozycji Wydziału Ewidencji i Obrotu Nieruchomościami. Tam jest prowadzany proces ich sprzedaży lub z rozbiórka jeżeli nie znajdą nabywcy – mówił na sesji Artur Ćwik.

 

s. 8

Świnoujscy pisarze

 

Świnoujście to bogate miasto. Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Bogate w ludzi twórczych, którzy w różnych latach i w różny sposób zapisali się na kartach współczesnej historii kultury naszego miasta. Pozostają oni w naszej pamięci, ale przede wszystkim na kartach swoich książek. Znacie ich?

Ryszard Alksnin - „Wdzięczność” i inne opowiadania , dr Konstanty Chłapowski: „Matka Odra” (2012); Artur Cieślar, - „Kobieta metafizyczna” (2005), „Czarny kot nocą” (2006), „Tajemnicza Wyspa Wielkanocna” (2009), „Wschód i Zachód. Spotkania” (2011), „Kobieta metamuzyczna”(2012), „Jabłoń w ogrodzie” (2012); rybak Anatol Drywa - wspomnienia i prace naukowe: „Na Zalewie Szczecińskim”, „Rybacy Zatoki Pomorskiej”, wyd. zbiorowe: „W służbie polskiego morza” i inne; kpt.ż.w. Tomasz Dziwota - „Usiąść w cieniu” ; kpt.ż.w. Józef Gala: „Wyrobnicy morza” (1987), „Kiedy dzień staje się nocą” (1997) i inne opowiadania; Ludwik Gruszecki – opowiadania i humoreski; Jan Jabłoński (Józef Płomieniec) - „Bose i obdarte” (trzy wydania), opowiadania: „Witraże niepokoju” (1971), „Na wyspie” - almanach (1972), „W cieniu morza” – almanach (1980); prof. dr hab. Kazimierz Kozłowski: „Pomorze Zachodnie w latach 1945 – 2010 (t.1 i 2, 2012), „Kształtowanie się środowisk artystycznych w Szczecinie 1945 – 1959 (1983), „Historyczna droga do polskiego Szczecina” (współautor, 1988) itd. – w sumie 53 książki, artykuły, rozdziały w publikacjach), a także „Wasz Goździk naszym Goździkiem”, „Od Żerania do Świnoujścia (2011); dr Maciej Krzeptowski: „Marią dookoła świata dwadzieścia lat później” (2005), „Pół wieku i trzy oceany” (2006), „Mam na imię Ludomir” (współautor, 2008), „Zasolony król” (2012); Piotr Laskowski: „Świnoujskie fortyfikacje” (1999, współautor), „Fortyfikacje Świnoujścia” (2008), „Wspomnienia z twierdzy Świnoujście” (2009), Antonina Latoszek: „Bose i obdarte” (współautorka) oraz liczne opowiadania, Bartosz Łapiński „Beczka soli”(2005), „Kebab z kota” (2007), „Opowiadania letnie a nawet gorące” (2006), Wrzesław Mechło: autor 15 książek historycznych, dla dzieci, przewodników i turystycznych, w tym m.in. „Chąśnicy – słowiańscy wikingowie” (2010), seria książeczek dla dzieci „Wędrówki z Gryfikiem”, „Wybrzeże szczecińskie” i in.: Jarosław Molenda: „Wojny guarańskie (2012), „Rośliny, które zmieniły świat” (2011), „Tupac Amaru II” (2010), „Panama 1671” (2010), „Tajemnice polskich grobowców” (2008), „Poczet odkrywców i zdobywców Ameryki Łacińskiej” (2007), „Mumie. Fenomen kultur” (2006), „Narodziny Atlantydy” (2011), „Przedkolumbijscy żeglarze i Odkrywcy Ameryki” (2011) Robert Palus: liczne opowiadania o tematyce podróżniczej; dr Józef Pluciński: „Plażownik zachodni” (współautor, 2011), cykl książek „Gawędy o moim mieście”, a wśród nich: „Z dziejów żeglugi , portu i latarni (1)” (2008), „Świnoujście i jego mieszkańcy (2)” (2008), „Świnoujskie przełomy (4) 1939 -1959” (2010), „Świnoujścian chleb powszedni (5) – (2012) ”, Józef Połoniewicz - „Wspominki poleskie” i inne opowiadania , Stanisław M. Szczepański: „Od rzek po oceany” (2006), „Za tych co na morzy” (2009), Andrzej Wroński „Świnoujskie fortyfikacje” (współautor, 1997).

 

s. 11
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

·       porady prawne, reprezentacja przed sądami,

·       spadki, podział majątku

·       wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,

·       mediacje

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2

(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340   

   e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

 

 

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski