Dni twierdzy na wyspach z trzema bitwami
To będzie prawdziwe święto historii. Od 14 do 16 września w Świnoujściu odbywać się będą Dni Twierdzy na Wyspach!. Główną atrakcją tegorocznej imprezy przygotowanej przez Świnoujską Organizację Turystyczną będą niewątpliwie trzy rekonstrukcje historyczne.
- W zeszłorocznej edycji imprezy to właśnie Bitwa o Przytór cieszyła się największą popularnością. Dlatego postanowiliśmy w tym roku postawić na rekonstrukcje - podkreśla Michał Barkas, prezes ŚOT.
W bitwach weźmie udział ponad setka pasjonatów historii. Zostanie użyta profesjonalna pirotechnika filmowa. Pierwsza bitwa odbędzie się w oparciu o zrekonstruowane stanowisko Pantherturm. Amerykańska piechota szybowcowa będzie szturmować pancerne stanowisko, bronione przez Niemców. Warto przypomnieć, że z takimi fortyfikacjami walczyli na Linii Gustwa (pod Monte Cassino) między innymi polscy żołnierze. Druga rekonstrukcja cofnie uczestników i widzów do czasów I wojny światowej. Pruscy żołnierze zmierzą się tym razem z carską piechotą- broniącą mostu przez fosę.
Największą ilość środków pirotechnicznych i rekonstruktorów zaangażowano do trzeciej - finałowej bitwy. Tym razem widzowie będą mogli obejrzeć jeden z epizodów bitwy pod Arnhem, w czasie której polscy spadochroniarze osłaniali odwrót alianckich jednostek.
- Każdej z inscenizacji towarzyszyć będzie pirotechnika filmowa. W całej imprezie weźmie udziału ponad setka rekonstruktorów i kilkanaście historycznych pojazdów. Warto przyjechać do Świnoujścia! Serdecznie zapraszamy – podsumowuje Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda, członek Zarządu ŚOT.
Przypominamy, że podczas Dni Twierdzy na wyspach każdy nieodpłatnie będzie miał okazję zwiedzić wszystkie świnoujskie forty. Dzień otwarty Fortu Gerharda jest w sobotę 15 września. Natomiast dzień otwarty fortów na lewobrzeżu (Anioła i Zachodniego) zaplanowano na niedzielę 16 września. W Forcie Zachodnim w tym czasie odbędzie się dodatkowo zlot i ekspozycja pojazdów militarnych z okresu zimnej wojny (terenowych i ciężarowych). Na wszystkie wydarzenia ujęte w programie wstęp wolny!
str. 2
Od najbliższej soboty 19. Uznamski Festiwal Muzyki
Tematem tegorocznego 19 Uznamskiego Festiwalu Muzyki jest Rosja. W ciągu trzech tygodni od 15 września do 7 października odbędzie się wiele koncertów, wykładów, warsztatów, odczytów i wystaw po polskiej i niemieckiej stronie wyspy Uznam. W Świnoujściu zaplanowano 5. koncertów i warsztaty dla uzdolnionej muzycznie młodzieży. Festiwal rozpocznie w sobotę 15 bm. o godz.20.00 w Muzeum w Peenemünde koncert symfoniczny Baltic Youth Philharmonic pod dyrekcją Kurta Masura. Po raz pierwszy w historii Festiwalu bilety na koncert inauguracyjny zostały sprzedane już w kwietniu br.
„Rosji nie można zgłębić żadnym rozumem, żadna miara nie wydrze jej swojej tajemnicy” – tak rozpoczyna się wiersz Fiodora Tiutczewa. Wiersz ten jest chętnie cytowany, gdy mowa o największym kraju na ziemi. I chociaż na Uznamskim Festiwalu Muzycznym organizatorzy prezentują rokrocznie program, którego nie można znaleźć nigdzie indziej, to nawet ten pękający w szwach trzytygodniowy program festiwalowy drży w posadach, gdy trzeba włączyć do niego Rosję. Dlatego zdecydowaliśmy się na zawężenie tematyki - zaznacza m.in. we wstępie do programu Thomas Hummel, dartystyczny Uznamskiego Festiwalu Muzyki. cd. str. 10
str. 3Trzy srebra Ani Harkowskiej
32-letnia świnoujścianka Anna Harkowska zdobyła aż trzy srebrne medale w kolarstwie, na zakończonej właśnie XIV Paraolimpiadzie w Londynie. Wszystko zaczęło się od pierwszego dla Polski podczas tej paraolimpiady medalu. Zdobyła srebro w torowym wyścigu na 3 kilometry. Później dołączyła do tego srebro na tych igrzyskach w jeździe indywidualnej na czas. Trzeci srebrny medal londyńskiej paraolimpiady odebrała w czwartek 6 września za drugie miejsce w szosowym wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 64 km. W dorobku na tej paraolimpiadzie ma także czwarte miejsce na dystansie 500 metrów.
10 lat temu Anna Harkowska została potrącona przez samochód na przystanku autobusowym w Szczecinie. Doznała wtedy 26 złamań (w tym obu nóg). Po wielu operacjach i długotrwałej rehabilitacji powróciła do profesjonalnego uprawiania sportu. Przed wypadkiem jej pasją było kolarstwo i bieganie, uprawiała głównie triathlon. Teraz najważniejsze jest dla niej ściganie się na rowerze. Z powodzeniem rywalizuje w tej dyscyplinie również z pełnosprawnymi zawodnikami.
Foto. Niepełnosprawni.pl
str. 3Niedzielna gala w MDK
(Międzyzdroje) Wieczorem w niedzielę 9 bm. w Międzynarodowym Domu Kultury odbyła się gala zamykająca imprezy Fundacji „Dune Sculptures” wspierającej młodych artystów i ich różnorodną twórczość. Wcześniej, od 1 bm. trwały w Międzyzdrojach dni prezentacji sztuki polskich artystów połączone z koncertami i pokazami.
W niedzielę na podsumowanie - z udziałem finalistek konkursów piękności - miał miejsce pre-show kolekcji mody Grupy C'est Moi Fashion w czasie którego swoje kreacje zaprezentowali projektanci Patryk Kryślak i Angela Wicher. Zwieńczeniem wieczoru był pokaz kolekcji Le Blakk kreatorki Katrin Hubers. Galę prowadziła Magdalenka Kobiałko, a muzyczną oprawą był koncert grającego na skrzypcach elektrycznych Grzegorza Karnasa (Magnetic). Pomimo interesującej propozycji artystycznej i bezpłatnego wstępu na pokaz z koncertem, niestety nie dopisała widownia. Nie było nawet nikogo z władz samorządowych Międzyzdrojów.
Wszystko zaś zaczęło się 1 września w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach, kiedy to odbyło się otwarcie wystawy prac polskich artystów. W holu MDK prezentowane były fotografie Anny Olech, na trawniku przy promenadzie niezwykłe szkło artystyczne autorstwa Wojciecha Olecha, a przy Promenadzie Gwiazd interesujące rzeźby Teresy Pastuszki - Kowalskiej i Dariusza Kowalskiego. Artyści są absolwentami szkół artystycznych. Wrześniowemu otwarciu wystawy towarzyszył mini koncert młodego wokalisty z Wrocławia, półfinalisty programu „Mam Talent” - Deyv'a. Więcej zdjęć z imprez zorganizowanych przez Fundację „Dune Sculptures” na naszej stronie www.wyspiarzniebieski.pl (zakładka fotoreportaż), w dwóch zamieszczonych tam fotoreportażach.
str. 3
Międzynarodowo w OKGW
(Wolin) W czwartek 6 września w kawiarni Ośrodka Kultury Gminy Wolin odbyło się uroczyste otwarcie wystawy twórców z Polski i Niemiec (wśród nich także Duńczyka i Argentyńczyka). Prezentowane prace to efekt międzynarodowego pleneru pt. „POLSKO – NIEMIECKIE SPOTKANIA SZTUKI WOLIN – USEDOM”, który przez sześć dni trwał na wolińskich błoniach nad cieśniną Dziwna. Wystawie i wystawnemu przyjęciu towarzyszył znakomity koncert jazzowy zespołu OM TRIO.
Wolin od 31 sierpnia gościł artystów plastyków oraz zainteresowanych edukacją artystyczną młodzieży z Niemiec i Polski Obok kilkunastoosobowej grupy dojrzałych artystów i młodych adeptów sztuki z zaprzyjaźnionego miasta Usedom oraz Greifswaldu i Wolgastu wspólnie na plenerze malarsko-fotograficzno-rzeźbiarskim tworzyli też artyści i młodzież z Wolina i okolic. Twórcy pracowali na błoniach codziennie w godzinach od 11 do 18. Stronę niemiecką reprezentowali artyści : Eckhard Steiner, Martin Alechandro Fontenowa, Guenter Reinhold, Joachim Bengs, Hartwig Neuwald, Bernhard Bittner i Max Lübeck. Polskę zaś : Beata Król, Magda Kucharczyk, Daniel Strzelczyk, Piotr Banaszkiewicz , Maciej Darcz (rzeźba) oraz młodzież Marta Karmiłowicz, Karolina Plaskowska, Joanna Spustek, Jakub Reut, Martyna woś, Roksana Przybylińska, Agnieszka Kuchciak i Mariusz Kasznicki. Plener znakomicie zorganizowała i poprowadziła dyrektorka OKGW Ewa Grzybowska, która podczas czwartkowego otwarcia wystawy poplenerowej powiedziała m.in. „Sztuka jest obszarem wolnym od podziałów, w niej manifestuje się człowieczeństwo bez granic”. Władze na otwarciu reprezentowali m.in. burmistrz Usedom Johen Stroer i burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz.
Wystawa prezentowana teraz w Wolinie, w październiku zostanie przewieziona na ekspozycję do Usedom. Warto wspomnieć, że owo przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa ( Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania)”.
Więcej zdjęć na naszej stronie www.wyspiuarzniebieski.pl w zakładce fotoreportaż.
str. 3Błędy przy realizacji inwestycji
Trzeba będzie oddać prawie 2,8 miliona złotych?
Po kontroli realizacji inwestycji związanej ze świnoujską Komunikacją Autobusową (budowa nowej bazy przy ul. Karsiborskiej), jakiej dokonał w dniach 30 maja do 5 czerwca br. Urząd Marszałkowski w Szczecinie pojawiła się konieczność oddania pieniędzy przekazanych na to zadanie z dofinansowania zewnętrznego. Kontrolujący skrupulatnie wypunktowali błędy przy realizacji tej inwestycji dopatrując się w efekcie konieczności zwrotu nieco ponad 2,76 mln złotych. Protokół z wynikami kontroli trafił do Świnoujścia. Jak się dowiedzieliśmy beneficjent, czyli Komunikacja Autobusowa Sp. z o.o. w dniu 3 września przedstawiła już obszerne wyjaśnienia do wszystkich nieprawidłowości ujętych w protokole z kontroli. Obecnie są one analizowane przez zespół kontrolujący celem ewentualnego obniżenia poziomu korekty finansowej lub odstąpienia od części zarzutów. Wedle naszych informacji w najlepszym przypadku kwota podlegająca zwrotowi może sięgnąć miliona złotych.
Kontrolujący projekt „Usprawnienia komunikacji publicznej w Świnoujściu poprzez budowę zajezdni autobusowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” po zapoznaniu się z dokumentami wyliczyli dokładnie wartość do korekty (bez odsetek) na kwotę 2.760.091 PLN. Zarzucili w kilku punktach naruszenie ustawy Prawo Zamówień Publicznych (PZP) oraz brak rozeznania rynku , tym samym uchybienie zapisom zawartej umowy o dofinansowanie. Wytknięto m.in. fakt iż zakup wyposażenia zajezdni autobusowej nie został ujęty we wniosku o dofinansowanie, a ujęty go w opisie przedmiotu zamówienia. Kontrolujący zwrócili uwagę na naruszenie polegające na określeniu warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję oraz nie zapewniał równego traktowania wykonawców. Błędne w ocenie były tez przesłanki do zmiany umowy z wykonawcą. Zamawiający trzykrotnie zmieniał umowę przy czym aneksy dotyczyły np. wydłużenia terminu zakończenia czynności nadzoru inwestorskiego, dopisania wykonawcy obowiązków, zmiany terminów, a w aneksach błędnie wpisano jako przyczynę wszystkich zmian ...zmianę wysokości stawki VAT. Żądano od wykonawców oświadczeń lub dokumentów które nie są niezbędne do przeprowadzenia postępowania. Naruszono ustawę PZP ustalając terminy składania ofert krótsze o co najmniej 10 dni niż terminy ustawowe . Zdaniem kontrolujących naruszono także PZP poprzez opis przedmiotu zamówienia w sposób , który mógłby utrudniać uczciwa konkurencję. Kolejny zarzut to niewłaściwe opisanie przedmiotu zamówienia poprzez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia bez dopuszczania możliwości składania ofert równoważnych. Dotyczy to zatem m.in. wskazania wyrobów określonych firm jakie należy zastosować, co może wskazywać na niepokojący proceder preferowania firm i wyrobów.
str. 5Ruszyła przebudowa Placu Wolności
Dopiero w trzecim przetargu udało się Miastu wyłonić wykonawcę przebudowy Pl.Wolności w ramach przebudowy centralnego układu konkursowego śródmieścia Świnoujścia.
Do przetargu stanęły trzy firmy: konsorcjum SPRI MAZUR Sp. z o.o. i MAZUR Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych ze Szczecina, EUROVIA POLSKA S.A. z Kobierzyc, Szczecińskie Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych „ODRABUD” Sp. z o.o. Wygrała firma EUROVIA POLSKA S.A., która podjęła się wykonania zadania za najniższą cenę - 6 401 994,34 zł brutto.
Warto przypomnieć, że projekt na przebudowę placu wykonali młodzi projektanci z Federacyjnego Biura Architektonicznego ze Szczecina. Ta Federacja wygrała w maju 2011 r. konkurs na przebudowę placu i otrzymała, w trybie zamówienia publicznego z wolnej ręki, zlecenie na wykonanie kompleksowego projektu przebudowy.
W związku z przebudową Plac Wolności po kilkudziesięciu latach przestaje być jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych w mieście. Role tę mają przejąć już ronda – u zbiegu ul. Grunwaldzkiej i ul. Marynarzy oraz na ul. Konstytucji 3 Maja. Po przebudowie, co już widać, ruch samochodowy odbywać się będzie tylko po stronie południowej placu. Na odcinku pomiędzy rondem a ul. Armii Krajowej projektanci zaproponowali umieszczenie przystanku komunikacji miejskiej. Pozostały teren placu będzie stanowił, zagospodarowaną, otwartą przestrzeń, podzieloną na dwie części. Zgodnie z projektem w tzw. przestrzeni miejskiej po stronie zachodniej placu będą mogły odbywać się np. koncerty, czy większe publiczne spotkania. Druga część przeznaczona będzie na relaks. Latem ma tam funkcjonować fontanna zbudowana na przepuszczalnym podłożu i płytki ciek wodny. Projekt konkursowy zakładał też wybudowanie tzw. plaży miejskiej, gdzie dzieci mogłyby chłodzić się w fontannie, a dorośli wypoczywać na ławeczkach i kamiennych leżakach. Zimą planowano też zorganizowanie na placu miejskiego lodowiska. Na placu maja powstać enklawy zieleni. Całość ma być podświetlona reflektorami umieszczonymi w posadzce. Będzie też miejsce na stojaki rowerowe i Internet bezprzewodowy. Obie przestrzenie rozdzielać ma główny ciąg pieszy łączący ul. Piłsudskiego z pl. Słowiańskim.
str. 6Rok i cztery miesiące na poprawę
Rok i cztery miesiące daje Miasto szpitalnemu laboratorium na wprowadzenie zmian w zakresie organizacyjnym i świadczonych usług.
– Można uznać, że przy tworzeniu tej placówki popełniono pewne błędy na skutek błędnych informacji poprzedniego dyrektora. Trzeba poprawić efektywność tej placówki, zwiększyć ilość usług świadczonych dla mieszkańców miasta. Graniczny termin na zmiany to koniec przyszłego roku. Jeżeli nie będzie poprawy to laboratorium zostanie zlikwidowane – mówiła na sesji Rady Miasta w dniu 30 września zastępca dyrektora Joanna Agatowska.
W programie naprawczym szpitala w części dotyczącej laboratorium mówi się o tym, że aby nie generować strat musi ono m.in.: poszerzyć ofertę, zweryfikować umowy z dotychczasowymi kontrahentami, pozyskać nowych kontrahentów. Ponadto powinno zwiększyć przychody poprzez poszerzenia katalogu usług komercyjnych laboratorium. Także zwiększyć dostępność poprzez wydłużenie pracy punktu pobrań w szpitalu, utworzenie drugiego punktu pobrań w budynku przy ul. Dąbrowskiego, organizację pobrań materiału po godzinie 15.00 bezpośrednio w laboratorium szpitalnym. Zadaniem laboratorium będzie też organizacja banku krwi powiązana z wydzieleniem pomieszczenia socjalnego i działu transfuzjologii. Ma być też utworzona pracownia mikrobiologii po uprzednim wykonaniu studium opłacalności. Aby mógł funkcjonować bank krwi w laboratorium musi się znaleźć nie tylko odpowiedni sprzęt, jak lodówki i zamrażarki, ale także muszą być stosownie wyszkoleni pracownicy. Laboratorium musi, więc przygotować do tych zadań technika laboratoryjnego i pozyskać mgr analityki medycznej (diagnosty laboratoryjnego z uprawnieniami serologicznymi). Jednocześnie powinno się obniżyć koszty pracy i zoptymalizować zatrudnienie.
W laboratorium niezbędne też będą inwestycje nie tylko w sprzęt. W budynku przy ul. Mieszka I trzeba będzie przeprowadzić prace remontowo-budowlane, aby utworzyć łazienkę dla pacjentów, podjazd dla niepełnosprawnych, zmodernizować wejścia główne. Przeniesiony też musi być główny punkt pobrań z pomieszczeń szpitala do budynku laboratorium.
Jest to niemały zakres prac, a czasu niezbyt wiele.
str. 7
Stadionowej historii ciąg dalszy
Pisaliśmy już kilkakrotnie o perypetiach związanych z dokończeniem inwestycji na stadionie miejskim w Świnoujściu. Ponieważ wykonawca robót opuścił plac budowy i ogłosił upadłość Miasto, zgodnie z przepisami musiało ponownie ogłosić przetarg na dokończenie inwestycji. Miało to nastąpić na przełomie lipca i sierpnia br.
-
Dopiero w dniu 21 lipca udało nam się przejąć plac budowy od polickiej firmy. Obecnie przygotowujemy specyfikację istotnych warunków zamówienia do przetargu. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ musi ona zawierać dokładne wymagania, co do realizacji niedokończonych prac na stadionie. Część przecież została już wykonana. Z inwestycji ponad 4,8 milionowej pozostało do wykonania prac, tak naprawdę końcowych, za szacunkową kwotę około 1,4 miliona złotych – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. Przetarg, według rzecznika, ma zostać ogłoszony niebawem. Zakończenie inwestycji miałoby więc nastąpić przed rozpoczęciem rundy wiosennej.
- Niestety, procedury zamówień publicznych nie przewidują możliwości podpisania umów bezpośrednio z podwykonawcami i musimy ogłosić przetarg na wyłonienie głównego wykonawcy – wyjaśnia rzecznik - Na szczęście inwestycja była ubezpieczona i udało nam się odzyskać kwotę równą karom umownym z gwarantowanego funduszu ubezpieczeń w wysokości 600 tys. zł. Obecnie przygotowujemy specyfikację prac, które zostały do wykonania.
Tak więc stadion miejski wciąż pozostaje placem budowy. Konstrukcja zadaszenia jest już gotowa, a budynek techniczny wzniesiony jest do połowy, dlatego też dla zapewnienia bezpieczeństwa, trybunę w połowie oddzielono dla kibiców, a powyżej odgrodzony został plac budowy. Jednak to nie koniec problemów ze stadionem. Przypomnijmy, że od bieżącego sezonu wymagane jest sztuczne oświetlenie, którego na stadionie nie ma.
str. 9
Będzie problem
Nie od dzisiaj wiadomo, że Młodzieżowy Dom Kultury w Świnoujściu będzie zlikwidowany. Od miesiąca września br. zacznie się jego wygaszanie (potrwa do końca br.). Mł.DK prowadzi działalność głównie o profilu sportowym dla dzieci i młodzieży naszego miasta. Udział w zajęciach jest w zasadzie bezpłatny, nie licząc symbolicznych 5 zł miesięcznie za zajęcia od członków poszczególnych kół i sekcji zainteresowań. Wraz z perspektywą zaprzestania działalności muszą zapaść decyzje co do dalszych losów przystani żeglarskiej w Łunowie, która istnieje tam już od ponad 30 lat i jest bazą do uprawiania żeglarstwa oraz rekreacji wodnej dla młodzieży ze świnoujskich szkół, a także dla innych wodniaków.
Na przystani znajduje się wiele jednostek pływających należących do Mł.DK - różnego typu, jak np.: dwie motorówki, dwie „omegi”, trzy „kormorany”, jeden „żaczek”, jachty typu „solina” i „sasanka”oraz mniejsze jednostki typu „fin”, kilkanaście „optymistów”, „kadety”, kajaki, łodzie wiosłowe. Jest także zaplecze remontowe, są stanowiska do zimowania jachtów, jest „bosmanka” i świetlica. By przystań właściwie funkcjonowała i spełniała swoją rolę pracują na niej: kierownik przystani, dwóch bosmanów, szkutnik i dwóch doświadczonych nauczycieli - instruktorów żeglarstwa. Uprawiane jest tamże żeglarstwo turystyczne, organizowane są rajdy żeglarsko – kajakowe, konkursy, szkolenia na stopnie żeglarskie, ale przede wszystkim wakacyjne rejsy żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Przed rejsami prowadzone są zajęcia przygotowujące w praktyczny sposób do rejsu: teoria żeglowania, podstawowe manewry jachtem żaglowym, prace bosmańskie, ogólne zasady bezpiecznego żeglowania, środki asekuracyjne i ratunkowe, udzielanie pomocy tonącemu, ratownictwo wodne. Są również zajęcia warsztatowe (adresowane przede wszystkim do grupy objętej opieką MOPR) mające formę integracyjną, informacyjno - edukacyjną, kształtującą umiejętności pracy w grupie. Tyle w ramach domu kultury.
Jednak to nie wszystko. Z przystani tej korzysta także, chociaż w niewielkiej części Zespół Szkół Morskich. Uczniowie tej szkoły pojawiają się tam sporadycznie i odbywają zajęcia programowe z ratownictwa. I to właściwie tyle. A przecież na przystani znajdują się także jednostki pływające należące do szkoły. Na wodzie stoją jednostki: dwie typu „DZ”, dwie typu „SZ”, jedna łódź motorowa, natomiast NA LĄDZIE(!) stoją: jeden „limeryk”, jedna „karina”, trzy „SZ”, jedna łódź motorowa (niepływająca od kilku lat, bo gdzieś „zniknął” silnik). Opiekun na przystani z ramienia szkoły nie pojawił się na niej ani razu w tym sezonie żeglarskim, za to jakiś czas temu na przystani było bodaj dwoje ludzi (przysłani ze szkoły), których zadaniem było... wybranie wody z łódek stojących na lądzie(!).
Żeby zakończyć informację o przystani żeglarskiej w Łunowie dodam, że zaplanowana jest jej
przebudowa, jako, że wpisana jest w sieć portów turystycznych Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Jednak temat ten jest jakby zupełnie pomijany przez Miasto, a to pewnie dlatego, że po pierwsze wszyscy otrzepali ręce po zakończonym remoncie portu jachtowego w Basenie Północnym i uważają, że zasłużyli na długi odpoczynek w temacie „morze”, a po drugie właśnie z powodu wspomnianej na wstępie likwidacji tej placówki oświatowej.
str. 11
wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
· porady prawne, reprezentacja przed sądami,
· spadki, podział majątku
· wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,
· mediacje
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2
(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340
e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl
Drewno kominkowe i opałowe
tel. 693 399 346, 91 418 82 68
