Biuro Informacji w nowym miejscu
16 bm. dokonano uroczystego otwarcia Biura informacji Turystycznej w Świnoujściu, które przeniesiono do nowej siedziby w kamienicy na rogu Placu Słowiańskiego i Wybrzeża Władysława IV . Poprzednio Centrum informacji Turystycznej mieściło się w obiekcie Żeglugi Świnoujskiej przy przeprawie promami „Bielik”.
Przecięcia wstęgi w nowej i na wskroś nowoczesnej siedzibie Biura Informacji Turystycznej o powierzchni 180 m2 dokonał Marcin Kozłowski, przedstawiciel marszałka województwa oraz przewodniczący Rady Miasta Świnoujście Paweł Sujka i prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. Nowa siedziba Biura Informacji Turystycznej z wejściem od strony Pl. Słowiańskiego, jego urządzenie wraz z trzema infomatami (przy Dworcu Morskim, kolejce UBB i przed siedzibą biura) zamknęła się kwotą ponad 2,8 mln złotych z czego 75% pochodziło z dofinansowania środkami unijnymi poprzez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Więcej zdjęć z uroczystości na naszej stronie w zakładce fotoreportaż.
str. 3Fort Gerharda Perłą w Koronie
Podczas otwarcia nowej siedziby Biura Informacji Turystycznej (16 bm.) miała miejsce jeszcze jedna podniosła uroczystość. Certyfikat Wielkiego Odkrywania Polski – Perłę w Koronie województwa zachodniopomorskiego 2011 przyznano bowiem Fortowi Gerharda w Świnoujściu.
Nagrodę z rąk prezydenta Miasta odebrał Piotr Piwowarczyk, dobry duch i główny pomysłodawca przywrócenia do życia warszowskiego Fortu Wschodniego nazwanego Fortem Gerharda. Przyznana Perła w Koronie to nagroda dla laureata plebiscytu na 10 najciekawszych atrakcji turystycznych województwa zachodniopomorskiego. Certyfikat dla Fortu Gerharda wydał prezes Zarządu Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Konkurs została zorganizowany przez Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną, serwis naszemiasto.pl i Polską Organizację Turystyczną. Do szranków o tytuł „Perły w Koronie” stanęły 43 atrakcje turystyczne z całego Pomorza Zachodniego. Poza znanymi zabytkami (Latarnia Morska w Świnoujściu), szlakami turystycznymi ( Szlak Cysterski) , cyklicznymi wydarzeniami ( Festiwal Wikingów w Wolinie) turyści i mieszkańcy mogli oddać swój głos między innymi na spływy kajakowe po Międzyodrzu, czy Ogrody Horturus- jedne z największych ogrodów tematycznych w Polsce, zlokalizowane pod Koszalinem. Fort Gerharda w głosowaniu prowadzonym przez całe wakacje uzyskał najwięcej głosów – 5741. Drugie miejsce w plebiscycie zajął Zamek w Darłowie. Natomiast szczecińskie Podziemia ze 161 głosami znalazły się na 13 miejscu.
Należy dodać, że to nie jedyne wyróżnienie jakie Fort Gerharda zdobył w 2011 roku. W konkursie ogłoszonym przez stację RMF na Turystyczny Przebój Polski Fort Gerharda zajął II miejsce w Polsce, tuż po Oceanarium w Gdyni! Świnoujska atrakcja turystyczna w drodze po tytuł Przeboju Turystycznego Polski zdeklasowała blisko 200 innych atrakcji, w tym między innymi Kopalnię Soli w Wieliczce, Zamek w Łańcucie i Toruńską starówkę.
str. 3
Inauguracja roku akademickiego w Świnoujściu
W sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu odbyła się w piątek 18 bm. uroczystość inauguracji Roku Akademickiego 2011/2012 Wydziału Przedsiębiorczości w Świnoujściu, Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. Uczestniczył w niej Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Wojciech Olejniczak. To była już 19 inauguracja roku akademickiego tej uczelni, którą poprowadziła prof.dr hab. Aneta Zelek.
W trakcie uroczystości po okazjonalnych przemówieniach miała miejsce immatrykulacja studentów I roku studiów, którzy otrzymali swoje indeksy (łącznie 53 osoby) Jak zaznaczano to ostatnie indeksy papierowe , gdyż od następnego roku akademickiego będą funkcjonować już indeksy elektroniczne. Wręczono także dyplomy tym którzy zakończyli pewien etap nauki i zrobili licencjat. Na zakończenie prof. dr hab. nauk medycznych Władysław Sinkiewicz wygłosił wykład inauguracyjny pt. „ Czy ruch może zapobiegać zawałom serca?”. Warto wspomnieć, że uczelnia w tym roku akademickim uruchomiła w Świnoujściu nowy kierunek studiów – Fizjoterapię, który będzie funkcjonował pod kierunkiem prof. W. Sinkiewicza. Studia na tym nowym kierunku rozpoczęło 31 osób, a na ekonomii 22 osoby.
str. 3Otwarcie z panelem
Przy ul. Portowej 16 obok nabrzeża 87 z udziałem licznych gości odbyła się w piątek, 18 listopada, uroczystość oddania do użytku bazy warsztatowo-socjalno-biurowej firm POLTRAMP YARD sp. z o.o. i ALUMARE Sp z o.o. Została ona połączona z dyskusyjnym panelem gospodarczym.
Obie firmy wraz z innymi powstały po upadłości Spółki Poltrampservice. Poltramp Yard to spółka o charakterze stoczniowym, wykonująca remonty i przebudowy statków, oraz nowe budowy, zaś Alumare to wyspecjalizowana firma w budowie jednostek z aluminium. Podczas piątkowej uroczystości gości powitał Adam Szczodry (Prokurent FMT Ltd Sp. z o.o)., który przypomniał historię inwestowania na tym terenie lewobrzeża. Efektem dalszego jego rozwoju jest właśnie powstały budynek socjalno-biurowo-warsztatowy o łącznej powierzchni użytkowej ok. 1400 m2, w którym miejsce pracy znajdzie około 60 pracowników funkcjonujących w Świnoujściu firm Poltramp Yard Sp. zo.o. i Alumare Sp. z o.o.
Liczni goście reprezentujący lokalne władze i przedsiębiorców uczestniczyli także w panelu dyskusyjnym. Temat panelu brzmiał „Strefa intensywnego inwestowania, park przemysłowy – szansą na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej lewobrzeżnej części Świnoujścia?” . Zainaugurowała go wypowiedź Kazimierza Frukacza, prezesa Poltramp Yard Sp. z o.o. W trakcie panelu głos zabrał również Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Gmin Janusz Szewczuk , który podzielił się kilkoma refleksjami na temat aktualnych czynników rozwoju lokalnego, z uwzględnieniem problematyki tworzenia stref intensywnego gospodarowania. W organizację panelu włączona była zarówno Północna Izba Gospodarcza, Oddział Świnoujście jak i Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Rybacka Zalewu Szczecińskiego
str. 3200-lecie mareografu
Niezwykłe urządzenie na wyspach
W połowie listopada w Świnoujściu odbyło się polsko-niemieckie sympozjum naukowe dotyczące badań brzegowych. Tego typu seminaria organizuje się już od 30 lat. Uwagę badaczy przyciągnął do naszego miasta mareograf - urządzenie do pomiaru poziomu wód. Jeden z najstarszych w regionie mareografów znajduje się na terenie Basenu Północnego. Jest to skrzynka, we wnętrzu której umieszczono ruchomą rurę z pływakiem na lince, zapisującą dane na specjalnych paskach. Nieskomplikowane urządzenie ewoluowało z biegiem lat – z zapisów analogowych do zapisów cyfrowych. Dla mieszkańców nadmorskich miejscowości urządzenie to ma ogromne znaczenie. Rejestrując w sposób ciągły (od 200 lat) różne parametry stanu wód, hydrolodzy mogą odczytać oraz prognozować tendencje poziomu wód w przyszłości, by móc lepiej zapobiegać groźnym zjawiskom.
Prof. Stefan Musielak z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego, uczestnik sympozjum zaznaczył, że poziom wód w ciągu stu lat może się podnieść nawet o jeden metr, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa nadmorskich kurortów. Do takiej niebezpiecznej sytuacji doszło w 1913 roku, kiedy wyspa Uznam znalazła się pod wodą z powodu ekstremalnie wysokiego poziomu wód. Fakt ten odnotowano na budynku Kapitanatu Portu, gdzie do dziś znajduje się czarna linia wskazująca ówczesny poziom wód. Aby móc zapobiec zalaniom miast w przyszłości, prognozy ciągłe z pomocą nowoczesnych urządzeń są niezwykle potrzebne. - Najlepszym zabezpieczeniem przed napływem wody są plaże i wydmy, które gaszą energię falową – podkreśla prof. Musielak. Podobne urządzenie ostrzegające o zbyt wysokim lub zbyt niskim poziomie wód, położone jest na międzyzdrojskim molo. Tzw. łaty pomiarowe informują np. statki pasażerskie o niskim poziomie wody – kapitan wówczas wie, że wpływając do portu osiadłby na mieliźnie, dlatego musi zaczekać na ponowny wzrost poziomu wody.
str 4Szansa dla miasta?
Wkrótce przenosiny sztabu 8 FOW
Sztab 8 Flotylli Obrony Wybrzeża usytuowany w trzech budynkach przy ul. Bohaterów Września ma się przenieść do Bazy NATO na terenie świnoujskiego Portu Wojennego. Opuszczone budynki mają zostać sprzedane. W wersji optymistycznej - jak nam powiedział Jarosław Nadzieja z sekcji marketingu Agencji Mienia Wojskowego - może to nastąpić już nawet w połowie 2012 r. Standardowo, to jednak z reguły okres blisko roku od momentu przejęcia obiektów przez agencję.
Sztabowe obiekty w Świnoujściu należą do Skarbu Państwa, czyli w tym przypadku do Ministerstwa Obrony Narodowej.
- 1 stycznia 2012 roku przejmiemy obiekty. Po tym nastąpi ich wycena przez rzeczoznawców. Następnie zaś dokonamy ich sprzedaży w przetargu nieograniczonym – zapewnił Dariusz Borys, kierownik sekcji nieruchomości w Agencji Mienia Wojskowego w Szczecinie. Zapytaliśmy, czy jest jakaś możliwość przejęcia tych znakomicie usytuowanych obiektów przez Miasto.
- W imieniu Skarbu Państwa decydować o nich będzie wyłącznie prezes Agencji Mienia Wojskowego. Miasto może zatem wystąpić o ich bezprzetargowe nabycie, wyłącznie na zadania własne gminy. To jednak nie będzie, jak sądzę mała kwota, gdyż wartość obiektów z racji położenia będzie raczej wysoka - powiedział D. Borys.
Warto jednak rozważyć, czy skórka nie jest warta wyprawki. Miasto zamienia z wojskiem różne działki niekoniecznie na korzystnych warunkach. Ostatnim przykładem niech będzie teren przy strzelnicy wojskowej. Tam po oddaniu mundurowym części drogi w stronę tzw. „worka” wyraźnie utrudniony jest międzynarodowy ruch turystyczny w tej części Świnoujścia. Może tym razem będzie możliwość dokonania korzystniejszej transakcji?
Zachodniopomorski Szlak Żeglarski
Przystanie żeglarskie na wyspach
(Świnoujście) Na terenie Basenu Północnego trwają prace budowlano-remontowe, które realizuje szczeciński Zakład Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW Service sp. z o.o. Finalnie ma to być port jachtowy (marina miejska) zrealizowany do kwietnia przyszłego roku łącznie za kwotę 18,4 mln zł (z czego 32% stanowi dofinansowanie z RPO). Jak nas poinformował Sławomir Putresza – kierownik budowy: - wszelkie remonty na terenie Basenu Północnego zostały zakończone już w połowie roku. Aktualnie realizowane są prace przy budowie nabrzeża nr 10 (wykonanie ok. 60%), a przy nabrzeżu nr 2 prace w większości zostały wykonane. Przy nowych nabrzeżach realizowane są prace pogłębiające.
Pozostawałaby więc sprawa zatopionego kadłuba statku zalegającego na dnie basenu. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy Miasto otrzymało wycenę jego podniesienia i trwają prace przy zdefiniowaniu umowy na jego wydobycie.
Natomiast, jak nam powiedział Tomasz Wolender, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie, w którego gestii pozostają świnoujskie zabytki: - w najbliższym czasie do świnoujskiego magistratu wyślemy harmonogram konkretnych działań nad ochroną zabytków na Basenie Północnym, które muszą się znaleźć w budżecie Miasta na rok przyszły.
W planach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego znajduje się również przebudowa przystani żeglarskiej w Łunowie. Jednak ten temat, jak się wydaje, jest bliższy pobożnemu koncertowi życzeń.
(Wolin) W ciągu kilku najbliższych dni rozpocznie się budowa basenu jachtowego na wolińskim nabrzeżu. Przetarg wygrała firma Energopol ze Szczecina. Planowane zakończenie budowy nastąpi w połowie 2012 roku. Koszt inwestycji zamknie się kwotą nieco ponad 4,2 mln zł.
(Międzyzdroje) Tutaj również niebawem rozpocznie się odbudowa przystani jachtowej w Wapnicy. 15 listopada br. rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę tego zadania. Wzięło w nim udział 7 firm, a najlepszą ofertę, jak nam powiedział burmistrz Leszek Dorosz złożył Energopol Szczecin. W ciągu kilku dni powinna być teraz podpisana umowa, a realizacja rozpocznie się już od 1 grudnia br. Roboty budowlane maja pochłonąć 8,2 mln zł.
- Chcemy zakończyć budowę równo w ciągu roku. Prace zaczną się 1 grudnia 2011 r i zastaną zakończone 30 listopada 2012 roku – zaznaczył burmistrz Dorosz
***
Zachodniopomorski Szlak Żeglarski obejmuje łącznie 28 portów i przystani nad Odrą, Zalewem Szczecińskim i na wybrzeżu Bałtyku. Wartość całego projektu w zachodniopomorskim to kwota 88.200.000 zł, w tym z dotacji unijnej - 52.920.000 zł.
str. 7Rewelacyjny kompleks bunkrów dla Fortu Gerharda?
To była jedna z największych tajemnic wojskowych naszego regionu. W lesie niedaleko Przytoru Wojsko Polskie jeszcze do niedawna utrzymywało kompleks podziemnych bunkrów, które były przeznaczone dla najwyższych władz wojskowych. Obiekty wkrótce mają trafić do „cywila”. Czy staną się koleją atrakcją turystyczną, czy też zamienią się w betonową ruinę? Decyzja w tej sprawie należy teraz do urzędników. Obiekty chętnie przejmie oraz zagospodaruje Fort Gerharda i z pewnością ich nie zmarnuje.
Z uwagi na zmiany rozmieszczenia jednostek organizacyjnych w Siłach Zbrojnych RP, planowane jest w najbliższych latach przekazanie schronów – jako „mienia trwale zbędnego” – do Lasów Państwowych. Muzeum Obrony Wybrzeża w 2010 roku rozpoczęło starania, żeby schrony udostępnić do zwiedzania turystom i stworzyć tutaj muzeum.– Bez wątpienia byłaby to kolejna atrakcja turystyczna Świnoujścia i całego Pomorza Zachodniego. Na wniosek Muzeum wstrzymano demontaż wyposażenia. Teraz ruch należy wyłącznie do urzędników i Nadleśnictwa Międzyzdroje.
Kompleks to kilka podziemnych schronów (niektóre wnętrza na zdjęciach) , połączonych podziemnym korytarzem o długości około 1000 metrów. Schrony wybudowali Niemcy – tuż przed II wojną światową. Powstała tu bateria Vineta, w skład której wchodziły cztery wielkie schrony koszarowo-bojowe , e uzbrojone w armaty nadbrzeżne kalibru 150mm. W piątym – dwukondygnacyjnym schronie umieszczono stanowisko dowodzenia. W kolejnych- maszynownię i olbrzymi magazyn amunicji.
O tajnym stanowisku dowodzenia wiedzieli tylko nieliczni – głównie najwyżsi rangą oficerowie. Była to jedna z pilnie strzeżonych tajemnic okresu „zimnej wojny” Umocnienia wizytował i kierował w nich ćwiczeniami m.in. generał Wojciech Jaruzelski. Do niedawna był to najbardziej tajny obiekt wojskowy w północnej Polsce.
str. 13wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
· porady prawne, reprezentacja przed sądami,
· spadki, podział majątku
· wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,
· mediacje
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2
(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340
e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl
Drewno kominkowe i opałowe
tel. 693 399 346, 91 418 82 68
