WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    42/429

Świateczne uhonorowanie nauczycieli

W obchodzonym uroczyście Dniu Edukacji Narodowej w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu odbyło się z tej okazji w środę 14 bm. szczególne spotkanie. Uczestniczyły w nim grona nauczycielskie z różnych szkół oraz władze Miasta. Wielu z przybyłych na tę uroczystość otrzymało odznaczenia, medale oraz wyróżnienia i nominacje na wyższe stopnie nauczycielskie. Jako artystyczny punkt programu środowej uroczystości wystąpił z recitalem marynistyczny bard Jerzy Porębski. Po oficjalnej części w sali sportowej MDK na wszystkich czekało uroczyste przyjęcie.

Zanim przystąpiono do głównej części uroczystości, podczas której uhonorowano kilkudziesięciu nauczycieli na scenie zaprezentował się Jerzy Porębski. W ponad półgodzinnym recitalu zagrał i zaśpiewał swoje największe przeboje opiewające marynarskie i żeglarskie życie. Później miało miejsce wystąpienie prezydenta Miasta oraz powitanie z życzeniami, aż w końcu przystąpiono do uhonorowania wielu świnoujskich nauczycieli dziękując im za trud ich codziennej żmudnej pracy.

Najpierw wręczono odznaczenia przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. I tak brązowym Krzyżem Zasługi odznaczona została Małgorzata Tan z LO z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczona została Grażyna Leśniewska – Górka z ZSM, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę Bogumiła Hoffnowska ze SOSW i Dorota Mikulska z ZSM, a Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę odznaczony został Waldemar Chudzik z ZSM. Po odznaczeniach Prezydenta RP wręczano przyznane decyzją Ministra Edukacji Narodowej medale Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymali je: Danuta Bednarska (ZS), Beata Czajkowska (LO z OI im. Mieszka I), Andrzej Czerwiński (ZSM), Anna Kazana - Komarek (ZS), Marek Kułaga (ZSM), Bożena Pałubicka (SOSW), Elżbieta Pogorzelska - Kowalska (LO z OI im. Mieszka I), Iwona Regińczak -Tyburska (ZS), Jolanta Roszczyk i Janusz Walkowiak (oboje z SP-6) oraz Ewa Zdziarska (PM-1).

Za osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze Minister Edukacji Narodowej przyznał 3 nagrody dla: Iwony Dominiak i Ewy Pater( obie z LO z OI im. Mieszka I) oraz Henrykowi Mikołajczakowi (ZSM). Po nagrodach ministra przyszła kolej na nagrodę Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, który wyróżnił za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze: Dorotę Mikulską, kierownika internatu w Zespole Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Natomiast za osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze nagrody Prezydenta Miasta Świnoujście otrzymali:Alicja Kucharz (SP1), Monika Boskovic (SP2), Anna Tabaka i Janusz Walkowiak (oboje z SP6), Anna Olszewska (SP9), Małgorzata Markiewicz (ZSP4), Krzysztof Dobek (GP1), Sebastian Iwaniuk i Joanna Zdroik (oboje GP2), Ryszard Moroch (GP3), Agnieszka Żychska (LO im. Mieszka I), Dorota Schabek i Edyta Szczubiałkiewicz (obie ZS), Andrzej Czerwiński i Waldemar Chudzik (obaj ZSM), Bogumiła Hoffnowska (SOSW), Marta Prokowska - Kozłowska (PM-1), Edyta Jackowska (PM-3), Elżbieta Łukomska (PM-10), Elżbieta Parczewska (PPP), Marzena Baranowska (ZSM), Renata Bujak (PM-9), Edyta Tomaszek (GP-2).

Nagrodę Prezesa Społecznego Towarzystwa Szkoły Gimnazjalnej Janusza Dziekońskiego otrzymali Jolanta Ankiewicz i Wojciech Lech. Przyznano także po raz pierwszy nagrodę dziekana dekanatu Świnoujście księdza Zbigniewa Rzeszótko. Otrzymała ją Bożena Boczkowska z ZSP4. Natomiast podziękowanie prezydenta Miasta przyznano Monice Lech dyrektorowi Ośrodka Szkolno - Wychowawczego za koordynowanie i wzorowe prowadzenie w roku szkolnym 2008/2009 projektu „Mosty do wiedzy – wyrównywanie szans edukacyjnych w Świnoujściu”.

Po wręczeniu licznych nagród odbyło się ślubowanie nauczycieli, którzy w sesji zimowej i letniej uzyskali stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. W tym gronie znaleźli się: Piotr Adamczyk i Tomasz Tomczewski (obaj GP1), Regina Jankowska (ZSP 4), Żaneta Kamińska i Aleksandra Szajer (obie GP 2), Sylwia Łowczynowska (GP 3), Beata Puchalska (ZSP4), Małgorzata Szumińska (SP2), Hanna Marcinkowska (PM1), Anna Darcz (PM5), Mariola Brzozowska (SP6), Beata Majewska (PPP), Agnieszka Falfer (ZSP) oraz Paweł Kowalski i Ryszard Szwałek (obaj LOGOS).

Uhonorowano również nauczycieli, którzy w sesji letniej uzyskali awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego. Do tego grona należą: Rafał Maraszek, Maria Wróbel i Bogusław Mazur (wszyscy GP 1), Ewa Cysewska, Anita Smolij, Bogusława Miroszewska i Iwona Błażejewicz (wszystkie SP 2), Elżbieta Wojciechowicz (ZSP 4), Krystyna Korda (SP 1), Elżbieta Łukomska i Elżbieta Pyzik (obie PM 10), Alicja Pilniakowska (PM 1), Renata Kokot (GP 2), Dorota Rutkowska (PM 3), Katarzyna Tromińska - Słaby (PPP), Iwona Stasiak i Katarzyna Otorowska (obie SOSW), Małgorzata Leśniewska (SP 1), Zofia Napart i Violetta Gniazdowska (obie PM 11), Barbara Suder i Dorota Mikulska (obie ZSM), Jolanta Deląg i Sylwia Suska(obie ZS), Sylwia Kuleta (SP 2) oraz Aneta Nowak (GP 2).

Po zakończeniu części oficjalnej zebrani przeszli do sali sportowej świnoujskiego MDK, gdzie na wszystkich czekał poczęstunek. Więcej zdjęć z uroczystości na stronie obok i na naszej stronie internetowej www.wyspiarzniebieski.pl w zakładce fotoreportaż.

str. 3

Czy będzie nowa linia kolejowa na lewobrzeżu?

Niemieckie plany otworzenia linii kolejowej Świnoujście - Berlin

W dniu 15 października w świnoujskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z przedstawicielami partii SPD, reprezentującymi Grupę Roboczą Wyspy Uznam ds. Gospodarki i Komunikacji oraz Landu Meklemburgii Pomorza Przedniego. Goście poprosili o spotkanie z prezydentem Świnoujścia, aby namówić go do wspólnych działań mających na celu odtworzenie historycznego połączenia kolejowego Świnoujście - Berlin.

 

Projekt ten ma szczególne znaczenie w kontekście planowanej, wspólnie, przez rządy Polski i Niemiec, na dzień 13 stycznia przyszłego roku, polsko niemieckiej konferencji dotyczącej problemów komunikacyjnych regionów przygranicznych leżących wzdłuż Odry. Jak podkreślił prezydent Janusz Żmurkiewicz: „jesteśmy za wszelkimi nowymi inwestycjami mogącymi wzmóc atrakcyjność turystyczną oraz komunikacyjną Miasta i naszej wspólnej wyspy. Nie są to tylko deklaracje ,ale również konkretne działania planistyczne, mogące przybliżyć odbudowę linii w jej historycznym kształcie i w efekcie skomunikować cesarskie uzdrowiska z Berlinem”.

A jaka była w zarysie historia tej dawnej inii kolejowej? Połączenie kolejowe Berlin-Pasewalk-Züssow-Stralsund otwarto 16 marca 1863 roku. Późniejsze działania kupców z wyspy Uznam doprowadziły do tego, że 11 grudnia 1874 roku Berlińsko-Szczecińskie Towarzystwo Kolejowe (niem. Berlin-Stettiner Eisenbahn-Gesellschaft) uzyskało koncesję na budowę odnogi tej linii do Świnoujścia. Już na początku 1875 roku rozpoczęto pierwsze prace budowlane. Linia miała początek w Ducherow, dalej wiodła przez most podnoszony "Karniner Hubbrücke" na Peenestrom, następnie przez południową część wyspy Uznam i od południowo zachodniej strony docierała do Świnoujścia do stacji Swinemünde Hbf (pol.:Świnoujście Główne). Linię oddano do eksploatacji 15 maja 1876, była to linia jednotorowa o długości 37,67 km. W 1892 roku wprowadzono letnie połączenie pośpieszne z Berlina do Świnoujścia. W 1907 roku zaczęto prace nad budową drugiego toru na tej linii, a 23 maja 1908 roku nastąpił odbiór techniczny. Od 1 lipca tego samego roku linia stała się oficjalnie linią dwutorową. Jednocześnie zwiększono prędkość maksymalną do 100 km/h, przejazd z Berlina do Świnoujścia zajmował około 3,5 godziny. 28 kwietnia 1945 wycofujące się wojska niemieckie wysadziły przęsło mostu w Karnin (łączącego wyspę Uznam ze stałym lądem). Po wojnie komendantura radziecka kazała odbudować zniszczoną w czasie wojny linię do Karnin, która potem służyła wojskom radzieckim do wywozu dóbr z wyspy Uznam. W roku 1947 rozpoczęto rozbiórkę linii od Karnin do Świnoujścia, pod koniec 1948 pozostały już tylko puste nasypy oraz budynki stacyjne. Również w 1948 roku zaczęto rozbierać odcinek od Ducherow do mostu w Karnin, a w latach 1952-53, zdemontowano częściowo most w Karnin, pozostawiając jedynie fragment istniejący do tej pory. Niektóre części mostu posłużyły do odbudowy mostu w Kostrzynie.

 

str. 5

Do trzech razy sztuka?

(MIĘDZYZDROJE) Nie doszło do przetargu na Kawczą Górę ogłoszonego na 15 października br. - żaden z potencjalnych inwestorów nie wpłacił na konto gminy wadium, które było warunkiem złożenia oferty.

To było drugie podejście - do pierwszego przetargu, który miał odbyć się w czerwcu br. również nikt nie przystąpił. Burmistrz Międzyzdrojów przewidział taką sytuację. - Spodziewałem się, że w tym roku nie uda nam się sprzedać tego nadmorskiego terenu. Sytuacja gospodarcza sprawiła, że nie jest to dobry moment na tego typu transakcje - przyznaje Leszek Dorosz, burmistrz gminy. Od września wraz ze skarbnikiem miasta pracuje nad ograniczeniem tegorocznego budżetu gminy do kwoty 36 mln złotych. Pierwsze budżetowe cięcia odbyły się na sesji pod koniec września.

Kolejny przetarg na Kawczą Górę (za taką samą cenę wywoławczą) odbędzie się dopiero w przyszłym roku.

str. 5

Rusza Dzienny Dom Pomocy na Warszowie

Już 2 listopada rusza w mieście kolejna placówka wsparcia dla osób dorosłych. Będzie to Dzienny Dom Pomocy na Warszowie. Przetarg na prowadzenie tego zadania, rozstrzygnięty pod koniec września, wygrał Caritas Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W ocenie komisji przetargowej oferta otrzymała 318 punktów na 400 możliwych. Placówka mieścić się będzie w budynku plebanii kościoła parafialnego pw. św. Wojciecha. Aktualnie prowadzone są tam końcowe prace remontowe. Obiekt został przygotowany na przyjęcie 25 osób. Umowa z Caritasem podpisana zostanie na okres od 2 października do 31 grudnia br. Na działalność w następnym roku ogłoszony zostanie kolejny konkurs. Na dwa miesiące działalności miasto przeznaczyło 20 tys. zł. Z tych funduszy mają być opłacone angaże: kierownika placówki, kadry terapeutyczno-rehabilitacyjnej, obsługi księgowej, a także finansowana dopłata do posiłków, organizacji imprez i wycieczek oraz opłacane rachunki telefoniczne i te związane z utrzymaniem obiektu.

Nabór do Dziennego Domu Pomocy prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Jego pracownicy docierać mają z propozycją skorzystania z takiej formy pomocy do mieszkańców prawobrzeża. W tym zakresie będą współpracować z Kołem Nr 2 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów na Warszowie. Będą też prowadzone wywiady środowiskowe. Ustalono też, że na dwa miesiące do DDP powinno trafić nie więcej jak 10 do 15 osób. Pozwoli to na szybsze załatwienie formalności w pierwszym etapie funkcjonowania ośrodka. O tego typu pomoc mogą ubiegać się osoby starsze, z niepełnosprawnością, nie radzące sobie z prowadzeniem gospodarstwa domowego.

str. 6

Tomograf w przyszłym roku

Przedłuża się w czasie uruchomienie w Świnoujściu tomografu komputerowego. W ubiegłym tygodniu zakończyły się negocjacje, prowadzone przez dyrekcję szpitala z firmą, która zainstaluje przy szpitalu kontener z tomografem komputerowym i będzie go obsługiwała. Ostatecznie ustalono miejsce gdzie stanie kontener ze sprzętem. Firma wzięła też na siebie wszystkie koszty związane z dostawą sprzętu oraz położeniem na zewnątrz szpitala kabla energetycznego zasilającego kontener w energię elektryczną. Jak mówi dyrektor szpitala Dariusz Guziak jeżeli pogoda będzie sprzyjała i szybko zostanie wykonane niezbędne przyłącze, funkcjonowania tomografu należy się spodziewać z początkiem przyszłego roku.

str. 9

Święto seniorów po obu brzegach Świny

W kalendarzu pojawia się coraz więcej dni, które mają stanowić okazję do celebrowania dojrzałego, czy też starszego wieku: 15 czerwca jest Światowym Dniem Praw Osób Starszych (World Elder Abuse Awareness Day), 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (International Day of Older Persons), 14 listopada to Światowy Dzień Seniora. Dni poświęcone zagadnieniu starzenia się są okazją do intensywniejszego propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobieganiu niepełnosprawnościom, zapewnieniu odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

Starzenie się społeczeństwa to jeden z problemów współczesnego świata, przyjmując, że za seniora uznaje się osobę, która ukończyła 60 lat szacuje się, że na świecie żyje ok. 605 mln ludzi starszych. W Polsce seniorzy stanowią 13 procent społeczeństwa.

Z okazji święta seniorów, obchodzonego w naszym mieście 15 października, w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury spotkali się przedstawiciele wszystkich świnoujskich organizacji pozarządowych zajmujących się problemami osób starszych i skupiających wokół siebie tę grupę naszego społeczeństwa. Sala teatralna wypełniona była do ostatniego miejsca. Seniorów i zaproszonych gości przywitali Ewa Górnicka z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Ryszard Churawski ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych. Między innymi złożyli życzenia wszystkim obecnym na sali Teresom i Jadwigom. W swoim krótkim wystąpieniu prezydent Janusz Żmurkiewicz podkreślał, że władze miasta pamiętają o tej grupie społeczeństwa, czego dowodem jest otwierany na dniach Dzienny Dom Pomocy na Warszowie. Będzie to druga tego typu placówka w naszym mieście. Także planowany na przyszły rok remont Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego pozwoli na zwiększenie ilości miejsc w tej placówce, która w większości przeznaczona jest dla seniorów.

Uroczystość była też okazją do wręczenia wyróżnień przyznanych osobom, które w sposób szczególny zaangażowane są w działania na rzecz grupy osób starszych. Wyróżnienia otrzymali: Ewa Górnicka, Anna Wesołowska, Anna Duczmańska, Janina Miecznik, Jadwiga Preuss, Danuta Komorowska-Rożej, Alina Jakubowska, Zuzanna Białkowska, Anna Rówińska, Michał Stefanowicz, Hieronim Urbańczyk, Maria Zycer-Zając, Ryszard Churawski, Witold Ćwikła, Ryszard Sandecki, Kazimierz Dulnik, Krystyna Tyszka, Helena Frankowska, Heinz Sadewasser, Hans Wederka.

Z okazji święta seniora wyróżnienie otrzymał też zespół „Malwy” działający przy Kole Terenowym nr 1 PZERiI. Wyróżnienie to przyznał Zarząd Główny PZERiI w Warszawie.

Natomiast prezydent osobiście uhonorował wiązanką kwiatów, obecną na sali, 90 letnią Kazimierę Wiosnę.

Po części oficjalnej zebrani w sali teatralnej wysłuchali zespołu Music Flowers ze Szczecina, który dał koncert składający się z arii i duetów z najsłynniejszych operetek i musicali. Po koncercie zaproszono wszystkich na poczęstunek do sali sportowej Miejskiego Domu Kultury.

Należy też wspomnieć,że dzień wcześniej (14 bm.) pracownicy filii MDK Warszów, wespół z Zarządem Rady Osiedla Warszów i kołem PZERiI zorganizowali wspólnymi siłami uroczysty Dzień Seniora połączony ze Świętem Edukacji Narodowej ze szczególną dedykacją dla nauczycieli szkół prawobrzeża.

Wprawdzie europejski Dzień Seniora przypada na 1 października, ale obchodzony jest w różnych, jesiennych terminach. Święto to ma na celu uświadomienie problemów ludzi po 50 roku życia oraz zapobieżenie wykluczeniu społecznemu ludzi starszych.

Wieczór został przygotowany więc ze szczególną starannością. Wystąpił KABARET(!) z SP nr 2 prowadzony przez Katarzynę Miroszewską, a zespół nosi nazwę „Niezgódki”. Zatańczyła tańce latynoamerykańskie para ze Szkoły Tańca JANTAR, a Elwira Fura z tej szkoły zapowiadała otwarcie jantarowej filii na Warszowie. Z zupełnie nowym repertuarem wystąpił warszowski zespół wokalny „KEJA”, starannie przygotowany przez Piotra Piętkę.

Najstarsi seniorzy otrzymali specjalne upominki, a tort „gigant”, bo na co najmniej 60 osób upiekła Alicja Klimkowska. A z serca płynące życzenia otrzymali wszyscy przybyli....

str. 11
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski