WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Laureacii uczestnicy gimnazja oraz jury

18.02.2013 15:54

XX Miejsko - Gminny Konkurs Recytatorski rozstrzygnięty

(Wolin) W sobotę 16 bm. odbyła się jubileuszowa, XX edycja Konkursu Recytatorskiego o Nagrodę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolinie. Wydarzenie to zainicjowane zostało przez byłego nauczyciela-polonistę, a obecnego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolinie- Jana Frankowskiego. Otwarcia Konkursu dokonał Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewcz.

o udziału w Konkursie, co roku organizowanym przez Ośrodek Kultury Gminy Wolin, przystąpiło 44 uczestników w czterech kategoriach wiekowych. W repertuarach wystąpień dzieci i młodzież znalazły się utwory m.in. J. Tuwima, W. Szymborskiej, W. Broniewskiego naszej rodzimej poetki p. Krystyny Gierszewskiej Dubik, a także fragmenty prozy H. Ożogowskiej, czy też Lucy M. Monntgomery. Jury wysoko oceniło poziom konkursu. Do prac w jury tegorocznego, jubileuszowego Konkursu zaproszono - Przewodniczącą Jury Iwonę Gargas z Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie, która jest organizatorką konkursów na szczeblu wojewódzkim, komisarzem wielu konkursów ogólnopolskich, członkowie jury Karolina Sabat –aktorka Teatru Kana w Szczecinie, Sylwia Witkowska pracownik MOK Szczecin- laureatka wielu konkursów recytatorskich, Andrzej Kmita wieloletni nauczyciel j. polskiego w gminie i mieście Wolin oraz Kacper Reszczyński dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej. Laureatami tegorocznego, jubileuszowego konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

Klasy I-III

pierwsze miejsce zajęła Martyna Dajlid z PSP w Kołczewie, która wystąpiła w repertuarze J. Kulmowa „Nie wyrastaj z marzeń” i „Moje próżnowanie”

drugie miejsce przyznano Wojciechowi Sitek z PSP Wolin, który wystąpił w repertuarze K. Jerzykowskiej „Spór o pióra” i W. Woroszyńskiego „Felek”

trzecie miejsce zajęła Klaudia Aftewicz z PSP Troszyn, która wystąpiła z repertuarem: J. Brzechwa „Czy to prawda?” i J. Papuzińska „Bal bałwanków”

wyróżnieni zostali: Nikola Czach z PSP Koniewo, która wystąpiła z repertuarem: U. Piotrowska „Żaba w aptece” i J. Brzechwa „Kijanki”, oraz Natan Mikołajczyk z PSP Troszyn, który wystąpił z repertuarem: A. Frączek „Fryzura” i D. Gellner „Spacerek”

 

klasy IV-VI

pierwsze miejsce jury przyznało Julii Kleszcz z PSP Wolin, która wystąpiła z repertuarem F. E. Burnetta „Tajemniczy ogród” i. K. Gierszewskiej –Dubik „Dzięki ci Boże”

drugie miejsce zajęła Paulina Szydlewska z PSP Troszyn, która wystąpiła w repertuarze J. Tuwima „Dwa wiatry” i L. M. Montgomery „Ania z zielonego wzgórza”

trzecie miejsce jury przyznało ex aequo Michelle Wagner z PSP Troszyn, która wystąpiła w repertuarze D. Gellner „Czekoladki dla sąsiadki” i C. S. Lewis „Opowieści z Narnii” oraz Oliwii Czerniak SSP Ładzin z repertuarem A. Przemyskiej „Moja koleżanka” i B. Stenka „Flexi – Gwiazda z netu”,

wyróżnienia otrzymało trzech uczestników: Alicja Jasiulewicz SSP Ładzin z repertuarem Z. Lengrena „Tajemnica” i H. Ożogowskiej „Za minutę pierwsza miłość”, Patrycja Roślik PSP Troszyn, która wystąpiła w z repertuarem W. Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu” i A. Maleszki „Magiczne drzewo, tajemnica miłości” oraz Gabriela Turek z PSP Dargobądz, z repertuarem J. Tuwima „Spóźniony słowik” i L. N. Montgomery „Ania z zielonego wzgórza”

 

klasy gimnazjalne

pierwsze miejsce Magdalena Frąszczak – PG Wolin, która wystąpiła w repertuarze

St. Barańczyka „Widokówka z tego świata” i E. E. Schmitta „Oskar i p. Róża”

drugie miejsce -zajęła Wiktoria Fiedorowicz z PG Wolin, która wystąpiła z repertuarem W. Szymborskiej i Ks. J. Tischnera „Filozofia po góralsku”

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Mateusz Peczko z PG Sierosław, który wystąpił z repertuarem W. Broniewskiego „Kalinie” i E. Nowak „Dziupla”

W grupie wiekowej - klasy ponadgimnazjalne, wystąpiła Julia Siedzielink z ZSP w Wolinie z repertuarem H. Pośniatowskiej „Jestem Julia” i F. Moccia „Trzy metry nad niebem”, której Jury przyznało wyróżnienie

Popularność, jaką od 20 lat cieszy się Konkurs, świadczy dobitnie o tym, że zaszczepianie miłości do literatury, jest bezcennym darem, w dobie kultury obrazkowej i wszechobecnej dominacji mediów. Udział w konkursach recytatorskich wymaga od recytatorów kontaktu z poezją, literaturą wolną od przemocy i agresji.

E.Grzybowska/ R

 

 

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl