WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Foto: Robert Ignaciuk

22.06.2012 16:16

Posłanka o świnoujskim Uzdrowisku

Dzisiaj w świnoujskiej siedzibie PO odbyła się konferencja prasowa poseł Ewy Żmuda – Trzebiatowskiej dotycząca spraw związanych z prywatyzacją Uzdrowiska Świnoujście S.A. (zachowano wypowiedzi oryginalne)

 

Nasze Uzdrowisko wymaga dużych nakładów na nowoczesną bazę zabiegową, gruntowne remonty, unowocześnienie czyli wymaga dofinansowania i dokapitalizowania. Potrzebuje dużych pieniędzy, żeby wejść w XXI wiek. Budżet naszego państwa na ochronę zdrowia wzrósł o 30 miliardów, głównie są to pieniądze przeznaczone na podstawową opiekę zdrowotną (m.in. szpitale, lecznictwo specjalistyczne), więc na lecznictwo uzdrowiskowe nie może starczyć pieniędzy.

Jak jest finansowane uzdrowisko? Są to środki z NFZ, środki od pacjenta, z ZUS-u i od pacjenta komercyjnego. Uzdrowisko w Świnoujściu jest w 90 % finansowane za pacjentów z NFZ. Poza tym mamy najwyższą w Polsce opłatę klimatyczną. W Polsce mamy 44 uzdrowiska, z czego 37 jest skomercjalizowanych, a 7 to spółki Skarbu Państwa, z czego 6 jest do prywatyzacji w najbliższym czasie. W sprywatyzowanych i w tych, które będą sprywatyzowane NFZ nadal będzie finansować swoich pacjentów, tyle, że w tych drugich potrzebne są duże środki na dokapitalizowanie i na unowocześnienie. Te 37 prywatnych, to są nowoczesne, komfortowe i wyposażone na miarę XXI wieku. Te 7 Skarbu Państwa nie mogą być dokapitalizowane ze Skarbu Państwa, bo nie ma na to pieniędzy. A ludzie obecnie nie chcą mieszkać w czteroosobowych pokojach, chcą mieć ładne łazienki, szczelne okna – musi być jakiś komfort. W Świnoujściu mamy około 12 tysięcy pacjentów z NFZ. W uzdrowiskach sprywatyzowanych nie ma żadnych zwolnień pracowników, wszystkie rozwijają się dynamicznie, a dynamiczny rozwój oznacza perspektywy dalszego zatrudnienia pracowników.

O Uzdrowisko Świnoujście zabiega polski - już sprawdzony kapitał. Wiem, że gwarantują stabilne zatrudnienie i rozwój. Na 20 milionów złotych szacowane są akcje uzdrowiska. To nie jest tak, jak władze samorządowe mówiły, że to skandal te 20 mln za te uzdrowisko. 20 milionów to jest za akcje, a później nabywca będzie zobowiązany dopłacić do tzw. wartości godziwej. Nie kupuje tylko budynków z wyposażeniem, ale funkcjonujące uzdrowisko. Zwolnień nie będzie. Zatrudnienie w tej chwili jest optymalne. Jeśli chodzi o borowinę i solanki, o których była mowa, że przejdą w prywatne ręce. Borowina i solanki zostaną własnością Skarbu Państwa. Jest tylko wydawana koncesja na wydobycie. Czyli nie sprzedajemy borowiny i solanek.

Jeżeli chodzi o pomysł komunalizacji uzdrowiska, o którym się dużo mówi i co wywołało ogromny niepokój. Ten pomysł prezydenta Żmurkiewicza - niestety w perspektywie to plajta, tak jak plajta szpitala. Szpital jest zadłużony na 18 milionów, uzdrowisko nie jest zadłużone, ale wymaga dokapitalizowania. Uzdrowisko jest przedsiębiorstwem. I to jest ta różnica.

Więcej w papierowym wydaniu gazety.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl