WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

17.04.2012 11:00

Z informacji konserwatora zabytków

Basen Północny to nie tylko remontowana gruntownie za ogólną kwotę 18 621 680 PLN marina (finansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013). T o także, a właściwie głównie cenny zabytek architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku. Dawna stocznia z lat 1897-1903, obejmująca w chwili obecnej budynki administracyjne, halę warsztatową, trzy magazyny, wieżyczkę wodowskazową, nabrzeża Basenu Północnego z urządzeniem dźwigowym oraz kolejową wieżę ciśnień, zbudowaną w 1898 z czerwonej cegły i czerwonego granitu, która jest znacznie uszkodzona od czasu bombardowań portu w 1945. Jaki jest stan budynków – widać gołym okiem. Budynków było więcej, ale przez ewidentne zaniedbania latami po kolei niszczały i w końcu trzeba było je rozebrać. Teraz trzeba ratować to, co zostało. I właśnie w tym temacie trwa od lat korespondencja pomiędzy wojewódzkim konserwatorem zabytków a Urzędem Miasta.

- Zabytkiem jest cały basen portowy razem z istniejącymi obiektami inżynieryjnymi – mówi Tomasz Wolender, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dlatego wszelkiego rodzaju prace na tym terenie muszą być z nami uzgadniane. Wiemy po skontrolowaniu w jakim złym stanie znajdują się zabytkowe obiekty, dlatego też w końcu grudnia ub. roku wysłaliśmy stosowne zalecenie do Urzędu Miasta, które już powinno zacząć działać. Podaliśmy także pierwszy termin działań. W najbliższym czasie skontrolujemy, czy nasze zalecenia zostały – może nie tyle w całości wykonane – ile podjęte. Nie podjęcie działań może skutkować nawet zgłoszeniem do prokuratury. Jest to jednak środek ostateczny.

Na terenie Basenu Północnego, a właściwie na cyplu basenu jakiś czas temu na pięciu27 lipca 2011 roku uzgadnialiśmy z projektantem m.in. to, że na planie oznakowanym 33 KH i 33 UI (czyli na cyplu – dop.red.) nie dopuszcza się żadnego ogrodzenia - mówi Ewa Kulesza - Szerniewicz z ZWUOZ. Uwagi nasze zostały uwzględnione w projekcie planu podczas konsultacji w dniu 4.10.2011 r. Było wiele dyskusji i na inne tematy, np. w przypadku realizowania budowli mieszkalnych dopuściliśmy tylko dwukondygnacyjne. Dopuściliśmy ewentualnie taką zabudowę mając na względzie wyeksponowanie starych budynków albowiem nie można zlikwidować funkcji głównej – zabytkowej. I trzeba pamiętać, że zabytkiem na terenie basenu jest także stary drzewostan. Także negatywnie ustosunkowaliśmy się do projektu przeniesienia Straży Granicznej w pobliże Fortu Anioła.

Oddzielnym niejako tematem, ale związanym z planem zagospodarowania tego terenu jest projekt wybudowania ponad sześćdziesięciometrowej budowli w pobliskim zabytkowym parku zdrojowy. - Kto wymyślił dziwny pomysł wieżowca, kto za tym stoi – zastanawia się Tomasz Wolender. - Odnieśliśmy się negatywnie do powstania takiej budowli, ale jest to tylko zdanie konsultacyjne z uwagi na ochronę krajobrazu, jednak nie możemy zabronić powstania takiej gigantycznej budowli.

Proszę zwrócić uwagę na to, że dzieje się tak w ostatnich latach na całym naszym wybrzeżu – zauważa E. Kulesza- Szerniewicz - Wystarczy przywołać tu przykład z Międzyzdrojów. Jednak konserwator nie wszędzie się wypowiada. Naszym zadaniem jest ochrona portu, fortów i zabytkowej zieleni. ulga


 


 


 


 


 


 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl