WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Na razie bez zasadniczych zmian w ogrodach działkowych

13.01.2012 7:39

Na razie bez zasadniczych zmian w ogrodach działkowych

Kosmetyka statutu

Pod koniec ubiegłego roku odbył się IX Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców. Przyjął on program działania Związku na kadencję 2011 – 2015 r. Odzwierciedla on problemy, jakie Związek musi rozwiązać, aby realizować zadania wynikające z ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, statutu PZD oraz potrzeb działkowców. W kilkunastopunktowym programie znalazło się m.in. otwarcie Związku i ogrodów na miasta i społeczeństwo. Ma to być budowanie wielorakich więzi z samorządem oraz mieszkańcami danego miasta, czy gminy.

 Zadanie to ma być realizowane szczególnie na szczeblu Rodzinnych Ogrodów Działkowych poprzez organizowanie dni otwartych dla społeczeństwa, wypoczynku w ogrodach dla seniorów i dzieci, współpracę z domami opieki, domami dziecka, szpitalami oraz udział we wszystkich miejskich imprezach i przedstawianie ogrodów, ich znaczenia  oraz dorobku. Ma być to także tworzenie ogrodów otwartych w postaci ogrodów -parków. To ostatnie wiąże się jednak ze sporymi wydatkami. Wymaga intensywnych prac porządkowych, nowej infrastruktury chociażby w postaci ogólnie dostępnych toalet.
Mimo sygnałów, że może zarządzający poszczególnymi ogrodami powinni być w jakiś sposób wynagradzani, co zwiększyłoby ich odpowiedzialność za powierzone zadania,  krajowy zjazd PZD uznał, że dotychczasowa forma społecznego zarządzania ogrodem, wynikająca z ponad 110 letniej tradycji, sprawdziła się w praktyce, jest najlepszą oraz najtańszą formą zarządzania ROD i na zamierza jaj zmieniać. Natomiast zakłada konieczność doskonalenie tej formy zarządzania poprzez stworzenie odpowiednich warunków faktycznych i prawnych dla działaczy będących członkami tych organów, w tym objęcie przez organy wyższe Związku, szczególnie okręgowe zarządy, pomocą fachową ze strony specjalistów ds. inwestycji, ogrodnictwa i prawnych.
Uznano też, że w zwalczaniu budownictwa ponadnormatywnego, zamieszkiwania i zameldowania na działkach w ROD konieczne jest zwiększenie skuteczności działania Związku poprzez współpracę z instytucjami publicznymi, których zadaniem jest egzekwowanie prawa powszechnie obowiązującego. W sprawie zamieszkiwania i zameldowania na działkach konieczna jest przede wszystkim współpraca z samorządem terytorialnym w celu eliminowania zamieszkiwania na działkach, ale także dążenie do takiej zmiany prawa regulującego zasady ewidencji ludności, która uniemożliwi meldowanie w obiektach takich jak altany w ROD, a więc nie przeznaczonych do zamieszkiwania. Zmiana prawa jest konieczna, bowiem z jednej strony ustawa o ROD wyłącza funkcje mieszkalne altany, a inna ustawa umożliwia
Więcej w papierowym wydaniu gazety

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl