WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Warto wiedzieć

12.01.2012 7:27

Warto wiedzieć

Co na recepcie?

Wojna, jaką toczą ostatnio lekarze, aptekarze, Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia dotyka głównie nas - pacjentów. My nie musimy znać się na ustawach i zarządzeniach. Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni musimy otrzymać przepisany nam lek na receptę i zapłacić za niego tyle ile określają to stosowne przepisy. W całym zamieszaniu, jakie powstało z dniem wejścia w życie ustawy refundacyjnej warto jednaka abyśmy wiedzieli jak powinna wyglądać prawidłowo wystawiona recepta, co powinno się na niej znaleźć.

Na górze blankietu recepty musi znajdować się pieczątka przychodni, lekarza lub szpitala. Zazwyczaj jest to nadruk lub pieczątka z nazwą i danymi adresowymi. Tutaj ważnym jest też umieszczenie numeru regonu lub numeru identyfikacyjnego jednostki wystawiającej receptę.
Poniżej po lewej stronie nazwisko i imię pacjenta, jego pełny adres (bez skrótów) i PESEL. Natomiast po prawej w pierwszej rubryczce kod oddziału NFZ lub kod państwa dla pacjentów zamieszkałych na terenie Unii Europejskiej (w przypadku naszego województwa kod to nr 16).

W rubryczce poniżej powinny być wpisane dodatkowe uprawnienie do zniżek. Np. skrót IB w przypadku, gdy receptę otrzymuje inwalida wojenny, osoba represjonowana czy wdowy/wdowcy po tych osobach. Na recepcie dla inwalidów wojskowych powinien znaleźć się skrót IW, dla zasłużonego krwiodawcy ZK, dla osoby wykonującej powszechny obowiązek obronny PO itd. Jeżeli dodatkowych uprawnień nie posiadamy w tym miejscu na recepcie musi się znaleźć znaczek X. Należy jednak pamiętać, że u lekarza jak i w aptece powinniśmy być przygotowani na okazanie legitymacji uprawniającej do takich zniżek.

Na nowych blankietach recept, obowiązujących od 1 stycznia br. nie ma rubryczki gdzie kiedyś wpisywano czy pacjent choruje na chorobę przewlekłą. Natomiast po wejściu w życie ustawy refundacyjnej przy każdym wypisanym leku musi być wpisana odpłatność. Lek może być bezpłatny wówczas przy nim znajdzie się litera B. Literka R oznacza, że pacjentowi należy się lek w cenie ryczałtowej. Leki mogą być też za 30% , 50% i 100% odpłatnością. Takie oznaczenia muszą być zapisane przy każdym leku wypisanym na receptę. Jeżeli tego nie ma apteka wyda go za 100% odpłatnością.

Z tym oznakowaniem odpłatności przy każdym wypisanym leku nie zgadzają się lekarze. O to właśnie całe to zamieszanie. Czy będzie zmiana ustawy, która weszła w życie z dniem 1 stycznia, zobaczymy.

Warto też wiedzieć, że na jednej recepcie lekarz może przepisać maksymalnie pięć leków gotowych. Powinniśmy też sprawdzić czy lekarz wpisał na recepcie ilości opakowań danego leku i dawkowanie. Jeżeli ten zapis będzie nieprawidłowy lub nieczytelny, apteka wyda najmniejszą dostępną dawkę leku.

Więcej w papierowym wydaniu gazety.
W materiale wykorzystano informacje dostępne w Internecie.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl