WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

23.01.2011 10:07

„Partnerstwo dla Transplantacji”

W październiku ubiegłego roku, w województwie zachodniopomorskim, ruszył program „Partnerstwo dla Transplantacji”. List intencyjny w tej sprawie podpisało 15 sygnatariuszy – między innymi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. 

Program „Partnerstwo dla Transplantacji” został zainicjowany przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej jako odpowiedź na bardzo niską liczbę przeszczepianych narządów w skali kraju. Choć województwo zachodniopomorskie na mapie transplantacyjnej Polski jest regionem wiodącym oraz porównywalnym z najlepszymi regionami Europy w dziedzinie pozyskiwania narządów do transplantacji to poruszanie tematu transplantacji klinicznej nadal jest bardzo ważne. Jak podkreślano na spotkaniu w Szczecinie dalszy rozwój transplantologii nie będzie możliwy bez społecznego wsparcia i zrozumienia problemu – bez wyjaśniania, tłumaczenia, ciągłego istnienia tematu w mediach i przestrzeni publicznej lekarze nie będą mogli ratować kolejnych istnień ludzkich dzięki przeszczepom.

W liście intencyjnym wyrażone zostały cele do zrealizowania na terenie województwa zachodniopomorskiego. Są nimi rozwinięcie programu przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych oraz zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych. Podpisanie listu umożliwi rozwój współpracy pomiędzy psychologami, kurią, konsultantami medycznymi, dyrektorami szpitali i lekarzami. Planowana jest m.in. organizacja warsztatów psychologicznych przez Okręgową Izbę Lekarską dla anestezjologów i neurochirurgów z udziałem kapelanów szpitalnych, poświęconych rozpoznawaniu śmierci mózgu i technikom prowadzenia rozmowy z rodziną osoby zmarłej.

Co podpisanie listu intencyjnego przez prezydenta Świnoujścia oznacza dla świnoujskiego szpitala?

- Narządów do transplantacji nie pobiera się w Świnoujściu. Takich przypadków dotychczas nie mieliśmy. Ewentualny problem dotyczy oddziału intensywnej terapii, jakby można było pomyśleć. Generalnie w sytuacji, kiedy stwierdza się śmierć pnia mózgu, odpowiednia komisja potwierdza ten fakt. Wówczas ciało jest typowane do pobrania narządów, jeżeli ich stan na to pozwala i jest na to wola rodziny. Takie są procedury. Jednak u nas nie było jeszcze takiego przypadku. Nasz oddział intensywnej terapii nie ma długiej historii. Funkcjonuje dopiero rok. Poza tym na tym oddziale nie ma wielu pacjentów. O tych, którzy tam trafią walczymy do końca. Z satysfakcją muszę powiedzieć, że kilku osobom uratowano życie na tym oddziale - mówi Dariusz Guziak dyrektor szpitala - Jeśli chodzi o podpisane porozumienie, to ma ono między innymi na celu przekonanie lekarzy, żeby zajęli się w sposób bardziej dogłębny ewentualną kwalifikacją pacjentów do tego, żeby można było tych transplantacji dokonywać. Często jest tak, że lekarze nie zgłaszają przypadków i wtedy czas oczekiwania na przeszczepy wydłuża się. A świadomość lekarzy, jest też nie do końca pełna - dodaje m.in. dyrektor

Więcej na ten temat w najblizszym papierowym wydaniu „Wyspiarza niebieskiego”

 

W materiale wykorzystano także informacje zawarte w Internecie.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl