WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

16.11.2010 5:57

Projekt „Bezpieczny Senior”

Wczoraj odbyło się w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury spotkanie seniorów poświęcone ich bezpieczeństwu w szerokim rozumieniu tego pojęciu. Spotkanie zorganizował Uniwersytet Trzeciego Wieku przy współudziale Wojewódzkiej Komendy Policji w Szczecinie, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie.

Projekt "Bezpieczny Senior" to profilaktyka społeczna prowadzona przez policję na terenie całej Polski. Przygotowano ją z myślą o osobach starszych, które czując się samotne, schorowane, a także poprzez swoją ufność, często niepełnosprawność, narażane są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustw, wyłudzeń, kradzieży. Dlatego, aby ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz zapobiec podobnym, policjanci poprzez edukację pragną podnieść świadomość osób starszych na temat zagrożeń związanych m.in. z przestępczością, patologiami oraz wykształcić umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych, w tym reagowania oraz powiadamiania o zagrożeniach. Celem przedsięwzięcia jest także zaktywizowanie środowiska seniorów do współdziałania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w środowisku lokalnym między innymi poprzez tworzenie grup osiedlowych, wspólnot sąsiedzkich.

W trakcie spotkań policjanci przedstawiają seniorom pomocne wskazówki, jak należy postępować np. z ofertą telefoniczną, jak bezpiecznie korzystać z kart bankomatowych.

Seniorzy dowiadują się też, co to jest oszustwo „na wnuczka”, jak bardzo jest niebezpieczne i w jaki sposób się go ustrzec. Policjanci informują także, dlaczego nie wolno wpuszczać do domu osób obcych oraz dlaczego należy potwierdzać wiarygodność osób podających się za monterów, opiekunów społecznych czy urzędników oferujących pomoc finansową. Sprawcy przestępstw wchodzą do mieszkań pod różnymi pretekstami. Pod pretekstami sprzedaży artykułów przemysłowych, powołują się na osoby urzędowe jak: pracownicy ZUS-u, urzędu skarbowego, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego itp. Policjanci przestrzegają także osoby starsze, aby nie udzielały żadnych informacji przez telefon, nie podawały swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mówiły o swoich planach życiowych oraz członków rodziny.
Po spotkaniu seniorów z policjantami w Galerii ART Miejskiego Domu Kultury otwarto wystawę prac Koła Plastycznego świnoujskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Więcej na ten temat w następnym wydaniu papierowym „Wyspiarza niebieskiego”

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl