WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

24.03.2024 6:25

ŻAGLE - NIESPEŁNIONE NADZIEJE

W minionych dwudziestu dwu latach prezydentury Janusza Żmurkiewicza wielokrotnie z ust naszych samorządowców słyszeliśmy hasła o szczególnym położeniu geograficznym Świnoujścia, które predysponuje  je do stania się żeglarską stolicą Polski . Faktycznie , żadne inne miasto nie ma bezpośredniego dostępu do tak różnorodnych akwenów jak morze Bałtyk, Zalew Szczeciński, Delta Świny, jezioro Wicko, kanały i baseny portowe. Naturalnym było więc  pojawienie się   wielu koncepcji, projektów, które proponowały wykorzystanie tego  dobrodziejstwa dla powstania nowoczesnej infrastruktury  portowej dedykowanej żeglarzom i ich jachtom. 

 

Dzisiaj, po 22 latach możemy powiedzieć, że  przystań  w Łunowie jest jedynym dużym żeglarskim obiektem, którym  może się chwalić nasze miasto. Port jachtowy w Basenie Północnym wciąż jest w budowie, by nie powiedzieć w ruinie. Marzenia o marinie na europejskim poziomie wciąż pozostają  tylko marzeniami już dla kolejnego pokolenia żeglarzy. Poza tymi dwoma były także inne duże projekty infrastrukturalne, jak najbardziej racjonalne, które przez te wszystkie lata nie spotkały się  z zainteresowaniem władz miasta i które prawdopodobnie już nigdy nie zostaną zrealizowane ale uważam, że dla porządku warto o nich wspomnieć.

    1. Uczniowski Klub Żeglarski  przy ulicy Steyera , na terenie wcześniej użytkowanym  przez Pomorski Dywizjon Straży Granicznej . Miejsce bazowania jednostek pływających dywizjonu przeniesiono do Basenu Północnego.  Za lokalizacją UKS w tym miejscu    przemawiały takie argumenty jak nabrzeże z pochylnią, dwa parterowe budynki mogące w zupełności zabezpieczyć potrzeby szkoleniowe, magazynowe  a także socjalno-bytowe żeglarzy ale przede wszystkim położenie terenu  w centrum miasta gwarantujące łatwy i bezpieczny dostęp dla dzieci i młodzieży. Basen Zimowy jest bardzo dobrym akwenem do nauki żeglowania z czego od przeszło 40 lat korzystają kursanci szkoleni w  JKMW Kotwica.  Także Świnoujskie Bractwo Żeglarskie promując ten akwen dla tego typu działalności zorganizowało regaty jachtów klasy optymist  dla uczniowskich klubów żeglarskich ze Świnoujścia, Wolina i Dziwnowa. Znajdujące się obok mechaniczna oczyszczalnia ścieków i miejska ciepłownia pozwalały przypuszczać, że teren ten nie zostanie zabudowany apartamentowcami i że jeśli nie teraz to w przyszłości projekt ten doczeka się realizacji. Niestety, wygrali deweloperzy i na działce przy ul. Steyera    postawiono budynek mieszkalny.

    2. Centrum zimowania i remontu jachtów z proponowaną lokalizacją w Ognicy na terenie o powierzchni  przeszło 2 ha przyległym do Nabrzeża Postojowego przystani promów typu Karsibór. Mimo zainteresowania  inwestorów z kraju i z zagranicy, którzy na własny koszt i na własne ryzyko chcieli odbudować nabrzeża, place, postawić hangary, oczyszczalnię ścieków technologicznych itd. itp. władze miasta za grosze wydzierżawiły ten teren na 10 lat świnoujskiej firmie Navicon , która nie mając żadnego pomysłu na jego wykorzystanie sama po 3 latach zrezygnowała z umowy. Blokujące działanie władz miasta  skutecznie zniechęciło potencjalnych inwestorów i dzisiaj po upływie  16 lat teren ten nadal stanowi nieużytek.

    3. Przystań żeglarska na wyspie Karsibór od strony Zalewu Szczecińskiego , za zbudowanym w 2004 roku wschodnim falochronem wyjścia z kanału Piastowskiego na zalew . Projekt uwzględniony przez urbanistów w pracach nad planem zagospodarowania przestrzennego wyspy a także proponowany przez ekspertów w trakcie konferencji organizowanych przez Urząd Morski na temat modernizacji toru wodnego Świnoujście-  Szczecin  ( Projekt „12,5m dla Szczecina”).

    4. Przystań żeglarska w Basenie Barkowym na wyspie Karsibór. Basen jest obecnie własnością prywatną.

Czy ta wybitna niemożność władz miasta w działaniach na rzecz rozwoju żeglarskiej infrastruktury zakończy się wraz z upływem  kadencji obecnego prezydenta ? Miejmy nadzieję, że tak i dzięki temu w najbliższych latach  powstanie wreszcie marina w Basenie Północnym. Marina z prawdziwego zdarzenia, zagospodarowana i świadcząca usługi  zgodnie z europejskimi standardami, przyjazna nie tylko dla zagranicznych gości  ale i dla świnoujskich żeglarzy.

Andrzej Sokołowski 23.03.2024

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl