WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Władza po świnoujsku...

02.06.2023 15:28

Władza po świnoujsku...

Samorządowy kabaret rozwija skrzydła

We czwartek 2 czerwca, w sali kameralnej świnoujskiego MDK odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Świnoujście zwołana na wiosek prezydenta miasta. Z grona 21 radnych było obecnych jedynie 11 (w tym z prezydenckiego komitetu wyborczego tylko Marek Niewiarowski). Nie był obecny sam wnioskodawca, czyli Janusz Żmurkiewicz, ani jego zastępcy, a quorum zapewnił JEDEN głos! Przy omawianym, nieprzygotowanym tylko jednym projekcie uchwały (odrzuconym w głosowaniu przy ZEROWYM wsparciu) ewidentnie zakrawa to na jakiś samorządowy kabareton.

 

W porządku obrad nadzwyczajnej sesji znalazł się projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie „Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Świnoujście na lata 2022-2024 z perspektywą do 2028 r.” Natomiast w kolejnym bloku spraw radni mieli się zająć Wieloletnim programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasto Świnoujście na lata 2023 – 2027, a także sprawozdaniami za rok 2022 (z wykonania Uchwały nr XXII/169/2019 Rady Miasta Świnoujście w sprawie polityki mieszkaniowej Gminy Miasto Świnoujście na lata 2019-2029 ; z wykonania Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miasto Świnoujście na lata 2020-2024 ; z wykonania Wieloletniego Programu Gospodarowania Zasobem Tymczasowych Pomieszczeń Gminy Miasto Świnoujście na lata 2022-2026 oraz zasad ich wynajmowania).

Na sesji w obecności tylko 11 radnych rozpatrzono jedynie projekt uchwały mającej zmieniać uchwałę w sprawie „Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Świnoujście na lata 2022-2024 z perspektywą do 2028 r.” Prezydenta reprezentował sekretarz Miasta Krzysztof Bagiński, a temat programu i projektu uchwały referowała Beata Tułodziecka – Terenda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa.

W dyskusji radni skrytykowali program uznając go za nierzetelny i choć na 116 stronach to zbyt ogólnikowy i pomijający wiele nadzwyczaj ważnych kwestii. Nie ujęto w nim choćby spraw środowiskowych związanych z terminalem kontenerowym, portem instalacyjnym, a przecież jego perspektywa sięgała 2028 r. Radni podkreślali to iż zajmują się programem z półtorarocznym opóźnieniem (ważny przecież od 2022 r!) . Wytknięto dla przykładu m.in. nierealność zmieszczenia się w obowiązującym czasie przy tak powolnym tempie zbiórki azbestu, brak kompleksowych badań w zakresie hałasu, brak funkcjonowania zapowiadanej mobilnej stacji badań zanieczyszczeń środowiskowych, niewłaściwe traktowanie zieleni miejskiej , pylenie i płonące hałdy portu nad którymi się nie panuje, czy też pomimo wieloletniego postulowania braku wykorzystania wody technicznej do podlewania z oczyszczalni ścieków. Wytknięto też kwestię programu inwestycyjnego w Parku Zdrojowym, gdzie póki co nie ma żadnego budynku. Podkreślano zasadnicze i to od lat zaniedbania w ochronie środowiska na Prawobrzeżu.

Zwracano uwagę na to iż program został przygotowany lekkomyślnie pewnie z nadzieją, że nikt nie przetrawi 116 stron i radni go „przyklepią”. Radni oczekują rzetelnego programu w oparciu o który będą mogli prowadzić konkretne rozmowy o ochronie środowiska z ZMPSiŚ, Gaz-System, czy Orlen Neptun II. Uznali, że właściwie opracowany program pozwoli im kwestionować założenia inwestycyjne i plany firm.

Potok zarzutów i wykazywane błędy w programie (nawet w nazwach firm) chaotycznie, nieporadnie i bez przekonania, przy braku argumentów próbowała bronić naczelnik Beata Tułodziecka – Terenda. W tym momencie sekretarz miasta po otrzymanym telefonie od prezydenta zgłosił jego wniosek o wycofanie tego punktu z porządku obrad. Przegłosowany wniosek radni jednak odrzucili . Za podjęciem uchwały w sprawie „Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Świnoujście na lata 2022-2024 z perspektywą do 2028 r.” nie zagłosował ŻADEN z radnych, siedmioro było przeciwnych, a czwórka wstrzymała się od głosu (Jabłońska, Niewiarowski, Góreczny i Waga) .

Z uwagi na fakt iż radny Góreczny musiał iść do lekarza, a radna Agatowska wyjeżdżała na uczelnię przy braku quorum sesję po tym punkcie przerwano.

KMN


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl