WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

27.11.2022 6:16

Świnoujście bez Stacji Dializ?

W dniu 23 stycznia 2014 r nastąpiło oficjalne otwarcie w Świnoujściu Stacji Dializ. Nasze miasto było ostatnim na prawach powiatu w Polsce, w którym taką stację uruchomiono. Na podstawie porozumienia zawartego z Uzdrowiskiem Świnoujście S.A. i podpisanym kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia w uzdrowiskowej „Rusałce” prowadzi stację niemiecka firma Fresenius Medical Care. Teraz nadchodzi czas, kiedy stacja ma być zamknięta z dniem 19 grudnia br. Pacjenci mają być dowożeni do innych miejscowości. Na ten temat debatowano m.in. na listopadowej (24.11) sesji Rady Miasta Świnoujście.

 

Warto przypomnieć, że w sierpniu tego roku na naszym portalu poruszaliśmy sprawę funkcjonowania stacji w Świnoujściu, choć nic nie zapowiadało wtedy takiego czarnego scenariusza. O to czy Gmina Miasto Świnoujście jest zainteresowane ewentualną współpracą z podmiotem , który do tej pory prowadzi w Uzdrowisku Świnoujście Centrum Dializ dopytywał wtedy w interpelacji radny Wiesław Góreczny. W odpowiedzi zastępca prezydenta Paweł Sujka poinformował, że „wstępne plany uruchomienia stacji dializ przy współpracy z Centrum Dializ Fresenius uwzględnione zostały w opracowywanej koncepcji funkcjonalno-przestrzennej rozbudowy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu przy ul. Mieszka I 17”. Odpowiedź zatem zabrzmiała na okrągło... co najważniejsze w opracowanej koncepcji jest, a co dalej to już nie wiadomo. Ważne, że władza tematu nie pomija!. Teraz jednak okazuje się, że tematu stacji dializ po prostu wraz z jej zamknięciem po prostu najprawdopodobniej nie będzie.

W trakcie ostatniej listopadowej sesji Rady Miasta Świnoujście zastępca prezydenta Paweł Sujka informował, że Stacja Dializ niemieckiej spółki będzie zamknięta z dniem 19 grudnia br. Zasadniczym powodem jest brak personelu do jej prowadzenia. Jak mówił P. Sujka 90% personelu dojeżdżało do pracy w stacji z zewnątrz, a tylko 2 pielęgniarki były ze Świnoujścia.

- Covid zdewastował pacjentów wymagających dializ. Obecnie jest 14 pacjentów ze Świnoujścia i reszta z Goleniowa. To na 60 osób jakie można dializować Teraz dializy będą realizowane dla pacjentów w Szczecin Zdrojach - dodał P. Sujka.

Inny powód to fakt, iż dializa jest obecnie wyceniana przez NFZ na 535 zł (z dojazdem) a powinno być według nowych wyliczeń 666 zł Jak dalej zauważył zastępca prezydenta sprzęt do dializowania jest i mogłoby się tym zająć świnoujskie Uzdrowisko...ale brak jest personelu. P Sujka dodał także , iż przedstawiciele miasta byli w niemieckim Koserow, gdzie jest stacja dializ z propozycją przejęcia naszych pacjentów, ale wykluczają to praktycznie tamtejsze przepisy pomimo tego, że Miasto Świnoujście obiecało dofinansowywać dializy, które tam kosztują 300 euro. Zapewniał jednak, że jednak rozmowy z Niemcami nadal trwają...

W sprawie personelu stacji dializ głos zabrała także radna Joanna Agatowska informując, że znalazła ogłoszenie o szkoleniu pracowników takiej placówki ( przez 300 godzin) i miasto mogłoby skierować potencjalnych pracownik na takie szkolenie. Ten głos spotkał się jedynie z atakiem ze strony P. Sujki, który stwierdził, że może radna przejmie świnoujską stację dializ do prowadzonego przez nią „Еnergetyka”.

Ta cała sytuacja budzi uzasadnione obawy, że Świnoujście znowu będzie bez stacji dializ.

 

KMN

 

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl