WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

23.06.2021 9:44

Wskrzeszając obyczaje średniowieczne

Były ważnym elementem  średniowiecznej  i  renesansowej  kultury rycerskiej oraz dworskiej, a także formą zawodów i sprawdzania umiejętności  rycerza.  To turnieje rycerskie, które także w tym roku będziemy mogli zobaczyć w Trzcińsku-Zdroju.

 

Trzcińsko-Zdrój w tym roku obchodzi 740-lecie nadania praw miejskich. Ze względu na jubileusz związany z regionalną historią miasta Fundacja Droga Lotha, poprzez organizację średniowiecznej wioski rycerskiej oraz zawodowych walk WMFC, zaprasza mieszkańców miasta do wspólnego świętowania tej rocznicy oraz poznania historii miasta i regionu w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny.

 - Co roku w spotkaniu tym uczestniczy ponad stu rekonstruktorów i odtwórców. Imprezę odwiedza blisko tysiąc widzów i turystów. To nie tylko prezentacja dawnych rzemiosł, ale także pokazy walk i tajniki działania machin oblężniczych. Wydarzenie jest prawdziwą gratką dla miłośników historii – mówi członek zarządu województwa Anna Bańkowska.

 - Podobnie jak co roku planujemy przedstawić wioskę rycerską z wieloma różnymi warsztatami rzemiosł dawnych, pokazami walk wojów wczesnośredniowiecznych oraz widowiskowym turniejem późnośredniowiecznych walk rycerskich realizowanym we współpracy z międzynarodową ligą walk rycerskich WMFC. Ubiegłoroczna gala WMFC odbiła się bardzo szerokim echem nie tylko w Polsce, ale w całej Europie – mówią przedstawiciele Fundacji Droga Lotha.

 Turniej zawodowych walk rycerskich federacji WMFC (World Medieval Fighting Championship) to największa międzynarodowa Zawodowa Liga Walk Rycerskich, która odbywa się w największych miastach w Europie i na świecie. Gale WMFC odbywały się między innymi w Moskwie, Monte Carlo, Mexico, Aguascalientes.

 Impreza odbędzie się w Trzcińsku-Zdroju 26 czerwca br. w formule profesjonalnych walk rycerskich. Zawodnicy są dzieleni na kategorie wagowe. Walka trwa określone dwie lub trzy rundy, po dwie minuty każda. Bronią jest miecz lub tasak jednoręczny i tarcza. Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie, po ich podsumowaniu wyłania się zwycięzcę.

  Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl