WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Mulnik

25.05.2020 5:45

Co z wodą z Mulnika?

Po okresie jakiegoś przestoju działania władz miasta i Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zmierzają dwutorowo do pozyskania wody pitnej. Jeden kierunek to woda z Kodrąbka, a drugi - woda z Mulnika. Jest to coraz bardziej istotne w dobie tego nad wyraz rozwiniętego trendu budowy hoteli, apartamentów i pensjonatów. Znacznie zwiększa to zapotrzebowanie na wodę mimo uspokajających komunikatów władz, że wody wystarczy. O długotrwałym procesie pozyskiwania wody pitnej z Kodrąbka pisaliśmy przed kilkoma dniami. Teraz o tym drugim kierunku działań.

 

Ostatnio o sytuacje w zakresie przygotowania inwestycji związanej z realizacją ujęcia wody powierzchniowej z Mulnika pytał w swojej interpelacji radny Stanisław Bartkowiak. Warto już na wstępie wspomnieć, że przetarg na realizację pozysku wody z Mulnika miał być ogłoszony jak przypominał radny na przełomie 2019 i 2020 r

Odpowiedzi w zakresie aktualnej sytuacji dotyczącej realizacji inwestycji „Pozyskanie wody powierzchniowej ze starorzecza Mulnik, jako dodatkowego źródła wody pitnej dla Świnoujścia” udzieliła zastępca prezydenta Barbara Michalska. Jak informowała w 2019 r opracowano założenia technologiczne,przeprowadzono badania i pomiary w samym akwenie Mulnik. Między innymi wykonano wiercenie próbne w dnie oraz w lokalizacji planowanej przepompowni, wykonano badania urobku z dna do badań geotechnicznych i hydrotechnicznych, służących do określenia warunków gruntowych pod budowę jak i możliwości zagospodarowania osadów starorzecza Mulnik po jego pogłębieniu. Wykonano także badania przyrodnicze i środowiskowe w ramach wykonania karty informacyjnej przedsięwzięcia oraz inwentaryzacji przyrodniczej. Dokumenty w tym zakresie złożono do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Szczecinie.

Dokonano również ustaleń i przeprowadzono wizje lokalne z Nadleśnictwem Międzyzdroje oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych. Uzyskano warunki realizacji na terenie lasów ujęcia wody oraz magistrali przesyłowej wody surowej z infrastrukturą. Przeprowadzono dialog techniczny z firmami mającymi doświadczenie w realizacji tego typu obiektów i odbyto wizyty w obiektach uzdatniania wody w Koninie, Opolu i Spalarni śmieci w Szczecinie.

W marcu tego roku uzyskano z RDOŚ decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji , która pozostawiła wszystkie przyjęte założenia w stanie zaplanowanym. Na bazie przeprowadzonych badań wykonano w początkach 2020 r Program Funkcjonalno-Użytkowy – podstawowy dokument do przeprowadzenia przetargu na wybór wykonawcy w formule zaprojektuj-wybuduj. W marcu ogłoszono postępowanie przetargowe w formie negocjacji z ogłoszeniem (cztery etapy z godnie z ustawą Prawo zamówień publicznych). W ostatniej fazie obejmuje ono jak czytamy : „złożenie przez oferentów ofert ostatecznych wraz z koncepcją ostateczną w zakresie proponowanej technologii uzdatniania wody słonawej zawierającej doszczegółowienia danych procesowych i kosztów”


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl