WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

15.02.2018 14:25

Porady prawne

W dzisiejszym skomplikowanym świecie prawnym zamieszczamy kolejny już odcinek odpowiedzi przygotowanych przez prawników na pytania przesłane przez Internautów i Czytelników gazety.

 

Pytanie: Zmarł mój bliski jedyny kuzyn, który był samotny i pozostawił po sobie sporo długów w bankach Czy muszę się martwić ewentualną koniecznością spłaty jego zadłużenia w sytuacji, kiedy jego jedyny brat jest w USA i od lat nie utrzymywali kontaktu. Czy można temu zapobiec i w jakim terminie?

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że wcale nie jest pewne, że będzie Pan(i) dziedziny(a) po zmarłym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przed Panem(ią) powołany do dziedziczenia z ustawy będzie brat spadkodawcy, jednakże ostateczny krąg spadkobierców ustawowych, którzy nabędą spadek w tym stanie możliwy jest po przeanalizowaniu sytuacji rodzinnej. Jeśli jednak okazałoby się, że dojdzie do dziedziczenia będzie Pan(i) miał 6 miesięcy na odrzucenie spadku. Termin ten liczony jest od momentu dowiedzenia się o tytule swojego powołania tj. od kiedy dowie się Pan(i), że faktycznie jest Pan(i) spadkobiercą. Warto też wskazać, że niezłożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w ustawowym terminie spowoduje jego przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, co znaczy, że odpowiedzialność spadkobiercy będzie ograniczona do stanu czynnego spadku. Ewentualne odrzucenie przez Pana(ią) spadku otworzy możliwość nabycia spadku przez dalszych krewnych zmarłego. W przypadku gdyby wszyscy spadkobiercy ustawowi odrzucili spadek zostanie on nabyty przez gminę ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego. Na marginesie warto dodać, że miejsce pobytu spadkobiercy nie ma znaczenia dla nabycia spadku.

 

Pytanie: Jestem starym schorowanym i samotnym człowiekiem. Potrzebuje pomocy, a mój jedyny syn wyjechał wiele lat temu do Kanady, gdzie założył rodzinę i w ogóle się mną nie interesuje. Czy powinien mi pomagać i czy istnieje jakaś możliwość żeby go do tego formalnie skłonić?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym dzieci są zobowiązane do pomocy rodzicom, którzy znajdują się w niedostatku. Aby uzyskać takie świadczenie należy wystąpić z pozwem do sądu rejonowego przeciwko synowi. Warto wskazać, że takie powództwo jest wolne od opłat. Zanim jednak zdecyduje się Pan skierować sprawę na drogę postępowania sądowego należy podjąć próbę ugodowego załatwienia sprawy. W tym przypadku najlepiej będzie zwrócić się do syna z wezwaniem o pomoc pod rygorem wytoczenia przeciwko niemu powództwa. W takim piśmie powinien Pan wskazać jakiego rodzaju pomocy Pan oczekuje oraz wskazać termin na ustosunkowanie się do pisma. Jeśli syn nie zareaguje na wezwanie takie pismo stanowi potwierdzenie podjęcia próby ugodowej i stanowi niezbędny załącznik pozwu.

 

Pytanie: Przez ostatnich kilka lat nieodpłatnie opiekowałam się schorowaną siostrą mojej matki, która obiecała mi zostawić w spadku swoją kawalerkę w której byłam zresztą zameldowana, o czym mówiła w obecności innych osób. Ciotka nie dopełniła formalności i nagle zmarła. Teraz przyjechała z zagranicy jej córka i każe mi się wynieść. Co można w tej sytuacji zrobić?

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że mamy do czynienia z testamentem ustnym. Jest to testament szczególny i dla swojej ważności wymaga spełnienia poniższych warunków. Po pierwsze spadkodawca zobowiązany jest oświadczyć swoją ostatnią wolę w obecności co najmniej trzech świadków. Ponadto takie oświadczenie spadkodawcy powinno zostać spisane przed upływem roku od złożenia takiego testamentu. Jeśli jednak takie formalności nie zostaną dopełnione to istnieje możliwość potwierdzenia złożenia testamentu o określonej treści przed sądem w terminie 6 miesięcy od otwarcia spadku tj. śmierci. spadkodawcy. Aby dokonać takiego stwierdzenia konieczne są zgodne zeznania świadków. Warto wiedzieć, że jeśli przesłuchanie wszystkich trzech świadków nie jest możliwe bądź napotyka na przeszkody to sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków. W tym celu może Pani złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (koszt to 50 zł) do sądu rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy.

 

Prawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl