WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

21.09.2017 7:42

Wspomnienie o Stefanie Mollinie

6 sierpnia br. o godzinie 6 rano po ciężkiej chorobie w wieku 79 lat zmarł Stefan Mollin, wieloletni działacz na rzecz rozwoju kultury i wyspiarskiego miasta, znany świnoujski biznesmen, a przed laty pracownik sfery kultury i turystyki. Od kilku lat mieszkał w Słupsku, ale w głębi duszy nadal pozostał Świnoujścianinem.

      Z perspektywy 72. lat polskiego Świnoujścia można skonstatować, że to miasto rozwijało się imponująco mimo dziwnej koegzystencji  nieco sprzecznych funkcji gospodarczej, turystyczno-uzdrowiskowej i militarnej. Procesy rozwojowe realizowali twórczy ludzie, którym zlecono działania (lub sami też szukali miejsca aktywności) w głównych obszarach życia społecznego, w tym w sferze kultury. Tu w Świnoujściu formowały się często metodą prób i błędów ciekawe kariery. Szkoda, ze nie ma solidnego opracowania socjologicznego o twórczych ludziach Świnoujścia. Niewątpliwie jednym z nich był zmarły niedawno socjolog kultury, w pewnym okresie życia biznesmen, a zawsze społecznik STEFAN MOLLIN.

       Przybył On do Świnoujścia w 1968 r z Myśliborza, gdzie w PPRN odpowiadał za sprawy kultury odnosząc w tej dziedzinie sukcesy. Jako wieloletni dyrektor Domu Kultury w Świnoujściu, a później naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta zrealizował wiele doniosłych działań o charakterze miastotwórczym m.in. koordynował procesem modernizacji amfiteatru, który wówczas uformowany służy miastu po dzień dzisiejszy. Stefan Mollin był jednym z ważnych organizatorów FAMY i innych ogólnopolskich inicjatyw kulturalnych (festiwalu filmów morskich, konkursu na piosenkę morską, tworzył Cepeliankę). Gdy pracował w sektorze prywatnym w III RP uczestniczył w wielu ważnych obszarach gospodarczych takich jak handel, usługi, budownictwo, turystyka. W tym okresie nawiązując do swych kompetencji nabytych w młodości podejmował sprawy wydawnicze powołując do życia lokalną gazetę - tygodnik „Wyspiarz”. Współuczestniczył  też w urzeczywistnieniu idei powstania rozgłośni radiowej „Radio 44”. Z Jego inicjatywy i pod Jego redakcją powstało również kilka prac historycznych dotyczących miasta i Wyspiarzy.
    Był postacią barwną, człowiekiem ciekawym i twórczy. Potrafił realizować ważne zadania nawet w trudnych okolicznościach, ciesząc się z tworzenia nowych zjawisk w życiu miasta. Gdy 7. lat temu wyjechał ze Świnoujścia do Słupska, utrzymywał nadal serdeczne relacje ze Świnoujściem, pozostając do końca życia lokalnym patriotą.
 
Prof Kazimierz Kozłowski  / r           


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl