WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

12.07.2017 8:28

Porady prawne

W dzisiejszym skomplikowanym świecie prawnym zamieszczamy kolejny już odcinek odpowiedzi przygotowanych przez prawników na pytania przesłane przez internautów i czytelników gazety.

 

Pytanie: Często zdarza mi się odbierać głuche telefony z różnych numerów o różnych porach. Może to przypadek, chociaż powtarza się to za często. Jak oddzwaniam nikt nie odbiera. Czy można temu jakoś zaradzić?

Jeśli głuche telefony stają się uciążliwe można zgłosić się na Policję. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki krok trzeba będzie wskazać numer, który nas „nęka” oraz spis połączeń otrzymywanych z tego numeru (daty, godziny). Właściwe organy podejmą starania, aby ustalić, czy w tej konkretnej sprawie mamy do czynienia z przestępstwem tzw. uporczywego nękania (art. 190a Kodeksu karnego). W takiej sytuacji jak już Policja namierzy właściwą osobę tego typu zachowania powinny zostać ukrócone po udzielonej reprymendzie. Zanim jednak to nastąpi warto spróbować po prostu zablokować połączenia przychodzące z danego numeru bo może nadawca to „uciążliwy dowcipniś”, a niekoniecznie prześladowca. Wybór jednak należy do zainteresowanego.

Pytanie: Jadąc na rowerze zostałem potrącony przez samochód, który jechał pod prąd. Jego kierowca wyczuł, że jestem po piwie i nastraszył mnie policją. Bałem się, że to mnie obciąży i wziąłem proponowaną mi przez kierowcę drobną sumę pieniędzy. Teraz po tym wypadku jak się okazuje mam kłopoty ze zdrowiem. Czy jest szansa aby teraz dostać jakieś większe odszkodowanie i jak o to walczyć?

W przedstawionym stanie faktycznym na wstępnie należy mieć na uwadze, że rowerzysta również ma obowiązek stosować się do przepisów prawa o ruchu drogowym. Jeśli więc doszło do takiego zdarzenia to trzeba liczyć się z tym, że w przypadku dochodzenia ewentualnego odszkodowania z pewnością zostałoby ono obniżone ze względu na przyczynienie się pokrzywdzonego do zdarzenia z uwagi na fakt, że rowerzysta był pod wpływem alkoholu. Poza tym ze względu na brak jakichkolwiek dowodów w postaci chociażby notatki Policji, w której opisano zdarzenie, udowodnienie całego zajścia przed sądem może okazać się niemożliwe. Ze względu na powyższe to do poszkodowanego należy decyzja jak postąpić.

Pytanie: Zarząd mojej wspólnoty mieszkaniowej nie reaguje na moje pisma, a do zebrania mieszkańców bloku żeby wyjaśnić kilka ważnych spraw jakoś nie może dojść. Co można w tej sytuacji zrobić? Do kogo się poskarżyć na takie traktowanie?

Z opisanej sytuacji wynika, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wystosowanie jeszcze jednego pisma do wspólnoty z żądaniem udzielenia odpowiedzi w wyznaczonym terminie - przykładowo 30 dni od dnia odbioru pisma (ze względu na sezon urlopowy taki termin byłby adekwatny) z zastrzeżeniem, że w razie braku odpowiedzi sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego. Taka postawa mogłaby wpłynąć na zarząd dyscyplinująco i prawdopodobnie zainteresowany doczekałby się żądanej odpowiedzi.

W kolejnym numerze odpowiemy m.in. na pytania dotyczące publikacji zdjęć, reklamacji i dziedziczenia ustawowego.

Prawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl