WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

12.06.2017 7:00

Porady prawne

W dzisiejszym skomplikowanym świecie prawnym zamieszczamy kolejny już odcinek odpowiedzi przygotowanych przez prawników na pytania przesłane przez internautow i czytelników gazety

Pytanie: Jakie obowiązki ciążą na dzieciach mieszkających w Polsce i za granicą w UE wobec samotnej matki – starszej i poważnie schorowanej osoby, posiadającej skromną emeryturę?

Warto wiedzieć, że na dzieciach ciąży obowiązek alimentacyjny wobec rodziców niezależnie od tego gdzie oni mieszkają. W pierwszej kolejności rodzic powinien jednak zwrócić się o środki finansowe do małżonka lub byłego małżonka, a jeśli jest samotny – do dziecka. Żeby jednak w takiej sytuacji skutecznie dochodzić przed sądem alimentów muszą wystąpić dwie przesłanki: niedostatek rodzica i możliwości zarobkowe dziecka. Jeśli rodzice mają więcej niż jedno dziecko to mogą zdecydować do kogo zwrócą się o uiszczenie alimentów. Warunkiem uzyskania tego rodzaju świadczenia jest wystąpienie z powództwem do sądu, w okręgu którego mieszka pozwany, uregulowanie opłaty od pozwu w wysokości 5 % wartości przedmiotu sporu lub złożenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych w tym zakresie.
Pytanie: Na jakie konsekwencje prawne jest narażony właściciel lokalu w przypadku zaległości płatniczych wobec firmy obsługującej Wspólnotę Mieszkaniową?
Jeśli właściciel lokalu ma zaległości finansowe wobec Wspólnoty Mieszkaniowej to przede wszystkim powinien liczyć się z wezwaniem do zapłaty, następnie z otrzymaniem pozwu, a na końcu z zasądzeniem przed sąd dochodzonej kwoty. Jeśli wydany przez sąd nakaz zapłaty stanie się już prawomocny i uzyska klauzulę wykonalności to z pewnością sprawę sfinalizuje komornik, który przystąpi do egzekucji. Jeżeli jednak egzekucja okaże się bezskuteczna to wspólnota może zażądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji.
Pytanie: Na jakich zasadach w przypadku braku testamentu odbywa się podział majątku ruchomego i wyposażenia mieszkania pomiędzy dziećmi zmarłego?
W takim przypadku mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym, a więc według zasad uregulowanych w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z tą ustawą do dziedziczenia powołane są małżonek i dzieci, a następnie dalsi krewni. Pierwszy etap postępowania spadkowego to postępowanie w sprawie nabycia spadku wszczynane na wniosek, które kończy się określeniem udziałów w spadku przysługujących poszczególnym uprawnionym. Opłata za taki wniosek wynosi 50 zł. Kolejny etap to dział spadku czyli fizyczne rozdysponowanie majątku zmarłego pomiędzy spadkobierców. Tu wysokość opłaty jest już znacznie wyższa (kilkaset złotych) i zależna od tego czy dział jest przeprowadzany samodzielnie, czy jednocześnie ze zniesieniem współwłasności.
 Tekst ma na celu jedynie zasygnalizowanie rozwiązania wskazanych problemów stanowiących przedmiot zainteresowania Kancelarii, dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu. 
 W kolejnym numerze odpowiemy m.in. na pytania dotyczące ponagleń ze strony banku, mobbingu w pracy oraz prześladowania w szkole.
Prawnicy
Marta Lipiec – tel.: 693 642 894 
Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście
kontakt@lipcowie.pl
www.lipcowie.pl


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl