WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

15.05.2017 14:24

Porady prawne

W odpowiedzi na pytania z zakresu stosowania prawa w różnych sprawach jakie nurtują Czytelników i Internautów zamieszczamy kolejny teksy przygotowany przez prawników.

 

Pytanie: Czy istnieje możliwość podważenia intercyzy przedmałżeńskiej?

Intercyza to małżeńska umowa majątkowa zawarta w formie aktu notarialnego i ograniczająca lub wyłączająca wspólność majątkową pomiędzy małżonkami. Jak każda umowa może być wolą stron zmieniona lub rozwiązana. Powinno to nastąpić w takiej samej formie jak jej zawarcie tzn. konieczna jest wizyta u notariusza i muszą tego chcieć obie strony. Jeżeli tylko jeden z małżonków jest zainteresowany przywróceniem poprzedniego ustroju majątkowego to może to uczynić powołując się przed sądem na wady oświadczenia woli w momencie podpisania umowy, do których zlicza się: brak świadomości lub swobody, błąd, podstęp czy groźbę.

Pytanie: Jakie obowiązują rozwiązania formalno-prawne w przypadku konieczności ubezwłasnowolnienia chorego członka najbliższej rodziny?

Podstawę ubezwłasnowolnienia może stanowić jedynie dobro osoby, której dotyczy sprawa (nie można powołać się np. na korzyści finansowe). Przepisy prawa przewidują dwa rodzaje ubezwłasnowolnienia: całkowite (brak zdolności kierowania swoim postępowaniem) i częściowe (potrzebna pomoc w życiu codziennym). W obu przypadkach do przyczyn należy zaliczyć: chorobę psychiczną, niedorozwój umysłowy lub innego rodzaju zaburzenia psychiczne, w szczególności pijaństwo lub narkomania. O ubezwłasnowolnieniu orzeka sąd okręgowy na wniosek: krewnego w linii prostej, małżonka lub przedstawiciela ustawowego.

Pytanie: Czy testament spisany na łożu śmierci przez obcą osobę trzecią w obecności części członków rodziny umierającego ma moc prawną i czy pozostali członkowie rodziny mogą go zaskarżyć?

Aby testament ustny był ważny, prawo cywilne wymaga wystąpienia jednej z ustawowo określonych okoliczności uzasadniających wskazaną formę, a także: pełna świadomość i wola testowania po stronie spadkodawcy oraz jednoczesna obecność co najmniej trzech świadków świadomych sytuacji, w której uczestniczą. Jeśli istnieją podstawy do przyjęcia, że zachodzi brak którejkolwiek z wymienionych przesłanek to możemy wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nieważności testamentu już na etapie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Jeżeli jednak kwestia nieważności testamentu ustnego pojawi się po uprawomocnieniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku pozostaje możliwość wystąpienia z wnioskiem o jego uchylenie lub zmianę.

Tekst ma na celu jedynie zasygnalizowanie rozwiązania wskazanych problemów stanowiących przedmiot zainteresowania Kancelarii, dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

W kolejnym numerze odpowiemy m.in. na pytania dotyczące terminów obowiązujących urzędników państwowych na załatwienie sprawy, skargi na pracownika banku oraz uciążliwości ze strony sąsiadów.

Prawnicy

Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl