WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Turystyczne pudrowanie, czy też poważne zamiary?

31.12.2016 11:46

Turystyczne pudrowanie, czy też poważne zamiary?

Snucie planów turystycznego zagospodarowania wyspy Karsibór

Na grudniowym spotkaniu w Urzędzie Miasta Świnoujście przedstawiciele biura projektowego prezentowali koncepcję turystycznego zagospodarowania Karsibora. Przy jej opracowaniu wykorzystano opinie radnych prawobrzeża, a w szczególności Karsibora. Koncepcja – częściowo wariantowa stanowi niejako punkt wyjścia do przygotowania uszczegółowionych rozwiązań realizowanych etapowo w miarę posiadanych środków.

  Wyspa Karsibór z wieloma ekosystemami,  co na wstępie podkreślano cechuje się ogromnym, w znacznej  mierze niewykorzystanym potencjałem turystycznym. Projektanci przygotowali koncepcję po trzech miesiącach pracy. Zawiera ona niejako 15 elementów i każdy jest odrębnym przedsięwzięciem inwestycyjnym. Pozwala to zatem na etapowość realizacji proponowanych rozwiązań, ale jednocześnie jest też pewnego rodzaju zagrożeniem może bowiem oznaczać, że wprowadzanie w życie koncepcji, a w ślad za nią konkretnych już projektów może trwać długie lata. Należy wyrazić nadzieję, że nie jest to więc jakaś mrzonka służąca li tylko mydleniu oczu mieszkańcom tej najbardziej zaniedbanej wyspy. 

      W prezentacji brali udział radni prawobrzeża, Zarząd Osiedla Karsibór, kilkoro tamtejszych  mieszkańców i przedstawiciele karsiborskiego stowarzyszenia. Póki co zarys planów jest, a co do źródeł i poziomu finansowania o które pytali zebrani świnoujska władza się jednoznacznie nie opowiedziała. Mówiono ogólnikowo o staraniach pozyskania środków zewnętrznych o środkach z budżetu miasta. 
     Projektanci podkreślali, że koncepcja tworzy spójna całość i ma podnieść walory turystyczne wyspy Karsibór. Wszystko co istotne na wyspie można ich zdaniem pokazać w trakcie 2 – 4 godzinnej wycieczki. Część zadań można wykonać przy niewielkim zaangażowaniu środków. To choćby stworzenie spójnego systemu ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych przy wykorzystaniu już  istniejących, ich przebudowie i poprawie nawierzchni , a do tego budowa wiat, miejsc spoczynkowych i miejsc schronienia. 
     Ważnym rozwiązaniem w koncepcji jest obszar wjazdowy naprzeciw dawnego portu u-botów, czyli ten położony pomiędzy mostem nad Stara Świną, a rozważanym wariantowym połączeniem karsiborskiego Mulnika z Kanałem Piastowskim na wschód od ul. Mostowej. Tam przewiduje się duży parking buforowy, informację turystyczną i wypożyczalnię rowerów oraz parking dla kamperów  i ewentualne pole namiotowe  wraz z infrastrukturą (toalety, prysznice), a we wschodniej słabo zadrzewionej części stworzenie miejsca na zimowanie jachtów (w halach i na powietrzu). Przedstawiono także 3 warianty połączenia Mulnika z Kanałem Piastowskim (z awanportem i kanałem żeglownym przy wykorzystaniu mostu zwodzonego lub stałego albo jedynie przepust rurowy służący wymianie wód). 
      W najbliższej okolicy od strony Kanału Piastowskiego – w rejonie dawnego połączenia promowego z wyspa Uznam przewiduje się stworzenie zaplecza piknikowego. W przypadku rezygnacji z połączenia karsiborskiego Mulnika z Kanałem Piastowski,m istnieje możliwość stworzenia w oparciu o umocnienia Kanału wewnętrznej, bezpiecznej zatoki kąpielowej o piaszczystym dnie.    
 
Więcej w papierowym wydaniu gazety. 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl