WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

14.11.2009 7:41

Srebrny Gryf dla Julianny

(MIEDZYZDROJE) Julianna Rogowska, mieszkanka Wicka, w środę 11 listopada podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, odebrała Srebrną Honorową Odznakę „Gryfa Zachodniopomorskiego” nadaną przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego w uznaniu zasług dla rozwoju regionu. To drugie, po medalu „Zasłużona dla Międzyzdrojów”, wyróżnienie podkreślające jej społeczną pracę.

Julianna Rogowska - dla przyjaciół „Jola” - to znana międzyzdrojska poetka, malarka, archiwistka, dziennikarka, a także… mechanik silników okrętowych oraz technik budowlany. Urodziła się na Wyspie Wolin jako córka osadnika wojskowego - listonosza i naczelniczki poczty w Wapnicy. Jak podkreśla, jest nauczona ciężkiej pracy i wszystko, co w życiu osiągnęła to owoc trudu własnych rąk.

Była pracownikiem Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Międzyzdrojach, a także.. sołtysem Wicka. Od 20 lat pracuje w turystyce.

Wydała własny tomik poezji, książeczkę „Historia i Legendy Wapnicy” oraz (wraz z archiwistą Robertem Śmigielskim) przewodnik o Międzyzdrojach, przygotowuje również dokument o starych cmentarzach. Ma na swoim koncie wiele artystycznych wystaw - również poza granicami kraju.

Od dawna zafascynowana historią regionu, tworzy własne małe archiwum. Dzięki jej historycznym odkryciom mieszkańcy gminy poznają niezwykłe historie dawnych rodów, pomników, budowli oraz ruin - często przypadkowo odkrywanych w lesie. Zaprzyjaźniona z rodzinami Zedtwitzów i Quistorpów - dawnych mieszkańców wyspy - z determinacją wydobywa na światło dzienne unikalne „perełki” dokumentujące przedwojenne dzieje tych ziem. Z pasja dzieli się odkryta wiedzą z innymi. Między innymi odkryła datę powstania kredowej osady i współorganizowała przepadające w tym roku obchody 200-lecia powstania Wapnicy, tworząc unikatowy zbiór historycznych pamiątek i dokumentów.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl