WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

30.08.2015 9:31

Dlaczego warto jeść arbuza?

Arbuz pochodzi z Afryki południowej i południowo-zachodniej. Do dziś wśród kolczastych krzewów pustynnych formacji Kalahari i Namibu dojrzewają małe, gorzkie owoce jego dzikiej odmiany. Stamtąd został przeniesiony do Egiptu. Potwierdzają to liczne freski oraz znaleziska archeologiczne. W X wieku arbuz pojawił się na terenie Azji Mniejszej i Środkowej. W tym też okresie przeniknął do Azji Wschodniej i znacznie później do Europy Zachodniej.

 Arbuz zawiera dużo wody (do 90%) jak również węglowodanów w postaci fruktozy i glukozy, witamin (C, B1, B2 i B6, beta-karotenu) oraz makroelementów (potas, wapń, magnez, krzem, chlor).

Arbuz jest owocem orzeźwiającym, szybko gaszącym pragnienie, odświeżającym. Ludy koczownicze i osiadłe, które zamieszkują półpustynne rejony  nazywają go „napojem pustyni”. Od najdawniejszych czasów po ciężkich chorobach i w stanach wyczerpania zalecano zagęszczony sok  o dużej koncentracji cukru. Specyfik ten także rekomendowano przy istniejącym nadciśnieniu.

Naturalny sok prócz łatwo przyswajalnych węglowodanów zawiera również kwasy organiczne, prócz tego duże ilości soli mineralnych, m.in. potasu, którego diuretyczne właściwości są powszechnie znane. Z uwagi na to arbuzy zaleca się przy zapaleniu miedniczek nerkowych i piasku, kamieniach nerkowych i stanach zapalnych dróg moczowych. Arbuz wpływa tonizująco na czynność serca, zalecany jest, pomimo wysokiej zawartości wody, przy obrzękach spowodowanych niewydolnością tego organu. Z uwagi na swe moczopędne działanie znajduje zastosowanie w stanach zapalnych wątroby i pęcherzyka żółciowego, jak również przy kamieniach żółciowych. W arbuzach znajduje się również cenny likopen, silny przeciwutleniacz, któremu zawdzięczają swój czerwony kolor. Naukowo dowiedziono, że składnik ten chroni przed nowotworami (m.in. rakiem piersi, szyjki macicy, prostaty, jelita grubego czy żołądka), zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału i pomaga w leczeniu cukrzycy. Względnie duże ilości żelaza i kwasu foliowego powodują, że arbuzy zaleca się również przy anemiach. Arbuz zawiera jedynie niewielkie ilości sacharozy, toteż mogą go bez obaw spożywać cukrzycy. Osoby skłonne do otyłości winny od czasu do czasu stosować „dni arbuzowe”. Wywar ze skórki działa nie tylko moczopędnie, ale zaopatruje tkankę wątroby w łatwo przyswajalne węglowodany

Arbuz jest idealny na upalne dni lata, gdyż doskonale gasi pragnienie. Dlatego warto dodawać go do letnich owocowych sałatek. Wyśmienicie smakuje także w towarzystwie sałat i serów, zwłaszcza typu feta. Z krewetkami i kurczakiem tworzy egzotyczną przekąskę. Z arbuza latem śmiało można przygotowywać orzeźwiające, ale i zarazem sycące chłodniki albo odżywcze sorbet.

Przy kupnie warto arbuza dokładnie ostukać, by ocenić, czy jest już dojrzały, czy jeszcze nie. Głuchy dźwięk, to znak, że owoc nadaje się do zjedzenia.  Jeżeli mamy zamiar przechować arbuza, to najlepiej w całości (jeśli nie jest zbyt dojrzały, może leżeć nawet kilkanaście dni).

Maciej Bońkowski –dietetyk www.e-dietetyka.pl


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl