WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

11.10.2009 16:43

Światowy Dzień Drzewa

Od kilku lat w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Przypada on na 10 października. Święto to wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się szerokim odzewem. Tylko w 1872 roku na apel Mortona posadzono w USA ponad milion drze

Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Światowym Dniom Drzewa towarzyszy program edukacji ekologicznej. W Polsce od 2003 r. realizowane jest Święto Drzewa - program edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Opiera się on na lokalnej aktywności, w szczególności młodzieży, przy udziale przedstawicieli różnych instytucji, lokalnych społeczności, samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych. Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie dzieci, młodzieży, nauczycieli i wszystkich uczestników do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew. Partnerem programu są Lasy Państwowe. 20 października obchodzimy też Środkowoeuropejski Dzień Drzewa. Od 2007 roku program Święto Drzewa został włączony do Kampanii Miliarda Drzew dla Planety prowadzonej pod patronatem Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP). Jest to ogólnoświatowa inicjatywa sadzenia drzew w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, powstała z inicjatywy Wangari Maathai - kenijskiej obrończyni przyrody i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla.  Udało się, zamiast miliarda drzew, posadzono ich dwa razy więcej, a akcja przerodziła się w Kampanię Siedmiu Miliardów Drzew. Według założeń, w 2009 roku na każdego mieszkańca Ziemi miało przypadać jedno zasadzone drzewo.

W Świnoujściu Światowy Dzień Drzewa nie jest obchodzony. Nikt sobie nim nie zaprząta głowy. W mieście drzew sadzimy niewiele. Znacznie więcej wycinamy. W ostatnim czasie na pewno nie udało się w naszym mieście posadzić 41 tys.drzew, czyli części przypadającej na nasze miasto zgodnie z założeniami Kampanii.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl