WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

18.04.2015 9:03

Świnoujskie schrony nas nie ochronią

We wrześniu 2014 r. Rada Ministrów przyjęła dokument „Ocena przygotowań w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej w Polsce za 2013 r.”, przedłożony przez Szefa Obrony Cywilnej Kraju. Jak wynika z tego raportu obrona cywilna w Polsce jest w fatalnym stanie. Mamy przestarzały i kosztowny system alarmowania ludności. Jest on jednak i tak jednym z lepiej działających segmentów obrony cywilnej. Dalej jest gorzej. Budownictwo ochronne nie istnieje. W razie konieczności na miejsce w schronach mogłoby liczyć 1,37 proc. Polaków, a w ukryciu 1,49 proc. Reszta może liczyć tylko na siebie.

 

Jak sytuacja wygląda na terenie Świnoujścia? Otóż w mieście znajduje się kilkanaście schronów, ale jak mówi naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jerzy Krawczyk, sprawa schronów jest skomplikowana.

- W obecnych warunkach prawnych władze samorządowe nie są zobligowane do budowy obiektów o charakterze ochronnym. Wydział Zarządzania Kryzysowego prowadzi natomiast ewidencję budowli ochronnych, wybudowanych w latach 1910 – 1944. Najmłodszy obiekt wybudowany został w 1973 r. Jest on w razie potrzeby możliwy do dostosowania do ukrycia ludności. Obiekty te w większości stanowią własność Skarbu Państwa, a zgodnie z prawem budowlanym zarządzaniem tymi obiektami zajmują się podmioty, na których terenie są zlokalizowane. W Świnoujściu jest 5 budowli będących w zarządzie komunalnym i 11 budowli tzw. zakładowych. Ogólnie będzie możliwe przystosowanie ich do ukrycia około 3,3 tys. osób. Budownictwo ochronne jest jedną z form zbiorowej ochrony ludności w sytuacji zagrożenia. Zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej mówi się, że osoby posiadające obywatelstwo Polskie mogą być zobowiązane do zaopatrzenia się w sprzęt ochrony indywidualnej oraz inne artykuły i przedmioty niezbędne w czasie zagrożenia. Obowiązek ten może wprowadzić Rada Ministrów. W ramach samoobrony ludność może być też zobowiązana między innymi do przygotowania ochrony budynku lub lokalu mieszkalnego oraz mienia osobistego indywidualnego – mówi naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Oby to nie było konieczne, ponieważ świnoujskie budowle ochronne nie spełniają żadnych wymogów dla takich obiektów. Są one jedynie wytypowane do przystosowania. Więcej w papierowym wydaniu gazety.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl