WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

25.10.2014 9:02

UREGULUJ SPRAWY SPADKOWE

Bez względu na to czy spadkodawca pozostawił nam spadek w testamencie czy będziemy dziedziczyli na podstawie ustawy musimy uzyskać potwierdzenie naszego prawa do spadku. Konieczne jest więc przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Postępowania przeprowadza Sąd, możliwe jest również uregulowanie tej sprawy u notariusza. Każdy spadkobierca ma sześć miesięcy od daty kiedy dowiedział się o swoim prawie do spadku, na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Zwykle termin ten liczony jest od daty śmierci spadkodawcy.

Niekiedy spadkodawca pozostawia po sobie długi przekraczające wartość spadku, dlatego też warto rozważyć czy spadek w ogóle przyjąć. Każda osoba powołana do dziedziczenia może złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku, lub przyjąć go wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. Proste przyjęcie spadku oznacza że spadkobierca będzie odpowiadał całym swoim majątkiem za długi spadkowe, czyli będzie obowiązany spłacić dług spadkodawcy z własnego majątku niezależnie od tego czy odziedziczony majątek wystarczy na jego pokrycie. Bardzo istotne jest aby złożyć odpowiednie oświadczenie spadkowe w terminie sześciu miesięcy, z uwagi na fakt, że brak oświadczenia wiąże się z przyjęciem przez Sąd że przyjęliśmy spadek wprost. Aby ograniczyć swoją odpowiedzialność za długi spadkowe trzeba przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Tym sposobem odpowiedzialność za pozostawione długi spadkowe będzie ograniczona jedynie do wartości pozostawionego spadku, co uchroni spadkobiercę przed koniecznością zaspokajania wierzycieli spadkowych z własnego majątku.

Kolejną istotna kwestią jest podział spadku. Do momenty przeprowadzenia działu spadku spadkobiercy pozostają współwłaścicielami majątku pozostawionego przez spadkodawcę, co często staje się problematyczne gdy np. w skład spadku wchodziła nieruchomość. Bardzo często zaniedbanie tej czynności powoduje, że po upływie wielu lat problematyczne staje się zbycie nieruchomości lub rozporządzenie nią z uwagi na konieczność porozumienia się z pozostałymi spadkobiercami, oraz komplikuje to kwestię dalszego dziedziczenia. Aby mieć pewność, że po wielu latach nie pojawią się dawni współspadkobiercy z roszczeniami wobec nas konieczne jest podzielenie spadku. Dział spadku może nastąpić na podstawie umowy gdy spadkobiercy są zgodni co do podziału, bądź sądownie.

Informujemy, że od czerwca 2014r. w każdy piątek w godzinach 16:00-18:00 czynna będzie filia Kancelarii Radcy Prawnego Zbigniewa Machowskiego, która mieści się w budynku Pensjonatu „Pingwin” przy ul. Promenada Gwiazd 10 w Międzyzdrojach. Spotkania zarówno w filii jak i w siedzibie Kancelarii, która mieści się w Szczecinie, przy ul. 3 Maja 12/4, możliwe są po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu pod numerami: 91 455-53-55 lub 505 44 88 45.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl