WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

22.10.2014 6:56

Z pracowni witraży Wandy Dengi - Szwaby

Odwiedzając różne kościoły, pałace, a nawet niektóre stare domy, możemy zauważyć i podziwiać wielokolorowe witraże. Przeważnie stanowią one wypełnienie okien. Na początku witraże stosowano głównie w budownictwie sakralnym. Technika witrażu znana była już w starożytności, a rozwinęła się w sztuce gotyckiej. Renesans witrażownictwa nastąpił na przełomie wieków XIX i XX w sztuce secesji. Do Polski technika ta trafiła w XIV w. Najważniejszym ośrodkiem na początku był Kraków.

Za najbardziej znanych polskich twórców witraży uznawani są Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański. Pierwszy z nich dzięki wygraniu konkursu na projekt witraży do szwajcarskiej katedry we Fryburgu. Do tworzenia witraży używano różnych technik. Najbardziej rozpowszechnioną techniką łączenia szkieł jest technika Louisa Comforta Tiffaniego (1848 - 1933), amerykańskiego artysty, tworzącego głównie dzieła ze szkła i wyroby jubilerskie w stylu secesji. Artysta zastosował nowy rodzaj szkieł tzw. opalizowanych. Wprowadził także nową, trwalszą i bardziej finezyjną, technikę łączenia wszelakich szkieł witrażowych – przy pomocy owijania elementów folią miedzianą i i łączenia ich poprzez lutowanie cyną. Największy współczesny witraż w Europie (212 m2) znajduje się w Rypinie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego autorami są Elżbieta i Andrzej Bednarscy.

Od ubiegłego roku warsztaty witrażu, to były jedną z propozycji artystycznych Miejskiego Domu Kulturu w Świnoujściu. Warsztaty prowadziła Wanda Denga-Szawaba - świnoujska artystka plastyczka. Zanim zaczęła je prowadzić sama ukończyła kurs czeladniczy. Nabytą wiedzę przekazywała innym. Na początku uczyła oswajania się z narzędziami niezbędnymi przy tworzeniu witraży - nożami do cięcia szkła, łamakami, szlifierkami, lutownicami. Potem uczyła cięcia szkła po linii prostej oraz wycinana różnych kształtów i szlifowania krawędzi. Na końcu uczestnicy warsztatów uczyli się owijania taśmą miedzianą o odpowiedniej szerokości, odpowiednio przyciętych i oszlifowanych kawałków szkła. Następnym etapem było projektowanie witraża pod okiem Pani Wandy.

W tym roku na warsztaty zapisało się 11 osób. Rozpoczęły się na początku października. Niespodziewanie, we wtorek 14 października, Wanda Denga - Szwaba opuściła bliskich, swoich uczniów, nie tylko w pracowni witrażu. Czy ktoś będzie mógł w tym zastapić zmarłą artystkę?

W pracowni pozostało kilkanaście prac wykonanych przez uczestników poprzedniej edycji warsztatów. Ściany pracowni zdobią kolorowe ptaki, anioły, mozaiki z kolorowych szkiełek. Sa tam też lampy wykonane przez Wandę Dengę-Szwaba.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl