WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

18.09.2014 16:01

Biblioteka miejska w nowej odsłonie

Niedawno zakończył się generalny remont Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego 15. Remont został przeprowadzony w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet „Biblioteka” +. Infrastruktura bibliotek”, będącego elementem Wieloletniego Programu Rządowego ”Kultura+,,. Celem tego programu jest przekształcenie bibliotek publicznych w mniejszych miejscowościach w lokalne centra dostępu do kultury, wiedzy i ośrodki życia społecznego na wzór takich instytucji w krajach skandynawskich i zachodnioeuropejskich. Biblioteka na remont otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa zachodniopomorskiego oraz z budżetu miejskiego Świnoujścia. Remont kosztował nieco ponad 1.300 mln zł.

Z okazji zakończonego remontu w wyremontowanej bibliotece zaplanowano uroczystość w ramach cyklu "Biblioteka miejscem spotkań dla pokoleń - Zachodniopomorskie Spotkania w Bibliotece+". Pierwsze spotkanie miało miejsce 18 września. W godzinach przedpołudniowych w bibliotece gościły dzieci ze świnoujskich przedszkoli. Przygotowano dla nich szereg interesujących zabaw. W samo południe w holu biblioteki uroczyście odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona pierwszemu honorowemu obywatelowi Świnoujścia Stanisławowi Niśkiewiczowi, zmarłemu w 2006 r. Stanisław Niśkiewicz to człowiek zasłużony dla harcerstwa działającego na naszych wyspach, prekursor współpracy polsko-niemieckiej na długo przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Przez 10 lat był dyrektorem świnoujskiej biblioteki, a w latach 1993-96 wiceprezydentem Świnoujścia. To postać znana i bardzo szanowana we wszystkich środowiskach naszego miasta. W tej uroczystości udział wzięły władze miasta, radni, pracownicy biblioteki, uczniowie świnoujskich szkół, harcerze oraz rodzina Stanisława Niśkiewicza.

Po odsłonięciu tablicy można było wysłuchać prelekcji świnoujskiego historyka Józefa Plucińskiego poświęconej Świnoujściu w literaturze. Pierwsze wzmianki o Świnoujściu w literaturze pojawiły się za przyczyną pastora Ludwiga Wilhelma Brüggemanna w XVIII wieku, kiedy to opisał początki jego istnienia. Najwięcej informacji poświęconych rozwijającemu miastu jest w literuturze niemieckiej. Józef Pluciński przytoczył wiele nazwisk i tytułów wydawniczych zwiazanych z pzredwojennym i nie tylko Świnoujściem. Między innymi wydaną po wojnie książkę Magdaleny Samozwaniec pt. "Maria i Magdalena", w której autorka rozdział ksiażki poświęciła opisowi międzywojennego kurortu - Świnoujście. Józef Pluciński zapowiedział kolejną swoją prelekcję poświęconą Świnoujściu w literaturze pięknej.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl