WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

05.09.2014 6:57

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – czy warto ?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest obecnie obok jednoosobowej działalności najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Ten stan rzeczy wynika z faktu, że konstrukcja spółki z o.o. daje jej właścicielom dużą swobodę i możliwość dostosowanie do własnych potrzeb. Spółka ta może być tworzona w każdym prawnie dopuszczalnym celu, a do jej utworzenia wymagane jest zgromadzenie minimalnego kapitału w wysokości 5.000 zł.

Oznacza to, że umożliwia ona prowadzenie działalności gospodarczej zarówno niewielkim, początkującym przedsiębiorcom jak i przedsiębiorcom prowadzącym działalność na dużą skalę. Co więcej, spółka z o.o. może być założona przez jedną osobę, jeżeli tylko zgromadzi ona minimalny wymagany kapitał. Niewątpliwie jedną z największych zalet tej formy prowadzenia działalności jest ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. Oznacza to, że spółka z o.o. odpowiada za swoje zobowiązania własnym majątkiem. Wspólnicy wnoszą wkłady pieniężne do spółki i w razie niepowodzenia tracą jedynie zainwestowane w spółkę pieniądze, nie ponoszą odpowiedzialności z własnego majątku.

Spośród wad wyboru tego rozwiązania wymienić należy konieczność prowadzenia pełnej rachunkowości, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami na księgowość oraz sposób opodatkowania spółki z o.o. – objęta jest bowiem podatkiem dochodowy od osób prawnych. Często barierę dla przedsiębiorców zainteresowanych tą formą sprawdzenia działalności stwarzają również skomplikowane przepisy i procedury jej tworzenia i rejestracji. Pozytywną wiadomością jest, że procedury te najprawdopodobniej w najbliższym czasie ulegną znacznemu usprawnieniu i uproszczeniu, a to za sprawą planowanej na październik 2014 r. nowelizacji przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Celem projektu jest przyspieszenie oraz ułatwienie rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jak deklarują autorzy projektu wprowadzone zmiany umożliwią podmiotom rejestrującym faktyczne podjęcie działalności niezwłocznie po dokonaniu wpisu w KRS, procedury mają nowiem ulec skróceniu o ok. 18 dni ( z obecnych 25 do 7 dni). Warto jednak wiedzieć, że obecne rozwiązania prawne przewidują już możliwości zarejestrowania spółki z.o.o. w ciągu 24 godzin za pomocą systemu internetowego. Jak pokazuje praktyka, sposób ten choć niepozbawiony wad rzeczywiście umożliwia szybsze oraz mniej kosztowne zarejestrowanie spółki w KRS. Możliwe jest również zlecenie założenia takiej spółki radcy prawnemu. Więcej na temat 24-godzinej rejestracji spółki w następnym artykule.

Informujemy, że od czerwca 2014r. w każdy piątek w godzinach 16:00-18:00 czynna jest filia Kancelarii Radcy Prawnego Zbigniewa Machowskiego, która mieści się w Międzyzdrojach. Spotkania z radcą prawnym możliwe są po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu pod numerami: 91 455-53-55 lub 505 44 88 45


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl