WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

23.07.2014 7:27

Jak działa na nas kawa?

Podobno największymi smakoszami kawy wśród zwierząt są małpy. Zjadają one najaromatyczniejsze owoce z dojrzałymi nasionami. W zapiskach badaczy można natrafić na informacji, że tubylcy zbierali nadtrawione nasiona po ich przejściu przez przewód pokarmowy małp, poddawali specjalnym zabiegom i w ten sposób pozyskiwali „boski napój”.

 
Napój w postaci naparu (różne metody przygotowywania) działa pobudzająco na układ nerwowy i układ krążenia (filiżanka kawy z 1 łyżeczki zawiera około 100 mg kofeiny), słabo moczopędnie (teobromina, kofeina), zwiększa wydzielania soku żołądkowego i żółci (kwas chlorogenowy i inne fenolokwasy, kofeina). Niektóre nasiona kawy (zwykle nieprażone) są surowcem do otrzymywania kofeiny, stosowanej jako lek psychostymylujący i pobudzający korę mózgową  (analepticum), ośrodki naczynioruchowe i termoregulacji, rozszerzający naczynia wieńcowe, nerkowe, opon mózgowych, przyspieszający akcje serca, pobudzający wydzielanie soku żołądkowego i działający moczopędnie oraz przeciwbólowo w bólach głowy. Związki polifenolowe zawarte w kawie wykazują zdolność do wiązania jonów metali. 
Do pozostałych efektów działania związków polifenolowych zawartych w kawie zalicza się:
• Hamowanie powstawania blaszki miażdżycowej 
• Działanie przeciwzapalne
• Działanie przeciwbakteryjne
• Opóźnienie rozkładu witaminy C w organizmie
• Zdolność wiązania metali ciężkich z diety
• Ograniczenie wchłaniania żelaza i przyswajania białek – dlatego niewskazane jest picie kawy w trakcie lub zaraz po posiłkach, z uwagi na możliwość nasilania niedoboru żelaza
Wielu autorów twierdzi, że kofeina zawarta w kawie, herbacie, czekoladzie, coca-coli i innych napojach energetycznych ma negatywny wpływ na kości, powodując zwiększone wydalenie wapnia wraz z moczem, co w efekcie powoduje zmniejszenie gęstości mineralnej kości oraz zwiększenie ryzyka załamań. 
W ostatnich latach zwrócono uwagę na inne niepożądane działanie kawy- powodowanie wzrostu stężenia cholesterolu w surowicy krwi a tym samym zwiększanie ryzyka wystąpienia niedokrwiennej choroby serca. Największy efekt hipocholesterolomiczny zaobserwowano u osób pijących napar kawowy przygotowany „w sposób skandynawski”. Który polega na gotowaniu zmielonych ziaren kawowych lub zalaniu wrzątkiem kawy zmielonej.
Zalecane spożycie kawy wynosi 4 filiżanki, co daje spożycie około 500 mg/dzień. Kawa w tej ilości nie tylko jest nieszkodliwa, ale także pozytywnie wpływa na organizm człowieka. Powyżej 1000 mg kofeina staje się trująca. Za minimalną dawkę śmiertelną uznaje się 3200 mg (przyjmowane w jednej dawce). Realna dawka śmiertelna  (przyjmowana w formie kawy) to 10 g czyli około 80 filiżanek.Kofeiny nie wolno podawać dzieciom, osobom w podeszłym wieku oraz w przypadkach zwiększonej pobudliwości, bezsenności, nadciśnienia, stwardnienia tętnic, organicznych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, nieżytu żołądka i choroby wrzodowej żołądka.
Maciej Bońkowski –dietetyk www.e-dietetyka.pl
 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl