WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

11.06.2014 6:58

Znowu grzebią w przepisach działkowych

Jeszcze nie zakończyły się proces zmian w ogrodach działkowych związany z znowelizowaną ustawą o ogrodach działkowych, a tu już straszą działkowców, że zlikwidują im większość altan ogrodowych, które nadzór budowlany może uznać za samowolę budowlaną.

Sprawę tę poruszyła niedawno Gazeta Wyborcza. Napisano, że jedno z niedawno wydanych orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) podważa legalność wielu altan na terenie ogrodów działkowych. Dla NSA ważne są nie tylko przepisy budowlane określające wielkość altan, ale jak i z czego są one zbudowane a także jaką pełnią funkcję. Sąd ten uważa, że pod pojęciem altany należy rozumieć budowlę o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianej w ogrodzie, przeznaczonej do wypoczynku i ochrony przed słońcem i deszczem. Domki o innej konstrukcji uznaje za budynki rekreacyjno-wypoczynkowe.

Jak zaznaczano w Gazecie Wyborczej - Polski Związek Działkowców, ustami radcy prawnego Bartłomieja Piecha, podkreśla, że od lat altany wyglądają tak samo i nikt wcześniej nie kwestionował tego stanu rzeczy. Zawsze zwracano uwagę na wymiary, a nie technologię budowy. Gazeta przypomina, że podczas kontroli NIK pięć lat temu inspektorzy stwierdzili 402 przypadki samowoli budowlanej (przekraczającej metraż).

Więcej w papierowym wydaniu gazety.

Na podstawie informacjii internetowych


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl