WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

19.04.2014 7:22

Aktywni fizycznie

Każde ćwiczenie dodane do naszej normalnej aktywności w bardzo krótkim czasie przyniesie korzyści dla zdrowia. Im więcej będziemy ćwiczyć, oczywiście nie przekraczając granic zdrowego rozsądku, tym więcej zyskamy, Jeśli prowadzimy mało aktywne życie, zwykły codzienny dwudziestominutowy spacer, szybko doda nam sprawności energii, pobudzi umysł, wyostrzy zmysły, i nada życiu dodatkowy smak. Powinniśmy starać się przyzwyczajać do co najmniej trzech szybkich dwudziestominutowych spacerów w każdym tygodniu- w parku, wokół domu, a nawet po mieszkaniu i ewentualnie dodać parę innych zajęć sportowych, aby wzmocnić nasza silę i giętkość.

Ogromne znaczenie ruchu dla zdrowia człowieka potwierdził wynik eksperymentu, który polegał na unieruchomieniu przez pewien okres zdrowych ludzi w łóżku. Już po 3—4 tygodniach wystąpiły w ich organizmach niekorzystne zmiany, objawiające się obniżeniem wydolności fizycznej (łatwość męczenia się), wzmożoną nerwowością, a po 6 tygodniach zauważono niekorzystne zmiany w kręgosłupie i większą skłonność do chorób.

Brak ruchu jest przyczyną zmęczenia pracowników umysłowych. Zmęczenie to jest bardzo trudne do usunięcia. Praca w pozycji siedzącej, mało ruchliwej sprzyja niedotlenieniu tkanki mózgu. Nawet krótki spacer powoduje dwukrotny wzrost ilości powietrza wprowadzanego do płuc. Na skutek małej aktywności ruchowej oprócz zaburzeń w pracy układu nerwowego występują także niekorzystne zmiany w pracy układu sercowo-naczyniowego.

Z badań wynika, że ludzie nieaktywni fizycznie znacznie częściej zapadają na chorobę wieńcową niż ci, którzy wykonują pracę wymagającą wysiłku fizycznego, lub też są aktywni pod względem ruchowym w czasie wolnym od pracy. Dlatego też konieczne jest przełamywanie niechęci do zajęć ruchowych, systematyczne uprawianie gimnastyki, gier sportowych, odbywanie spacerów i uczestniczenie w wycieczkach turystycznych.

Do najpopularniejszych form ruchu, które mogą być stosowane w każdym wieku należą dłuższe spacery oraz piesza turystyka. Spacer dla zdrowia powinien być nieco szybszy niż zwykły spacer i trwać co najmniej 30 minut. Dobrze jest stosować także dłuższe, trwające około 3 godzin, spacery poza miasto. Odbywane systematycznie nie tylko utrzymują w dobrej kondycji mięśnie nóg, lecz także powodują poprawę pracy układu krążenia, a zwłaszcza serca. Należy zaczynać od spacerów krótszych i stopniowo je przedłużać.

Bardzo korzystną formą aktywności ruchowej jest gimnastyka. Może ona być uprawiana w każdym wieku czy to jako gimnastyka poranna popularyzowana przez radio, czy też jako odpowiednie ćwiczenia podczas przerw, speca1nie do tego celu przeznaczonych, w czasie pracy. Ćwiczenia te powinny być proste, niezbyt męczące (połączone z ćwiczeniami oddechowymi), zawsze dostosowane do indywidualnych możliwości wykonujących je osó

mgr inż. Bońkowski Maciej –dietetyk

www.e-dietetyka.pl

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl