16 listopada Abramowicz złożył wniosek do Przewodniczącej Zarządu Powiatu – Beaty Kiryluk o unieważnienie tego konkursu. Skarga w tej sprawie wpłynęła także do Kuratora Oświaty oraz Wojewody Zachodniopomorskiego.
W punkcie IV ogłoszenia konkursowego umieszczonego na stronie BIP możemy przeczytać:
Powierzenie stanowiska dyrektora DWDz w Międzyzdrojach następuje na czas określony, nie krótszy niż 1 rok, do końca pełnienia funkcji pani Starosty Beaty Kiryluk w ramach bieżącej kadencji Rady Powiatu w Kamieniu Pomorskim nie dłużej jednak niż do 30 listopada 2014r. z uwagi na to, iż jako dotychczasowy dyrektor DWDz pozostaje na urlopie bezpłatnym w związku z wyborem na Starostę”.
W zapisie powyżej mamy do czynienia z jawnym łamaniem prawa. Ustawa oświatowa w art. 36 ust. 13 wyraźnie wskazuje, że stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza się na 5 lat szkolnych. W uzasadnionych przypadkach można powierzyć to stanowisko na krótszy okres, jednak nie krótszy niż 1 rok szkolny. Z kolei w ustępie 14 znajduje się zapis , że po okresie 5 lat sprawowania funkcji dyrektora, można ten okres przedłużyć, za zgodą i po zaopiniowaniu rady pedagogicznej i rady placówki. Beata Kiryluk w dniu wyboru na Starostę pełniła funkcję dyrektora przez 3,5 roku. A zatem przedłużenie w tym przypadku sprawowania funkcji dyrektora B. Kiryluk przez Zarząd jest niezgodne z prawem. - To asekuranctwo i dbanie o własne interesy – czytamy we wniosku Abramowicza. Ponadto ogłoszenie zamieszczone w takiej formie jest próbą odstraszenia potencjalnych kandydatów. Zgodnie z prawem, jeśli do konkursu nie stanie żaden kandydat, to Zarząd Powiatu będzie mógł pozostawić poprzedniego dyrektora na stanowisku. A do tego z pewnością by doszło, gdyż przewodniczącą zarządu jest Beata Kiryluk. - Jest to próba zabezpieczenia sobie stołka – twierdzi Abramowicz.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl