- Taki zabieg nazywa się aeracją. Dzięki tym otworom powietrze dochodzi do korzeni trawy – opowiada Marek Suprowicz, odpowiedzialny w OSiR Wyspiarz za trawę na boisku. – To z kolei pobudza ją do życia i lepiej rośnie.
Kolejny etap to piaskowanie. Na boisko wysypanych zostanie 25 ton żwirku.
- Wpada do dołków i dzięki temu rozluźnia glebę, działa jak drenaż – mówi Marek Suprowicz.
Na koniec murawa będzie oczyszczona z martwej trawy, co ma wpływ nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim dodatkowo odblokowuje dopływ powietrza do korzeni trawy.Te wszystkie zabiegi spowalniają również ubijanie się murawy, co jest naturalną konsekwencją gry piłkarzy.
Wszystkie te prace wykonuje firma „Jutrzenka” z Lubichowa koło Starogardu.
- Jeszcze kilka lat temu podstawowa metodą pielęgnacji murawy było jej wałowanie – mówi Łukasz Gidziński z „Jutrzenki”. – To największy błąd! Walec ubija ziemię i tym samym blokuje dostęp powietrza do korzeni. Dlatego trawa nie rośnie. Murawę należy właśnie spulchniać i napowietrzać.
Przed Flotą Świnoujście i jej kibicami oprócz środowego spotkania na wyjeździe z Polonią Bytom, dwa bardzo ważne mecze. Najpierw w najbliższą niedzielę -18. września - ligowe derby z Pogonią Szczecin, w potem w czwartek - 22.września- hit nie tylko tego sezonu, ale ostatnich lat, czyli mecz w Pucharze Polski z Wisłą Kraków.
Tekst i zdjęcie Rzecznik Prasowy Prezydenta
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl