W zeszłym roku na łamach naszego tygodnika poruszaliśmy kwestię nadużyć w zakresie używania określeń hotel czy pensjonat w nazwach obiektów pełniących usługi turystyczne. Przypomnijmy, że usługi te mogą być pełnione w „obiektach hotelarskich” oraz „innych obiektach”. Rozróżnienie to nie jest bynajmniej bez znaczenia. Określenie bowiem obiektu hotelem czy pensjonatem nie jest kwestią dowolną, o której może decydować jego właściciel. To czy dany obiekt zostanie skategoryzowany jako hotel, motel czy na przykład dom wczasowy uzależnione jest od wielu czynników. Określenia te są prawnie zastrzeżone i w żadnym wypadku nie można dowolnie się nimi posługiwać.
Niestety, jak się okazuje wielu przedsiębiorców świadczących usługi turystyczne łamie prawo nadużywając w sposób nieuprawniony określeń prowadzonych obiektów niezgodnie ze stanem rzeczywistym. Zarówno w Świnoujściu jak i w Międzyzdrojach funkcjonuje spora ilość obiektów mieniących się nazwą hotel czy pensjonat. Niestety, jak się okazuje często zdarza się, że są to hotele i pensjonaty – jedynie z nazwy. Według danych zawartych w Ewidencji Obiektów Hotelarskich, znajdującej się na oficjalnej stronie Ministerstwa Sportu i Turystki w zakładce Ewidencje i rejestry, w Świnoujściu mamy obecnie zaledwie 4 hotele – 1, 2 i 3*, dwa pensjonaty – 3* oraz jeden dom wycieczkowy III kategorii. W Międzyzdrojach z kolei hoteli jest osiem, w tym trzy 2*, trzy 3* i dwa 4*, ponadto znajdują się tam również dwa pensjonaty, 1 i 2 gwiazdkowe. Rzeczywistość wygląda zatem nieco inaczej.
Obiekty turystyczne podlegają systematycznej kontroli Inspekcji Handlowej, która sprawdza legalność i rzetelność prowadzenia działalności gospodarczej (wpis do ewidencji), przestrzeganie przepisów ustawy o usługach turystycznych oraz przepisów ustawy o cenach. W tym roku kontroli pod tym właśnie kątem poddane zostały dwa obiekty świadczące usługi hotelarskie w Międzyzdrojach. Jak podaje Beata Manios, rzeczniczka Inspekcji Handlowej w Szczecinie, w obu kontrolach stwierdzono świadczenie usług hotelarskich używając nazwy rodzajowej lub określenia kategorii obiektu bez decyzji (hotel, pensjonat - nazwy rodzajowe stosowano na budynku (hotel), na wizytówkach (hotel 4*), materiałach reklamowych (hotel 4*, pensjonat) także na stronach internetowych (hotel 4*). Świadczenie usług hotelarskich i używanie nazw rodzajowych lub określenia kategorii obiektów bez decyzji stanowi wykroczenie.
Więcej w papirowym wydaniu gazety.© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl