Ostatnia runda tego sezonu na jeziorze Dąbie w Szczecinie zapowiadała wiele emocji – ster Yacht Club Gdańsk przejęła Agnieszka Pawłowska, wicemistrzyni świata juniorów w olimpijskiej klasie 470 i członkini Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego, debiutująca jednak w roli sterniczki na poziomie Ekstraklasy. Yacht Klub Polski Gdynia prowadzony przez 5-krotnego zwycięzcę Ekstraklasy Rafała Sawickiego miał natomiast w rankingu sezonu dwa punkty przewagi, co sprawiało, że Gdańsk musiał popłynąć świetne regaty i liczyć na wpadkę trzykrotnych Klubowych Mistrzów Polski z Gdyni. Walka o najniższy stopień podium również zapowiadała się fascynująco, ponieważ szanse na medal miało aż 5 zespołów, a przed spadkiem musiała się bronić piątka weteranów z Legią Warszawa na czele.
Pierwszy dzień regat przyniósł bardzo zmienny wiatr o słabej sile. Typowe dla akwenów jeziorowych warunki wymagały od najlepszych klubowych załóg w Polsce maksymalnego skupienia – jak ryba w wodzie czuła się w nich pochodząca z Chojnic Pawłowska, która poprowadziła doświadczoną załogę YCG do trzech zwycięstw w sześciu wyścigach, zajmując w najgorszym z nich świetne 3. miejsce. Zgoła inaczej wyglądała sytuacja liderów z YKP Gdynia, którzy po doskonałym początku z miejscami 1. i 2. dopłynęli do mety na ostatnim miejscu, a w następnych wyścigach mieli problemy z przebiciem się do pierwszej piątki. Na koniec dnia Gdańsk prowadził w regatach z niemalże 10-punktową przewagą nad kolejną załogą, a YKP Gdynia tracił do nich prawie 20 punktów, bardzo mocno utrudniając swoją sytuację w walce o czwarty tytuł. Świetnie żeglował także Aleksander Michalski i jego On Lemon Rockstars Racing, którzy zajmowali drugie miejsce i w obliczu gorszego początku Nowego Sztynortu wysunęli się przed załogę z Mazur w wyścigu o brąz.
Ostatni dzień zmagań Ekstraklasy w tym sezonie zaskoczył chyba wszystkich – bardzo niska temperatura, obfite opady deszczu i silny południowy wiatr, który wypchnął niemalże metr wody z jeziora Dąbie Małe, co zmusiło komisję sędziowską do ustawienia trasy regat praktycznie w marinie Centrum Żeglarskiego. Gdy wyścigi ruszyły, do ataku przystąpił HRM Racing, kończąc wszystkie wyścigi na pierwszych i drugich pozycjach, co pozwoliło im wspiąć się na najwyższy stopień podium. Duże problemy miał Yacht Club Gdańsk, ale ogromna zaliczka wypracowana pierwszego dnia i nie polepszanie się rezultatów YKP Gdynia pozwoliło im na wejście do finałowego wyścigu z udziałem najlepszej dziewiątki z niemalże zapewnionym tytułem mistrzowskim. Gdańsk dopłynął wyścig finałowy na trzecim miejscu i przypieczętował triumf w całym sezonie, ale prawdziwa walka odbyła się za plecami YCG i YKP – Nowy Sztynort dogonił On Lemon Rockstars Racing i pomimo wygrania przez załogę Aleksa Michalskiego wyścigu finałowego Sztynort na remisie punktowym w rankingu sezonu odebrał im brązowe medale Klubowych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie.
„Dużo potu, dużo łez, trochę krwi zostawiliśmy na Dąbiu. Naprawdę duże szczęście, w załodze jesteśmy dumni z pracy wykonanej przez cały sezon” – mówił po zdobyciu tytułu Kacper Olszewski, trymer żagli przednich załogi Yacht Club Gdańsk.
Prawdziwe szczecińskie Termopile odbyły się wśród zespołów walczących o utrzymanie. Znajdująca się w niemalże niemożliwej do obrony sytuacji Legia Warszawa musiała wygrać wyścig finałowy dla drugiej połowy tabeli i liczyć na wpadki rywali i… tak się stało! Legioniści o zaledwie dwa punkty utrzymali się w Ekstraklasie, a z najwyższym poziomem rozgrywek musiały się pożegnać KS Iskra AMW Gdynia, Sztorm Grupa, FingGo Capital UKS Żeglarz Wrocław i AZS WAT Warszawa.
Wieczorem 4 października w szczecińskiej Fabryce Wody odbyła się uroczysta gala zakończenia 11. sezonu Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W ceremonii brali udział między innymi Marszałek województwa zachodniopomorskiego Pan Olgierd Geblewicz oraz Pan Tomasz Holc, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. Yacht Club Gdańsk triumfalnie wzniósł w górę przechodnie trofeum za Klubowe Mistrzostwo Polski, a oprócz pucharu gdańskie lwy otrzymały także nagrodę główną od firmy Nissan, Sponsora Głównego Polskiej Ligi Żeglarskiej – nowy samochód Nissan Primastar Van na rok użytkowania, zegarki Garmin oraz dwa vouchery o wartości 5000 złotych każdy od Nice To Fit You i STBU.
Wyniki 4. rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, Szczecin 2-4.10:
1. HRM HRM Racing 30 pkt
2. YCG Yacht Club Gdańsk 36 pkt
3. RSR On Lemon Rockstars Racing 38 pkt
4. NSO Nowy Sztynort Osada Wolności GGR 45 pkt
5. YCS Yacht Club Sopot 46 pkt
6. POG SEJK Pogoń Szczecin 52 pkt
7. NIE KS Marina Niesulice 54 pkt
8. ONB Onboard 56 pkt
9. YKP YKP Gdynia 57 pkt
10. LEG Legia Warszawa 56 pkt
11. WAT AZS WAT Warszawa 59 pkt
12. SPO Sport Vita Ski & Sail 62 pkt
13. YKL Lubelskie YKP Lublin 64 pkt
14. SZT Sztorm Grupa 64 pkt
15. AWF AZS AWFiS Gdańsk 67 pkt
16. ISK KS Iskra AMW Gdynia 67 pkt
17. YKS YKP Szczecin 69 pkt
18. WRO FingGo Capital UKS Żeglarz Wrocław 70 pkt
Składy medalistów 4. rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, Szczecin 2-4.10:
1. HRM Racing – Jakub Gołębiowski (sternik), Filip Miłoszewski, Jakub Rodziewicz, Marcel Montrymowicz, Mateusz Błażejak
2. Yacht Club Gdańsk – Agnieszka Pawłowska (sternik), Jakub Padzik, Kacper Olszewski, Maksymilian Pawłowski
3. On Lemon Rockstars Racing – Aleksander Michalski (sternik), Jan Krasodomski, Paweł Leksycki, Szymon Wierzbicki
Końcowy ranking 11. sezonu Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej – Klubowych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie 2025:
1. YCG Yacht Club Gdańsk 61 pkt
2. YKP YKP Gdynia 56 pkt
3. NSO Nowy Sztynort Osada Wolności GGR 53 pkt
4. RSR On Lemon Rockstars Racing 53 pkt
5. HRM HRM Racing 52 pkt
6. YCS Yacht Club Sopot 51 pkt
7. POG SEJK Pogoń Szczecin 49 pkt
8. ONB Onboard 44 pkt
9. NIE KS Marina Niesulice 37 pkt
10. YKL Lubelskie YKP Lublin 34 pkt
11. SPO Sport Vita Ski & Sail 34 pkt
12. AWF AZS AWFiS Gdańsk 29 pkt
13. YKS YKP Szczecin 27 pkt
14. LEG Legia Warszawa 24 pkt
15. SZT Sztorm Grupa 22 pkt
16. WAT AZS WAT Warszawa 22 pkt
17. ISK KS Iskra AMW Gdynia 21 pkt
18. WRO FingGo Capital UKS Żeglarz Wrocław 15 pkt
Składy medalistów 11. sezonu Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej – Klubowych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie 2025:
1. Yacht Club Gdańsk – Agnieszka Pawłowska (sternik), Jakub Padzik, Kacper Olszewski, Maksymilian Pawłowski
2. YKP Gdynia – Rafał Sawicki (sternik), Jan Fursewicz, Adam Kajzer, Piotr Szwoch
3. Nowy Sztynort Osada Wolności Giżycka Grupa Regatowa – Krzysztof Małecki (sternik), Kacper Kowalski, Patryk Wojtkiewicz, Rafał Kuszka, Sławomir Plichta, Wiktor Plitko, Marcin Kamiński
Wyniki i przebieg rywalizacji w każdym z wyścigów Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej można śledzić na plz2025.sapsailing.com.
Na antenie TVP Sport w niedzielę, 12 października o 9:55 wyemitowana zostanie 15-minutowa relacja z regat. Z wyścigu finałowego została przeprowadzona transmisja na Facebooku PLŻ https://www.facebook.com/LigaZeglarska, a na kanale na YouTube PLŻ https://www.youtube.com/@kanalzeglarski można obejrzeć konferencję z zawodnikami, studia eksperckie oraz powtórki transmisji na żywo.
Więcej informacji o Polskiej Lidze Żeglarskiej znajdą Państwo na www.ligazeglarska.pl oraz profilach na Facebooku, Instagramie i LinkedIn.
Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Bank Pekao S.A., PGE S.A., Nice To Fit You, STBU i Aura Marine.
Sponsorami Regat są Miasto Szczecin i Pomorze Zachodnie.
Gospodarzem Regat jest Centrum Żeglarskie Szczecin.
Partnerem Regat jest Port Szczecin-Świnoujście.
Patronatem Honorowym regaty objęli: Minister Sportu i Turystyki, Wojewoda Zachodniopomorski. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Szczecina i Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego
Partnerami Ligi są: Garmin, Harken, SAP, Coffeedesk, Dr Coffee, Vulcan Training & Consultancy, Bryt Sails, RS Sailing Polska oraz Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, YKP Szczecin i Szczeciński Prestiż.
Partnerem Strategicznym Ligi jest Polski Związek Żeglarski.
Regaty Polskiej Ligi Żeglarskiej są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
#ligazeglarska #pureracingtruepassion #żeglarstwostadionowe #polskizwiazekzeglarski #mocwiatru
Kontakt do organizatorów:
Mail: info@ligazeglarska.pl
Autorem zdjęć jest Bartosz Modelski / Polska Liga Żeglarska
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl