WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Foto : fb J. Agatowskiej

13.06.2024 10:00

Prezydent Agatowska o ul. Ku Morzu

Na fanpage fb Joanna Agatowskiej - Prezydent Miasta Świnoujście zamieszczona został informacja na temat dostępności ul. Ku Morzu do plaży na Warszowie i zabytków. To niestety niepocieszająca wiadomość wskazująca na utrzymanie twardego, szkodliwego nie tylko dla naszej społeczności stanowiska decydentów, którzy nadal nie podejmują decyzji o otwarciu ul. Ku Morzu. W tej patowej sytuacji władze miasta są bezsilne, bowiem praktycznie nie są gospodarzem na własnym terenie. Jednoznacznie podważa to ideę samorządności i samostanowienia, a z zewnętrznych decydentów czyni zwykłych uzurpatorów. Poniżej w pełnym brzmieniu tekst oraz zdjęcie z fb prezydent J. Agatowskiej.

 

"Drodzy Mieszkańcy.

Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie ulica Ku Morzu prowadząca do zabytków i plaży w prawobrzeżnej części Świnoujścia została otwarta. Oczekujemy od właściciela Terminala LNG, przez który wprowadzono strefę bezpieczeństwa o wzięcie odpowiedzialności za skutki. We wtorek w tej sprawie zorganizowano videospotkanie z panem Adamem Bryszewskim, wiceprezesem GAZ System.

Pan wiceprezes poinformował, że spółka deklaruje przekazanie 200 tys. złotych na organizację transportu na plażę na Warszowie oraz Przytorze i na tym kończy się odpowiedzialność za wprowadzenie strefy. Uznał, że wpływające do miasta podatki powinny zrekompensować skutki zamknięcia ulicy i znalezienia alternatywnego rozwiązania gwarantującego dostęp do plaży i zabytków.

Przypomnijmy, że od 2006 roku kolejni zarządcy Terminala LNG podpisywali wiele umów związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Do tej pory dbano o dobrosąsiedzkie stosunki i odpowiedzialne podejście do kwestii społecznych, ekologii, bezpieczeństwa i turystyki.

Podczas planowania budowy Terminala LNG wielokrotnie zapewniano lokalny samorząd, że nie wpłynie negatywnie na turystykę.

Utwierdzono mieszkańców w przekonaniu, że po wybudowaniu Terminala LNG będą mogli korzystać z plaży w sąsiedztwie gazoportu na takich samych warunkach jak robili to wcześniej.

Dbając o dobre relacje ze społecznością lokalną przekonywano również o dostępności falochronu wschodniego do celów rekreacyjnych.

Po wybudowaniu Terminal LNG na stałe wpisał się w życie mieszkańców. Jego obecność zaakceptowali zarówno świnoujścianie jak i mieszkańcy regionów.

Od połowy kwietnia 2023 roku w Świnoujściu zamknięto ulicę Ku Morzu, prowadząca do zabytków miasta i regionu. Ulicę zamknięto w związku z wprowadzeniem strefy ochronnej wokół Terminala LNG.

Problemy z dostępnością do plaży i zabytków jakie spadły na barki samorządu są bezsprzecznie związane z sąsiedztwem Terminala LNG.

Nieproporcjonalne działania i zaangażowanie spółki Gaz System do problemów jakie wywołane zostały przez sąsiedztwo Terminala LNG stawiają pod znakiem zapytania dotychczasowe odpowiedzialne podejście do kwestii społecznych.

Kolejne spotkanie z przedstawicielami spółki Gaz System zaplanowano w kolejnym tygodniu, ma być poszerzone o przedstawiciela Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujściu.

Będziemy na bieżąco informować"

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl