Ewa i Henryk Podhorodeccy
Czesław Podhorodecki – bo o nim mowa - od 3 maja 1944 roku w mundurze żołnierza przebył cały szlak bojowy I Armii Wojska Polskiego aż do Berlina. 7 marca 1947 roku już jako cywil i osadnik wojskowy razem z bratem Kazimierzem – także osadnikiem – przyjechali do Świnoujścia. Tu postanowili spełnić swoje pasje. W budynku własnoręcznie odgruzowanym założyli pierwszy w mieście po wojnie zakład fotograficzny”Foto – Reflex”, który w tym samym miejscu i o tej samej nazwie jest do dzisiaj, a właściwie prawie takiej samej, bo wzbogaconej o „Video”. FOTO – VIDEO – REFLEXW pierwszych latach była nawet filia firmy w Międzyzdrojach.
W tamtych latach pan Czesław razem z bratem fotografowali wszystko. Ludzi, którzy odnajdywali się po wojennej zawierusze, żołnierzy radzieckich stacjonujących w Świnoujściu, prywatne zakłady rzemieślnicze, sklepy, wykonywali dokumentację fotograficzną nowych zakładów pracy, roboty polowe rolników osiadłych na wyspach Wolin, Karsibór, rejestrowali śluby, chrzciny, pogrzeby, dokumentowali rozwój miasta
Nieco później
Brat Kazimierz przeprowadził się do Grudziądza, gdzie uruchomił także zakład fotograficzny... „Foto – Reflex”. Pan Czesław założył rodzinę, a jego małżonka – Stanisława w sposób znaczący przyczyniła się do rozwoju firmy. Oboje zdali egzaminy czeladnicze i mistrzowskie (1950 i 1955). W zakładzie kształcili uczniów. Jedna z ich uczennic pracowała w tym zakładzie fotograficznym od czasu szkoły do niedawna, kiedy jeszcze zdrowie na to pozwalało. Jest nią znana przez wielu (i przez wielu traktowana jako członek rodziny) pani Jadwiga Kalkusińska (zwana potocznie panią Jagódką).
Pan Czesław sporo czasu poświęcił na prace społeczne. Był przez dwie kadencje radnym, przez trzy kadencje ławnikiem w sądzie, był także podstarszym w cechu rzemiosł, członkiem Stronnictwa Demokratycznego. Za swoją działalność społeczną otrzymał odznakę Zasłużonego rzemieślnika, odznakę Gryfa Pomorskiego i Srebrny Krzyż Zasługi. Niestety W 1984 Pan Czesław odszedł na wieczny spoczynek, a stery w zakładzie przejęła jego małżonka – pani Stanisława. Firma stawała się coraz bardziej rodzinna. Syn – Henryk terminował w firmie już od 1976 roku.
Współcześnie
Henryk po powrocie z wojska, a po wyjeździe z kraju pani Stanisławy, zaistniał w firmie jako jej szef. Ale już nie sam, bo z małżonką Ewą. To właśnie dzięki jej staraniom firma rozrosła się lokalowo (i nie tylko). Zakład obecnie zajmuje powierzchnię ponad 120 m2, właśnie dzięki Ewie. Dowodem na to, że ten rodziny zakład fotograficzny jest nie tylko znany I lubiany przez mieszkańców, ale także na to, że cieszy się powszechnym uznaniem jest fakt, że pan Henryk pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Handlowców w Świnoujściu, a w latach 1994 – 1998 był radnym Rady Miasta II kadencji samorządowej. Ich syn – Igor – studiując fotografikę napisał o tej wielopokoleniowej firmie pracę licencjacką, a studia ukończył w Wyższej Szkole Promocji. Pracuje w Warszawie. Zakład obecnie jest całkowicie skomputeryzowany i jak mówi pan Henryk – jakikolwiek to by nie był nośnik zrobię zdjęcie ze wszystkiego.
I jeszcze jedno. Wiele wydarzeń utrwalają „dla potomnych” absolutnie społecznie. I dlatego zasłużenie corocznie otrzymali tytuł MECENASA KULTURY przyznawany przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia.
I jak napisał przed laty jeden ze szczecińskich dziennikarzy na łamach tygodnika „Jantar”: (…) Nie ma lepszego chwytu reklamowego niż informacja o długowieczności firmy. To budzi zaufanie klientów. W decyzji państwa Podhorodeckich podania do publicznej wiadomości roku założenia firmy (1947 – dop. red.), kryje się coś więcej niż tylko dobry pomysł. Reklama świnoujskiego zakładu „FOTO – VIDEO - REFLEX” ma wagę symbolu. Symbolu nieodwracalności procesu dziejowego, jaki dokonuje się także na naszych oczach.”
Warto przy okazji wspomnieć, że przez te 70 lat historii zakładu fotograficznego dawniej ”Foto – Reflex”, a obecnie „FOTO – VIDEO – REFLEX”, diametralnie zmienił się zapis obrazu i jego obróbka, a co za tym idzie cały sprzęt na wyposażeniu tej cenionej firmy. Do lamusa przeszły filmy analogowe, a od przełomu wieków XX i XXI króluje wszechobecna fotografia cyfrowa. Natomiast od kilku już lat światem zawładnęły zdjęcia ze smartfonów.
Podpis pod foto Ewa i Henryk Podhorodeccy
tekst R foto arch. rodzinne
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl