Grupowe przecinanie wstęgi
W uroczystości otwarcia oddziału szczecińskiego archiwum , po przeniesieniu z zamku w Płotach uczestniczył m.in. kamieński starosta Paweł Czapkin, Sekretarz Miasta Międzyzdroje Henryk Nogala, przedstawiciel WPN Bogdan Jakuczun, ksiądz Jan Marcin Mazur, kapelan Archiwów Państwowych, Jan Kornek i Dariusz Rymar - dyrektorzy Archiwów Państwowych z Opola i Gorzowa Wielkopolskiego oraz wieloletni poprzedni dyrektor szczecińskiego archiwum historyk prof. Kazimierz Kozłowski. Gospodarzami piątkowej uroczystości był dr Jan Macholak, obecny dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz kierownik oddziału na Białej Górze Iwona Gudkiewicz.
- Jesteśmy świadkami ważnego momentu. Po 44 latach działalności Archiwum Państwowego w Płotach właśnie tutaj został przeniesiony cały zasób archiwum. Na zamku w Płotach było fantastycznie, ale potrzebowaliśmy przestrzeni, głównie magazynowej. Przekształcenia ostatnich lat w naszym państwie spowodowały znaczne zwiększenie ilości akt i Płoty nie były w stanie wszystkiego przechowywać – mówił m.in. dr J. Macholak.
- W tym miejscu przed wojną stacjonowały wojska niemieckie, po wojnie krótko okryte złą sławą rosyjskie GRU, później wojsko polskie. Biała Góra stała się w końcu własnością społeczną. Pierwsze rozmowy na temat przeniesienia tutaj oddziału archiwum miały miejsce przed dziesięcioma laty. Jestem szczęśliwy, że pierwszy etap wchodzi w życie. Teraz będą tu już mogli przyjeżdżać badacze, a po zagospodarowaniu kolejnych 2-3 obiektów, będzie to znaczący oddział. Może tu będzie w przyszłości wielkie archiwum środowiskowe Morza Bałtyckiego? Czas pokaże. Placówka ta z pewnością uszlachetni ten region, zmieni jego wymiar – wspominał i snuł plany na przyszłość były dyrektor szczecińskiego archiwum prof. K. Kozłowski.
Uroczystego przecięcia wstęgi w drzwiach prowadzących do pracowni naukowej dokonali m.in. dr J. Macholak, starosta P. Czapkin, sekretarz H. Nogala, prof. K. Kozłowski, B. Jakuczun, ksiądz Mazur i I Budkiewicz.
Otwarciu towarzyszyła wystawa fotografii poświęcona historii Białej Góry. Nowy oddział przeniesionego archiwum był przygotowywany do użytku od 2007 r. Jest to nowoczesna placówka zaopatrzona w typowo archiwalne przesuwane regały kompaktowe. Zawiera akta m.in. administracji samorządowej, państwowej (sądy, prokuratury) i przedsiębiorstw, dokumentację historyczną i część akt osobowo-płacowych z powiatów goleniowskiego, gryfickiego i kamieńskiego oraz Powiatu Grodzkiego Świnoujście. Placówka dysponuje dobrą bazą danych, gdzie przechowywane są dokumentacje zlikwidowanych firm.
Więcej na ten temat w najbliższym gazetowym wydaniu „Wyspiarza niebieskiego”. Zdjęcia z uroczystego otwarcia także na naszej stronie w zakładce fotoreportaż.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl