WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Grupowe przecinanie wstęgi

07.11.2009 13:36

Oddział archiwum już na Białej Górze

(Międzyzdroje ) Z Płot na Białą Górę pod Międzyzdrojami został przeniesiony Oddział Archiwum Państwowego w Szczecinie. Uroczyste otwarcie nowej siedziby w wyremontowanym obiekcie odbyło się w piątek 6 listopada. W pierwszym z oddanych do użytku obiektów oddziału archiwum, położnym na terenie administrowanym przez Woliński Park Narodowy (WPN) zgromadzono około 750 metrów bieżących różnych akt. Do zagospodarowania są jeszcze kolejne dwa lub trzy obiekty.

W uroczystości otwarcia oddziału szczecińskiego archiwum , po przeniesieniu z zamku w Płotach uczestniczył m.in. kamieński starosta Paweł Czapkin, Sekretarz Miasta Międzyzdroje Henryk Nogala, przedstawiciel WPN Bogdan Jakuczun, ksiądz Jan Marcin Mazur, kapelan Archiwów Państwowych, Jan Kornek i Dariusz Rymar - dyrektorzy Archiwów Państwowych z Opola i Gorzowa Wielkopolskiego oraz wieloletni poprzedni dyrektor szczecińskiego archiwum historyk prof. Kazimierz Kozłowski. Gospodarzami piątkowej uroczystości był dr Jan Macholak, obecny dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz kierownik oddziału na Białej Górze Iwona Gudkiewicz.

- Jesteśmy świadkami ważnego momentu. Po 44 latach działalności Archiwum Państwowego w Płotach właśnie tutaj został przeniesiony cały zasób archiwum. Na zamku w Płotach było fantastycznie, ale potrzebowaliśmy przestrzeni, głównie magazynowej. Przekształcenia ostatnich lat w naszym państwie spowodowały znaczne zwiększenie ilości akt i Płoty nie były w stanie wszystkiego przechowywać – mówił m.in. dr J. Macholak.

- W tym miejscu przed wojną stacjonowały wojska niemieckie, po wojnie krótko okryte złą sławą rosyjskie GRU, później wojsko polskie. Biała Góra stała się w końcu własnością społeczną. Pierwsze rozmowy na temat przeniesienia tutaj oddziału archiwum miały miejsce przed dziesięcioma laty. Jestem szczęśliwy, że pierwszy etap wchodzi w życie. Teraz będą tu już mogli przyjeżdżać badacze, a po zagospodarowaniu kolejnych 2-3 obiektów, będzie to znaczący oddział. Może tu będzie w przyszłości wielkie archiwum środowiskowe Morza Bałtyckiego? Czas pokaże. Placówka ta z pewnością uszlachetni ten region, zmieni jego wymiar – wspominał i snuł plany na przyszłość były dyrektor szczecińskiego archiwum prof. K. Kozłowski.

Uroczystego przecięcia wstęgi w drzwiach prowadzących do pracowni naukowej dokonali m.in. dr J. Macholak, starosta P. Czapkin, sekretarz H. Nogala, prof. K. Kozłowski, B. Jakuczun, ksiądz Mazur i I Budkiewicz.

Otwarciu  towarzyszyła wystawa fotografii poświęcona historii Białej Góry. Nowy oddział przeniesionego archiwum był przygotowywany do użytku od 2007 r. Jest to nowoczesna placówka zaopatrzona w typowo archiwalne przesuwane regały kompaktowe. Zawiera akta m.in. administracji samorządowej, państwowej (sądy, prokuratury) i przedsiębiorstw, dokumentację historyczną i część akt osobowo-płacowych z powiatów goleniowskiego, gryfickiego i kamieńskiego oraz Powiatu Grodzkiego Świnoujście. Placówka dysponuje dobrą bazą danych, gdzie przechowywane są dokumentacje zlikwidowanych firm.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl