Wyspiarz niebieski: Z racji Pani wieloletniej pracy w ZWiK w Świnoujściu wszelkie problemy, potrzeby i plany firmy są Pani zapewne doskonale znane, a zatem wybór na prezesa był pewnie czymś zupełnie naturalnym i wręcz oczekiwanym?
Małgorzata Bogdał : Wieloletnia praca w ZWiK Sp. z o.o. , w tym przeszło 10 lat na stanowisku dyrektora ds. technicznych dało mi możliwość poznania i prowadzenia zadań jakie są stawiane przed naszą firmą oraz identyfikacji i wykorzystania możliwości technicznych i finansowych dla realizacji bieżących jak i perspektywicznych celów . Decyzja o powołaniu mnie na stanowisko Prezesa Zarządu w jakimś stopniu , mam nadzieję , była konsekwencją oceny mojej dotychczasowej pracy w ZWiK Sp. z o.o.
Wn: Jak teraz z perspektywy prezesa ZWiK ocenia Pani sytuację miasta w zakresie bieżącego zaopatrzenia w wodę?
M.B.: Zmiana stanowiska nie wpłynęła w żaden sposób na moją ocenę możliwości pokrycia bieżącego zaopatrzenia w wodę . Od wielu lat nadzór nad tym zagadnieniem leżał w moich obowiązkach . Przeprowadzone zadania modernizacyjne ujęć wody i stacji uzdatniania umożliwiają bezpieczną produkcję wody , potrzebnej do pokrycia obecnego zapotrzebowania, o parametrach zgodnych z obowiązującymi normami dotyczącymi jakości wody do spożycia przez ludzi .
Wn: Czy w związku z gwałtownym jednak rozwojem budownictwa apartamentowego i powstawaniem w Świnoujściu nowych ośrodków wczasowych nie istnieje obawa o to, że mogą wystąpić w mieście problemy z odpowiednim zaopatrzeniem w wodę pitną?
M.B. : Analizując rozwój budownictwa , w szczególności w dzielnicy nadmorskiej , ZWiK zlecił opracowanie wieloletniej prognozy zapotrzebowania na wodę Świnoujścia do roku 2030. Przeanalizowany został plan zagospodarowania przestrzennego , oraz oszacowano potrzeby pod kątem wzrostu zapotrzebowania na wodę dla hoteli i apartamentowców . Wynikiem tej analizy jest zabezpieczenie poprzez decyzję Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego wysokości zasobów eksploatacyjnych wody z rejonu Kodrąbka , umożliwiającą pobór wody dla Świnoujścia w ilości 150 m3/h .
Wn: Perspektywy nowego kierunku zaopatrzenia Świnoujścia w wodę to właśnie rejon Kodrąbka na wyspie Wolin. Jakie są plany dotyczące realizacji tej inwestycji we współpracy z innymi gminami i kiedy można się spodziewać wody z tamtych ujęć?
M.B. : Został zrealizowany I etap prac polegający na przeprowadzeniu prac geologicznych , opracowaniu dokumentacji zasobowej dla rejonu Kodrąbka oraz zatwierdzeniu wspomnianych wyżej zasobów wody. Opracowano także wstępne studium wykonalności analizujące szereg opcji wykonania inwestycji dotyczącej budowy ujęcia i doprowadzenia wody do Świnoujścia z tego rejonu .
Wn: Bywa, że mieszkańcy Świnoujścia narzekają na jakość naszej wody. Czy obecnie użytkowane ujęcia przy poziomie ich eksploatacji zabezpieczają odpowiednią jej jakość i czy nie zagraża nam zasolenie któregoś z nich?
M.B. : Jakość wody dostarczana do sieci miejskiej jest pod stałą kontrolą służb laboratoryjnych ZWiK oraz monitoringiem prowadzonym przez Sanepid. Występujące lokalnie pogorszenia jakości wody są najczęściej skutkiem prac interwencyjnych na sieci ( usunięcie awarii czy wymiana niesprawnych przyłączy) i nie jest związane z jakością wody surowej pobieranej ze studni.
Więcej w papierowym wydaniu gazety.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl