Po obejrzeniu prezentacji goście nie kryli podziwu dla członków Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów, którzy swoją pracą przyczyniają się do promocji naszego regionu. Dowiedzieliśmy się o planach na przyszłość, nagrodach, realizacji wielu projektów oraz współpracy Stowarzyszenia z wieloma instytucjami, fundacjami…
W osadzie Słowian i Wikingów, która powstała w 2002 roku, można zobaczyć rekonstrukcje 25 chat z wczesnego średniowiecza, przyjrzeć się, jak wyglądało na co dzień życie ludzi z tamtego okresu. Członkowie Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów prowadzą również warsztaty archeologii eksperymentalnej, lepienia z gliny, pisania gęsimi piórami czy strzelania z łuku… Oprócz tego uczestniczą w wielu targach turystycznych, wydają publikacje, poprzez założenie spółdzielni DRAKKAR wspierają osoby bezrobotne, biorą udział przy realizacji programów telewizyjnych, filmów, teledysków.
Wycieczka do Centrum Słowian i Wikingów to idealna lekcja historii dla uczniów, jak również dla osób dorosłych, którzy chcą dowiedzieć się, jak żyli i czym zajmowali się osadnicy w średniowiecznym Wolinie.
Przybyli goście obejrzeli również film „Złoty wiek Wolina” w reżyserii Zdzisława Cozac’a. Ekranizacja doskonale pokazała czasy świetności Wolina, bogatego wówczas kupieckiego miasta, w którym przecinały się szlaki handlowe ówczesnej Europy.
Dopełnieniem filmu była niesamowita muzyka.
Po spotkaniu można było zakupić film „Miasto zatopionych bogów” wyreżyserowany również przez Zdzisława Cozac’a.
Agnieszka Gawron-Kłosowska zapowiedziała dalszą współpracę Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów z międzyzdrojską biblioteką. Obie strony wyraziły chęć zorganizowania warsztatów dla szkół podstawowych, które będą dotyczyć historii piśmiennictwa.
Bibliotekarze
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl