WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

18.04.2015 8:53

Wodowanie jachtu STARY i spotkanie załogi Wyprawy Narwik 2015

Jacht STARY już pływa! W dniu 11 kwietnia na przystani Jachtklubu AZS w Szczecinie został zwodowany jacht „Stary”, którym szczecińska młodzież popłynie za koło polarne, do Narwiku i na Spitsbergen. Z licznie zgłaszającej się młodzieży została wyłoniona załoga wyprawy. W rejsie wezmą udział 42 osoby, w tym 22 uczniów szczecińskich szkół (Gimnazjum nr 5, 6, 14, Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych, Zespół Szkół Morskich i Politechnicznych, Zespół Szkół Łączności, Technikum Budowlanego, X, XIII, XIV, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego). W wyprawie weźmie udział także 20 osób dorosłych, w tym nauczyciele, studenci, pracownicy naukowi, jest także ksiądz Adam, podróżnik i kapelan rejsu. W wyprawie przewidziano miejsca dla osób z doświadczeniem żeglarskim oraz takich, którzy praktyki nie mają. Ta młodzieżowa ekspedycja na daleką Północ z programem edukacyjnym i naukowym wyruszy już niedługo, bo 30 maja ze Szczecina.

 

Wyprawa Narwik 2015 jest współfinansowana ze środków Miasta Szczecin, a jej głównym patronem jest Prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Rejs jest organizowany przy współpracy z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym Euroregionalnym Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta,  Szczecińskim Programem Edukacji Wodnej i Żeglarskiej oraz Jacht Klubem Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie. Wyprawę wspierają także: Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarskiego, Yacht Klub Polski w Szczecinie, Bractwo Wybrzeża, Klub Żeglarzy Samotników, Yacht Klub Rzeczypospolitej Polskiej w Świnoujściu, Rotary Club Szczecin, Polska Fundacja Morska, Netto, Polska Żegluga Morska – Fundacja Pro Publiko Mare, CALBUD, Firma SMART, Poltramp Yard. Patronat medialny objęły: Kurier Szczeciński, Polskie Radio Szczecin, Tygodnik Podhalański, miesięcznik Żagle, portal żeglarski Sailportal.pl, TVP Szczecin.

Rejs został przygotowany jako pierwsza edycja Szczecińskiego Programu Edukacyjnego - Rejsy Odkrywców. Zorganizowano go także dla 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim i 75. rocznicy walk Polaków o Narwik. Jej głównymi celami będą: norweskie miasto Narwik, gdzie 1940 roku walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, Przylądek Północy (Nordkapp), Wyspa Niedźwiedzia i Svalbard Oceanie Arktycznym. Tam szczecińska młodzież dotrze na wyspę Spitsbergen i do Polskiej Stacji Polarnej Horsund.

Jacht poprowadzi kapitan i podróżnik Maciej Krzeptowski, który przez lata był mieszkańcem Świnoujścia. Jest on cenionym muzealnikiem, autorem wystaw w Muzeum Narodowym w Szczecinie o tematyce morskiej („Przyroda morza”, „Polacy w wyprawach polarnych” i w Zamku Książąt Pomorskich: „Marią przez Pacyfik”, „Marią dookoła świata – 20 lat później”, „Victoria 2000” w ślad za Magellanem” i „Ludomir Mączka - żeglarz i geolog”, „Ludomir Mączka – żeglarz, geolog i przyjaciel młodzieży”). To także autor książek: „Marią dookoła świata – 20 lat później”, ,„Pół wieku i trzy oceany”, „Zasolony król” i „Mam na imię Ludomir” (z Wojciechem Jacobsonem). Ale przede wszystkim to świetny żeglarz i znany człowiek morza, Brat Wybrzeża - cyfra 80, o przydomku „hermano” Robinson Crusoe. Maciej Krzeptowski odbył wiele rejsów oceanicznych, opłynął wraz z Ludomirem Mączką glob, dowodził także poprzednią szczecińską ekspedycją młodzieżową – Wyprawą Islandia 2009.

Pierwszym oficerem jest mieszkaniec Świnoujścia, doświadczony meteorolog, żeglarz i kapitan – Kazimierz Sawczuk. To instruktor żeglarstwa i ichtiolog. Odbył liczne rejsy, pływał po Morzu Bałtyckim, Północnym i Śródziemnym oraz Atlantyku. Pełnił funkcję I oficera podczas Wyprawy Islandia 2009, uczestniczył także w wyprawie czeskiego jachtu „Maui” dookoła świata na trasie: Mar del Plata – Cieśnina Magellana - Puerto Natales, którego kapitanem był czeski żeglarz Ondrej Kotab. Kazimierz Sawczuk co roku sprawuje opiekę meteorologiczną nad Bałtyckimi Regatami Samotników, oprócz tego ma talent pedagogiczny i chętnie uczy żeglarstwa innych.

Przed załogą „Starego” jeszcze mnóstwo prac organizacyjnych. Dlatego doszło do spotkania załogi wyprawy. Odbyło się ono w minioną sobotę, w Centrum Żeglarskim, które wspiera organizację rejsu. Uczestniczyła w nim cała młodzieżowa załoga, byli też pełnoletni uczestnicy rejsu. Kapitan Maciej Krzeptowski, zaczął swoje wystąpienie od słów: Dzisiaj jest 11 kwietnia 2015 roku, zapamiętajcie tę datę, zaczęła się dla Was Wyprawa Narwik 2015, a wy staliście się załogą. To moment zastanowienia się po co płyniecie, co chcecie z rejsu wynieść. Chciałbym byście jeszcze pomyśleli co możecie zrobić: dla Wyprawy, dla jachtu i dla załogi. Jacht zbudowany przez Mirosława Lewińskiego to mocna, sprawdzona konstrukcja, dobrze wyposażona pod względem nawigacyjnym i technicznym. Na mgły jest radar, na zimno jest ogrzewanie, jest ponton do komunikacji z lądem, gdy na Spitsbergenie będziemy stać na kotwicy. Będziemy dobrze zabezpieczeni i przygotowani do tego rejsu. Mamy program edukacyjny i naukowy. Damy sobie radę. Warto podkreślić, że jest to pierwsza w dziejach naszego miasta młodzieżowa ekspedycja polarna i wy będziecie jej uczestnikami, bez względu na którym etapie rejsu płyniecie. Każdy z nich jest ważny i spełnia istotną rolę, a wy bierzecie w tym udział.

Piotr Owczarski, organizator i główny logistyk Wyprawy omówił sprawy formalne, regulaminy, dokumenty, sprawy związane z wymianą załóg. Powiedział o wyposażeniu, odzieży, szczególnie o tej na etap polarny. Trzeba pamiętać, że nawet latem może spaść na Spitsbergenie temperatura poniżej zera, nawet do -10 stopni. Podkreślił, że: (…) dużym wyzwanie będzie transport i przemieszczanie się załogi, która samochodami oraz promami będzie musiała dostać się do Skandynawii. Przewidziane miejsca podmian to Skagen, Bergen, Narwik, Bergen. Część z uczestników poleci samolotem za koło polarne do Narwiku i tam rozpocznie swoją przygodę z Arktyką. Inni również z tego portu będą wracali przez Oslo do Polski. Nie mniej ważna będzie komunikacja jachtu z lądem, ze Szczecinem i transport zaopatrzenia.

Kazimierz Sawczuk - I oficer mówił o trasie, zaplanowanych do odwiedzenia miejscach, ich specyfice, warunkach meteorologicznych. O żywieniu załogi mówił II oficer Krzysztof Dokowski - ochmistrz, a Anna Wierzbicka – odniosła się do problemów zdrowotnych jakie mogą się pojawić w rejsie. Mowa była także o łowieniu ryb przez załogę. Okazało się że w młodzieżowej załodze jest kilku wędkarzy pasjonatów.

Później, już w kuluarowych rozmowach, młodzież chciała się dowiedzieć więcej na temat odzieży, odwiedzanych miejsc, choroby morskiej, gór lodowych.

„Stary” jest już na wodzie. Kapitan Krzeptowski podsumował to spotkanie słowami: Teraz będziemy się spotykać na jachcie, trzeba przygotować jednostkę do wypłynięcia, skompletować wyposażenie kambuza, przejrzeć żagle i przede wszystkim poznać się przy pracy, pobyć ze sobą. Później już tylko ocean, choroba morska, wieloryby, foki i białe niedźwiedzie... i nieustanny dzień polarny.

 

Piotr Owczarski

 

 

 

zdjeciezdjecie
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

SPRZEDAM FABRYCZNIE NOWY,

NIEUŻYWANY ELEKTRYCZNY WÓZEK

INWALIDZKI .CENA DO UZGODNIENIA!

TELEFON 609 663 806

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski